festa

Të na mësojë dikush si festohet Viti i Ri...

Postuar në 01 Janar, 2020 16:44

 

Erdhi Viti i Ri. Na është bërë hall. Nuk dihet se çfarë, por ndoshta forca e zakonit, të imponon regjimin festiv të ndërrimit të viteve sipasa ritualeve të një kohe që nuk ekziston më. Të një kohe ku darka familjare, tryeza, gatimet, punët e shtëpisë ishin pjesë e pandarë e atmosferës. Pa folur për kapuçët e stisur me karton, xhamat e stolisur me urime pambuku të ngjitura me vinovil apo pështymë dhe ndonjë tullumbace si dhuratë magjike. E fryj, e shfryj, e kuqe, e verdhë, jeshile. Me aromën karakteristike të llastikut.

Ej kujdes se mos e çan. E lije në bufe.

Funerali i një feste të vjedhur

Postuar në 08 Dhjetor, 2018 12:29

Sot është përkujtuar 8 dhjetori i vitit 1990. E ka përkujtuar Partia Demokratike, një parti që qeverisi Shqipërinë për të kontribuuar për katastrofën e sotme.

Për të pafundmin vit rresht aty ka folur Sali Berisha, ka përsëritur elozhet standarde, ka ngritur lart figurën e Azem Hajdarit. Ka bërë thirrje për largimin e qeverisë. Ka folur Lulëzim Basha, i emëruari kryetar i kësaj partie, fjalët e të cilit nuk kanë ndonjë rëndësi.

Kanë folur zyrtarë të tjerë që janë numra në grazhdin e opozitës që funksionon me vetëpunësim.

Festa e Kishës Katolike në Nju Jork skandalizon Vatikanin

Postuar në 15 Shtator, 2018 19:35

Fotografitë e dërguara në bisedat ëhatsApp të shumë priftërinjve dhe këngëtarëve për ngjarjen e organizuar majin e kaluar në Muzeun Metropolitan në Nju Jork, bënë që Papa Françesku të autorizojë fillimin e hetimit kundër mjeshtrit të korit të Kishës, Massimo Palombella dhe drejtorit administrativ Michelangelo Nardella, i cili u pezullua më pas nga shërbimi. Ankesat u dërguan nga shumë prindër në sekretariatin e shtetit të Vatikanit.

Sindroma e gjermanit të fundit/Kur është themeluar PD-ja: Më 11 dhjetor, apo më 12 dhjetor?

Postuar në 09 Dhjetor, 2016 10:03

Në faqen online të Partisë Demokratike shkruhet:

“Partia Demokratike lindi nën terrorin e regjimit më të egër që kishte njohur Europa e pasluftës, në mesnatën e 11 dhjetorit 1990, si parti e lirisë dhe atdhetarisë”. http://www.pd.al/kush-jemi-2/

Në fjalën e tij me rastin e 25 vjetorit të partisë, kreu aktual, Lulzim Basha tha:

Komedi dhe llogari: Festë për miratimin e reformës në drejtësi

Postuar në 28 Korrik, 2016 15:19

Kryetari i Kuvendit ka ftuar deputetë, politikanë, drejtues institucionesh, diplomat e gazetar për të festuar të enjten në darkë miratimin e reformës në drejtësi. Pritja organizohet sot në ora 17 në pallatin e kongreseve.

Me shkollë partie

Postuar në 12 Korrik, 2016 21:18

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur sot një fjalë me rastin e festimeve të 25 vjetorit të themelimit. Në vazhdën e sensit autokritik, sa herë që dallga e aktiviteteve e nxjerr në bregun e bazës, kryetari i PS-së ka dhënë shfaqjen e realistit kur ka pranuar gabimet dhe punët e mira. Por më tepër rëndësi ka deklarata e tij se ka mësuar shumë. “Kam mësuar shumë në 10 vite në drejtimin e Partisë Socialiste. Në drejtimin e PS-së njoha më shumë Shqipërinë. Kam mësuar shumë për vendin, për veten për pushtetin dhe në dyshimin.

Cila histori festohet?

Postuar në 12 Korrik, 2016 18:16

Partia Socialiste ka vendosur sot nuk dihet për ç’arsye të festojë 25 vjetorin e krijimit të saj më 12 qershor 1991. Është një festë që e gjen këtë parti larg atij skeleti dhe mendjeje të viteve të para, apo edhe të periudhës së parë qeverisëse. Nuk lidhet me një apo dy emra, por me një frymë që u gjeti përfaqësim disa vlerave, degradimi dhe braktisja e së cilave nisi gjithsesi qysh atëherë.

Nëntor i ftohtë mes dehjes së turmave

Postuar në 28 Nëntor, 2015 16:36

Teksa dalldia e festimeve të njëqindvjetorit të pavarësisë i ka dehur të gjithë në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të zi e kudo ku ka shqiptarë, zëra të kthjellët dëgjohen më rrallë se kurrë, të mbytur nga kore brohoritjesh emocionale të një tifozerie masive që ka pushtuar çdo cep të hapësirës publike.

Politikë, medalje dhe pastaj sport...Ka disa gjëra që zgjaten më shumë se tri ditë

Postuar në 12 Tetor, 2015 19:00

Kryeministri e arriti atë që donte. E mori festën që aq shumë po e priste me Serbinë. Dhe pas kualifikimit e mbajti fjalën e dytë, shpërndau edhe disa dekorata, a medalje, duke folur me korda të dridhura nga emocioni, e duke bërë edhe analistin sportiv dhe arbitrin moral.

Flisni hapur edhe për shokun Enver. Është të paktën më e ndershme

Postuar në 19 Shtator, 2015 11:48

Të gjithë kujtojmë sesa i bezdisshëm dhe acarues, shpesh fyes, u bë Sali Berisha kryeministër, kur nuk linte rast pa folur për historinë e për figura historike, të cilat kërkonte t'i celebronte me sensin e vënies së drejtësisë në vend. E mbajmë mend edhe kur u tall publikisht me një pjesë të Jugut, teksa shpalli si aksion qeveritar kthimin e kokës së Ali Pashë Tepelenës në Shqipëri, gjithë në një përpjekje cinike që mori përgjigje djersitëse në qershor të 2013-ës.

Subscribe to RSS - festa