emigrantet

Ligj për të penguar fluksin e të varfërve nga Europa

Postuar në 29 Prill, 2016 10:32

Qeveria gjermane ka për qëllim të reduktojë në mënyrë drastike qasjen në përfitimet e mirëqenies sociale për emigrantët nga vendet e tjera të Bashkimit Evropian,  duke sinkronizuar hapat me Britaninë. Drafti, i cili është kritikuar me forcë nga opozita parashikon që emigrantët evropianë në Gjermani të cilët janë të papunë nuk mund të marrin ndihmë sociale nëse ata nuk kanë pesë vjet qëndrimi të ligjshëm në vend.

Tani do përpiqen të kalojnë nga Shqipëria

Postuar në 24 Prill, 2016 19:25

Qeveria shqiptare vijon të mbajë të bllokuar me fanatizëm rrugën e kalimit të emigrantëve. Edhe takimi i Selanikut pak ditë më parë mes ministrave të Jashtëm të rajonit nuk zhbllokoi veton e vënë nga Tirana për të mos hapur rrugën e Adriatikut. Por emigrantët mund të çajnë rrethimin dhe të depërtojnë në Shqipëri. Zëri i Amerikës raporton se pas javësh të tëra bllokimi në kufirin e Greqisë veriore, emigrantët janë duke kërkuar shtigje të reja për të hyrë në territorin e Maqedonisë. Grupe emigrantësh, ndër ta edhe fëmijë, përshkojnë pyje dhe kodra gjatë orëve të natës.

BE, presion Maqedonisë t'u japë azil refugjatëve

Postuar në 18 Prill, 2016 10:20

Maqedonia duhet t’u japë azil refugjatëve që për momentin gjenden në territorin e saj, sepse këtë e kërkojnë rregullat ndërkombëtare. Zëdhënësja e komisionerit evropian për migracion dhe punë të brendshme, Dimitris Avramopoulos deklaroi për NOVA se Maqedonia duhet të fillojë t’i shqyrtojë kërkesat për azil të refugjatëve që gjenden në territorin e saj. Ata persona që kanë të drejtë për mbrojtje ndërkombëtare duhet t’u jepet azil në Maqedoni dhe vendi duhet të përpiqet t’u sigurojë kushte për jetë me dinjitet.

Kohl: Europa nuk mund të bëhet shtëpia e emigrantëve, judeo-kristianizmi në themel të vlerava tona

Postuar në 17 Prill, 2016 17:41

Ish-kancelari gjerman Helmut Kohl thotë  se Evropa nuk mund "të kthehet në një shtëpi të re" për emigantët. Ai dënon politikën  e ndjekur nga kancelaria Merkel, ndonëse nuk e përmend atë nominalisht nën librin e botuar së fundmi me tirull “Me shqetësim për Europën”, (Aus Sorge um Europa).

Papa mes emigrantëve në Lesbos: Duhet të trajtoheni si njerëz

Postuar në 16 Prill, 2016 11:15

Papa Francecsku  përcolli sot një mesazh të fortë me vizitën në kampin e emigrantëve në ishullin Lesbos të Greqisë. Refugjatët nuk janë numra, janë njerëz: ata kanë fytyrat, emrat, histori, dhe si të tillë duhet të trajtohet.”-theksoi Papa Françesku në një mesazh pak para mbërritjes. Në Lesbos Papa Francesku ku prit nga kryeministri grek Aleksis Cipras dhe drejtues të Kishës. Cipras shoqërohej nga Patriarku Ekumenik Bartolomeu I dhe Kryepeshkopi i Athinës dhe i gjithë Greqisë, Jeronymos. Papa tha se ishte krenar për qëndrimin që populli grek ka mbajtur ndaj emigrantëve.

Maqedonia nuk meriton as NATO-n dhe as BE-në

Postuar në 11 Prill, 2016 19:32

Presidenti grek, Prokopis Pavopulos, ka qenë tepër i ashpër në reagimin e tij ndaj sjelljes së policisë maqedonase me emigrantët. Ai iu referua vendeve që siç tha “aspirojnë të futen në BE dhe në NATO” dhe duke përmendur me emër Maqedoninë, theksoi se “me sjellje të tilla të papranueshme dhe paimagjinueshme, si ato dje në Greqi, nuk kanë vend as në Bashkimin Europian, as në NATO”. Në të njëjtën linjë ishte edhe reagimi i kryeministrit Tsipras.

Edhe policia shqiptare në eskortimin e emigrantëve

Postuar në 08 Prill, 2016 10:49

Shqipëria nuk hapi dyert për emigrantët, por mund të jetë rrugë kalimi në deportimin e tyre drejt vendeve të origjinës. Policisë shqiptare i është kërkuar të jetë d gatshme për të marrë pjesë në këtë operacion. Kjo u është përcjellë drejtuesve të lartë të Policise në takimin me përfaqësues të FRONTEX.

Papa Francesku rikthehet në Ballkan

Postuar në 07 Prill, 2016 20:09

Papa Francesku do të zhvillojë një vizitë të shkurtër ishullin grek të Lesvos, më 16 prill, sipas një komunikate të lëshuar të enjten nga selia e Shenjtë në Vatikan. Udhëtimi i primatit të kishës katolike synon të mbështesë refugjatët sirianë si dhe të fokusojë vëmendjen ndërkombëtare në krizën e refugjatëve.

Trekëndëshi Shqipëri-Itali Greqi në negociata për emigrantët

Postuar në 05 Prill, 2016 10:22

Qeveria greke do të kërkojë mbështetjen e Italisë dhe të Shqipërisë, por edhe të vendeve të tjera fqinje në përballimin e problemit të refugjatëve. Sipas burimeve vendase, përjekjet do të zhvillohen në dy faza. Së pari do të synohet në një marrëveshje tripalëshe midis Athinës Tiranës dhe Romës dhe më pas, në organizimin e një takimi në nivel ministrash, me pjesëmarrjen e Greqisë, Shqipërisë, Maqedonisë dhe Bullgarisë.

Pages

Subscribe to RSS - emigrantet