emigrantet

FRONTEX pezullon të gjitha operacionet në Hungari

Postuar në 27 Janar, 2021 21:35

Frontex do të pezullojë të gjitha operacionet në Hungari. Lajmin e bën të ditur EU Observer, që i referohet një zyrtari të BE-së. Ky vendim vjen pasi Hungaria prej kohësh i kthen emigrantët në Serbi - në shkelje të një vendimi të Gjykatës Evropiane të Drejtësisë, dhënë në dhjetor. Këto shkelje po dokumentohen me kujdes nga Komiteti Hungarez i Helsinkit.

Zëdhënësja e agjencisë europiane të kufirit në Varshavë tha se Frontex është duke e vlerësuar rolin e saj në Hungari. Ndërsa pak më vonë, e njëjta konfirmoi se "Frontex po pezullon aktivitetet e tij në Hungari".

Si u përfshi qeveria belge në kontrabandën e emigrantëve

Postuar në 14 Janar, 2021 14:26

Një anëtar i këshillit bashkiak të Mechelen-it në Belgjikë u dënua me 8 vjet burg për kontrabandë njerëzore. Melikan Kucam vjen nga radhët e partisë nacionaliste, New Flemish Alliance (NVA). Në vitin 2015, atij iu dha  e drejta nga sekretari i atëhershëm shtetëror belg për azil dhe migrim, Theo Francken (gjithashtu i NVA) për të përpiluar listat e të krishterëve sirianë.

BE jep 3.5 milionë euro për emigrantët e kampit Lipa në Bosnje-Hercegovinë

Postuar në 03 Janar, 2021 22:24

Komisioni Europian njoftoi sot se do t’i akordojë Bosnje-Hercegovinës një fond prej 3.5 milionë euro në formën e ndihmës humanitare për emrigrantët, të cilët po jetojnë në kushte të vështira pas zjarrit që ra në kampin e tyre. Brukseli bëri të ditur se fondi do t’u vijë në ndihmë emigrantëve që po përballen me fatkeqësinë humanitare.

Paratë do të shkojnë për veshje, batanije, ushqim dhe mbështetje psikologjike. Kampi Lipa, në kantonin Una Sana, u dogj në 23 dhjetor dhe për pasojë u mbyll. Ai ka shërbyer si qendër e përkohshme për emigrantët gjatë muajve të pandemisë.

Europës Perëndimore po i ikin emigrantët

Postuar në 26 Dhjetor, 2020 22:20

 

Svilengradi është një qytet i vogël bullgar me rreth 18 000 banorë, në kufi me Turqinë. Është i njohur në mënyrë të veçantë për dy elementë: kazinotë dhe zakonet. Dhe si shumë qytete të tjerë të vegjël në Evropën Qendrore dhe Lindore, për shkak të emigrimit, Svilengradi i ka humbur shumë prej qytetarëve të tij përgjatë dekadave të fundit. Megjithatë, këtë pranverë, ndodhi diçka krejt e papritur: pati një bum të popullsisë. "Ata janë kthyer prej gjithandej, kryesisht nga Evropa Perëndimore", thotë Anastas Karchev, kryebashkiaku i Svilengradit, në një bisedë telefonike në nëntor.

Emigrantët/ Gjykata Europiane e Drejtësisë: Hungaria nuk përmbushi obligimet e BE-së

Postuar në 17 Dhjetor, 2020 14:02

Gjykata Europiane e Drejtësisë ka konkluduar se Hungaria nuk ia ka dalë të pajtohet me ligjin e BE për emigrantët. Ajo ka kufizuar hyrjen në procedurën e mbrojtjes ndërkombëtare dhe kthimin e migrantëve në një zonë kufitare.

Pandemia, Rusia humbet 5 milionë emigrantë

Postuar në 16 Dhjetor, 2020 21:56

Gjysma e emigrantëve rezidentë në Rusia kanë lënë vendin duke konfirmuar se çfarë lloj krize ka provokuar pandemia e CoVid-19. Ministria e Brendshme e Rusisë ka njoftuar sot se 5 milionë emigrantë janë larguar ndërsa në vend kanë mbetur ende 6.3 milionë të huaj.

Qeveria kërkon adresën e emigrantëve. Kush nuk e deklaron, nuk merr shërbime

Postuar në 28 Nëntor, 2020 11:16

Qeveria shqiptare, kjo e tanishmja, ka vendosur të marrë seriozisht veten dhe shtetin ku ka hipur duke pretenduar të marrë adresën e qëndrimit të shtetasve që banojnë jashtë territorit të Republikës. Përmes një vendimi të datës 4 nëntor, përherë me propozim të ministrit të Brendshëm, qeveria ka vendosur të detyrojë deklarimin e adresës së shtetasit shqiptar jashtë Shqipërisë, duke njoftuar se mosdeklarimi i adresës do të sjellë ndërprerjen e shërbimeve ndaj tyre që nuk janë asgjë më shumë se ato të Gjendjes Civile dhe ushtrimi eventual i të drejtës së votës.

Radhët në kufirin shqiptaro-grek dhe mësimet e (pa)nxjerra

Postuar në 16 Gusht, 2020 19:12

 

Ta trajtosh Shqipërinë si pronë personale. Asnjë informacion mbi pritjen e refugjatëve

Postuar në 08 Mars, 2020 15:26

Në Shqipëri do të vijnë emigrantë. Sirian, afganë dhe palestinezë. Një gjë e tillë po raportohet nga disa media, ndërkohë që pak ditë më parë RTSh Korça informonte se vetëm për muajin shkurt në zonën e Devollit janë ndaluar 600 emigrantë të paligjshëm. Po kështu raportohet se janë ngritur qendra pritjeje dhe është shtuar numri i kontrolleve policore.

Turqia e Erdoganit organizon dyndjen drejt Europës

Postuar në 08 Mars, 2020 14:27

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka bërë thirrje që Greqia të hapë dyert e saj për refugjatët.

Lërini ata të shkojnë në vendet europiane

citohet të jetë shprehur Erdogan në një mesazh televiziv.

Pages

Subscribe to RSS - emigrantet