Sindroma e gjermanit të fundit/Kur është themeluar PD-ja: Më 11 dhjetor, apo më 12 dhjetor?

Postuar në 09 Dhjetor, 2016 10:03

Në faqen online të Partisë Demokratike shkruhet:

“Partia Demokratike lindi nën terrorin e regjimit më të egër që kishte njohur Europa e pasluftës, në mesnatën e 11 dhjetorit 1990, si parti e lirisë dhe atdhetarisë”. http://www.pd.al/kush-jemi-2/

Në fjalën e tij me rastin e 25 vjetorit të partisë, kreu aktual, Lulzim Basha tha:

Kremtojmë gjithashtu 25-vjetorin e fillimit të epokës së demokracisë në Shqipëri. Rrallë ndodh që historia e një force politike të startojë në një orë dhe në një hap me historinë e re të vendit. Kjo ka ndodhur në Shqipërinë e 11 dhjetorit duke u zbardhur 12 dhjetori i vitit 1990”.

http://www.pd.al/2015/12/25-vite-nga-themelimi-i-pd-basha-destini-i-part...

Në videon e shpërndarë sot, Basha njofton përvjetorin më 11 dhjetor, ndërkohë që ndër vite festa e themelimit është kujtuar më 12 dhjetor.

Kur themi “duke u gdhirë”, nënkuptohet padyshim se ka kaluar mesnata. Kur është themeluar pra PD-ja?

Comments

Submitted by keno kotorri (not verified) on

Dihet qe eshte themeluar ne 12 dhjetor , madje deri vone eshte festuar me 12 dhe pastaj here 11 e here 12.
Shkaku I kesaj eshte se Saliu nuk e duron dot 12 se I kujton largimin e tij nga mbledhja ku u vendos formimi I nje partie e te gjitheve dhe jo ajo e studenteve dhe intelektualeve te rinje qe kerkonte Ramiz Alia dhe e konfirmuan dhe studentet qe u takuan me te ne 11, kur ai ju lexoi vendimin e plenumit te PPSh.
Ai u largua duke thene se kjo eshte puna e juaj e une jam komunist. Kete e verteton dhe fjala e tij ne mitingun e 12 dhjetorit kur tha "si një mik I Partise Demokratike I uroj asaj.....
Te gjitha keto jane ne Dokumentet e kohes.

Submitted by VerTopuzi (not verified) on

Po qe Sali bythica ne loje, cdo gje eshte e dyshimte, jo e sakte dhe plotesisht fals dhe e genjeshtert.
PD, ka patur burra e gra te mencur, por u larguan nga kjo force politike, mbasi nuk mund te perballeshin me sali bythecin, mbasi jo vetem i largonte, por edhe i eliminonte fizikisht, i vriste.
Mjere kjo parti, se ku eshte katandisur, dhe akoma me keq se , ku do te mberrije, deri ne shkermoqjen e saje perfundimtare.
E filluan Pashko, Meksi, Ruli etj ngritjen e kesaje partie, e uzurpoi Sali pordha, dhe ka arritur deri ne ate derexhe, sa te barazohet PD, me qente e kazaneve te plehrave.
Fatkeqesi per Shqiperine, Sali Berisha e kompani.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.