Franca

Krizë e opozitës/ Në zgjedhjet europiane, jelek-verdhët do të merrnin 12%

Postuar në 10 Dhjetor, 2018 13:07

Po sikur jelek-verdhët të kalonin nga rruga te kutia e votës? Një sondazh i realizuar më 5 dhe 6 dhjetor, i porositur nga Republika në Udhë dhe i realizuar nga Ipsos*, një kopje të të cilit e ka siguruar edhe JDD, ka testuar hipotezën e një liste me ngjyrat e jelek-verdhëve në zgjedhjet europiane. Sikur zgjedhjet të bëheshin të djelën tjetër, një listë e tillë do të arrinte 12%. Larg nga lista e Modem (21%) por në garë për vendin e dytë.

Ministri gjerman i Financave: Vendin e Francës në OKB ta zërë BE-ja

Postuar në 29 Nëntor, 2018 16:19

Ministri gjerman i Financave, Olaf Scholz ka propozuar së fundmi që Franca të dorëhiqet nga pozicioni i vet si anëtare e Këshillit të SIgurimit të Organziatës së Kombeve të Bashkuara dhe në vend të saj të ulet Bashkimi Europian. Ai e ka hedhur idenë gjatë një fjalimi për të ardhmen e Europës dhe sipas tij kjo dtë mundësonte që Europa të flasë me një zë.

Ne ndoshta mund të imagjinojmë që në terma afatmesëm vendi i Francës në Këshillin e Sigurimit të bëhet një vend i BE-së

“Jelekët e verdhë” të Francës frymëzojnë italianët

Postuar në 26 Nëntor, 2018 12:06

Ndërsa Franca po përballet me pasojat e protestës së “jelekëve të verdhë”, që nga kurimi i të plagosurve (një polic rrezik të humbasë syrin) deri te riparimi i dëmeve në Champs-Elysees, ku për tetë orë protesta mori përmasat e një “lufte” urbane, presidenti Emmanuel Macron ka nisur të hartojë një plan për shmangien e një ngjarjeje të ngjashme. Ajo që e bën më të vështirë këtë ndërhyrje është fakti se lëvizja kundër taksës së mjedisit që rrit çmimin e karburantit nuk ka lider dhe as zëdhënës. Madje, nuk ka as informacione të qarta për protestën e paralajmëruar për të shtunën e ardhshme.

Franca i kërkon falje Serbisë

Postuar në 13 Nëntor, 2018 11:48

Një flamur i Kosovës i vendosur në ceremoninë përkujtimore të Luftës së Parë Botërore në Paris ka provokuar incident diplomatik mes Serbisë dhe Francës, 
Ambasadori francez në Beograd, Frederic Mondoloni citohet të ketë kërkuar falje ndaj presidentit serb Aleksander Vuçiç dhe popullit serb. Gjatë një interviste për Prva Tv,  Mondoloni u shpreh më tej se Franca është shumë e afërt me Serbinë. 

Refuzon një Europë të udhëhequr nga Franca

Postuar në 28 Korrik, 2018 10:57

Kryeministri hungarez Viktor Orban deklaroi se "nuk do të dëshironte një Bashkimi Evropian të udhëhequr nga Franca " duke i cilësuar zgjedhjet  europarlamentare të Majit 2019 si "vendimtare" për BE-në.

"Ne kurrë nuk jemi ballafaquar me zgjedhje kaq të rëndësishme"- tha Orban, i pyetur nga gazeta gjermane Bild për zgjedhjet evropiane që do të mbahen në maj 2019. "

"Gjermanët duhet të jenë vigjilentë për të gjithë të tjerët. Francezët ecin me teorinë, udhëheqja na takon neve, por paratë t’i japë Gjermania”

E meritonin! Për herë të dytë fitojnë Kupën e Botës

Postuar në 15 Korrik, 2018 20:13

20 vjet pas fitimit të Botërorit në turneun që organizoi vetë, Franca arriti të fitojë sërish Kupën e Botës 2018.

"Gjelat" mundën 4-2 Kroacinë në një finale spektakolare që dhuroi shumë emocione, duke u kurorëzuar për herë të dytë në historinë e tyre si kampion të Botës. 

Përballë një Kroacie luftarake dhe me futboll perfekt, por e lodhur nga ndeshjet e mëparshme, Franca kishte cilësinë, energjinë dhe përqendrimin për të arritur objektivin. Një shpërblim për teknikun Deshamp, i cili bëhet i treti që e fiton Kupën e Botës edhe si lojtar edhe si trajner.

Franca heq fjalën“racë” nga Kushtetuta

Postuar në 13 Korrik, 2018 10:24

Asambleja Kombëtare Franceze vendosi njëzëri të heqë fjalën "racë" nga Kushtetuta. Në artikullin e parë të Kushtetutës se Francës thuhej se Franca garanton "barazi para ligjit për të gjithë qytetarët, pavarësisht nga origjina, raca ose feja e tyre". Ishte presidenti Makron që propozoi rishikimin e këtij paragrafi.

Me ndryshimet e bëra artikulli i Kushtetutës thotë: "Pavarësisht nga gjinia, origjina apo feja". Kjo heq dallimin mes racave.

Makron: Shqipëria një model që trazon Europën

Postuar në 26 Qershor, 2018 10:13

Rezistenca e Francës kundrejt presionit të Gjermanisë, Greqisë dhe disa vendeve për t’i hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë është një bindje e presidentit Makron se BE nuk mund të ecë me zgjerimin para se të zgjidhë çështje kruciale si ajo e krizës së emigrantëve.

Në prill presidenti francez i tha Parlamentit Evropian se reformat e brendshme janë në plan të parë.

Bllokimi për Shqipërinë, Holanda dhe Franca nuk lëkunden

Postuar në 23 Qershor, 2018 14:34

Franca dhe Holanda vazhdojnë të mbajnë qëndrim të ashpër kundër fillimit të negociatave të pranimit të Maqedonisë dhe Shqipërisë.

Në përfundim të Konferencës së Sogurisë të mbajtur në Rodos, ministri i Jashtëm, grek, Nikos Kotzias iu referua një letre të përbashkët të 5 vendeve, Gjermanisë - Francës - Holandës - Danimarkës dhe Luksemburgut për problemet me integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë. 

"Bomba" e Platinisë: Mashtruam me Botërorin e ‘98

Postuar në 19 Maj, 2018 11:42

Në vitin 2015 u hoq nga presidentin e UEFA-s dhe iu ndalua çdo përfshirje në futboll, për shkak të skandaleve financiare. Tre vjet më vonë, Mishel platini lëshon  një tjetër bombë ... , duke folur për ndeshje të manipuluara në Kupën e Botës të vitit 1998 në Francë.

Trofeun e  atij viti e fitoi  vendi organizator, Franca duke mundur 3-0 Brazilin në finale. Por për të arritur këtë qëllim Platini  pranon se ishte ndërhyrë që dy kombëtaret të mos përplaseshin në raundet e mëparshme, por vetëm në finale.

Pages

Subscribe to RSS - Franca