emigrantet

Ndryshon ligji për nështetësinë greke, 7 vjet qëndrim për ta fituar

Postuar në 11 Shkurt, 2017 23:49

Greqia ndryshon rregullat dhe kriteret për marrjen e nënshtetësisë. Projekti i ri i diskutuar në komisionet parlamentare parashikon transferimin e kompetencave për këtë procedurë nga Ministria e Emigracionit drejt Ministrisë së Brendshme. 

Ky shërbim si dhe tri komisionet e natyralizimit (politografisi), do të kalojë në vartësi të sekretariatit të përgjithshëm të zgjedhjeve”, shkruan faqja “albanians.gr”, që citon Radion Athina 9.84. 

Trump ndalon hyrjen e myslimanëve nga 7 vende në SHBA

Postuar në 28 Janar, 2017 11:16

Presidenti amerikan u refuzon hyrjen në SHBA refugjatëve sirianë deri në një njoftim të mëtejshëm. Donald Trump ka nënshkruar një dekret që ndalon dhënien e  vizave për qytetarët e gjashtë vende te tjera, kryesisht myslimane, duke përfshirë Irakun, Iranin, Jemen dhe Libi, për një periudhë prej tre muajsh.

Merkel qëndron përballë Trump

Postuar në 24 Janar, 2017 11:54

Era Trump sapo ka nisur dhe ajo priret të forcojë simptomat e populizmit edhe në Europën Perëndimore. Personi politik që është vënë në kryqëzim gjykimesh politike në këtë moment, është kancelarja gjermane Agela Merkel, politika e së cilës për emigracionin dhe BE-në është hasur në kriticizëm përherë e në rritje.

Por duke folur dje në një qyteti gjerman të Ëuezburgut, Merkel riafirmoi politikën e saj bazuar mbi një kod moral nga i cili europianët nuk duhet të heqin dorë.

Orban kufizon me ligj veprimtarinë e OJQ-ve të George Soros

Postuar në 14 Janar, 2017 09:48

Kryeministri hungarez tha të premten se do të kufizojë me ligj veprimtarinë e organizatave joqeveritare në Hungari, shumë prej të cilave i akuzon se  synojnë të ndikojnë në  jetën politike të vendit. Budapesti ka akuzuar shpesh miliarderin George Soros për ndërhyrje në punët e brendshme përmes organizatave joqeveritare.

Javën e fundit qeveria hungareze  shpalli të padëshirueshme organizatat joqeveritare Transparency International dhe Komitetin e Helsinkit, të cilat kanë publikuar raporte kritike ndaj trajtimit që Hungaria po u bën emigrantëve.

Që Gjermania të mbetet Gjermani

Postuar në 08 Janar, 2017 12:19

Deutsche Welle raporton sot për një nismë të kryeministrit të Bavarisë, Horst Seehofer, e cila synon një politikë të re për emigracionin. Agjencia i referohet lajmeve të botuar në një gazetë të landit, “Münchner Merkur”, e cila publikona qarkoren e haruar nga Seehofer me titullin: “Që Gjermania të mbetet Gjermani”. 

“Interesi numri një i Shqipërisë në Greqi janë emigrantët”

Postuar në 28 Dhjetor, 2016 09:43

Koço Kokëdhima ka qenë dje i ftuar në emisionin “Zululand” në “TemaTv”. Ai është pyetur për një sërë çështjesh, mes të cilave edhe marrëdhëniet me Greqinë dhe politika e jashtme e Shqipërisë nën drejtimin e Edi Ramës. Kokëdhima ka shprehur vlerësime maksimale për emigrantët shqiptarë në tërësi, duke i quajtur emigrantët në Greqi, “pjesa më e mirë e shqiptarëve”. Kjo pasi sipas tij, ata kanë qenë për një kohë të gjatë kontribuues të ekonomisë, kanë përballuar sakrifica të mëdha dhe diskriminim, por edhe janë ndjerë të lënë pas dore nga shteti i tyre.

Greqia numëron shqiptarët, thirrje kundër ksenofobisë

Postuar në 19 Dhjetor, 2016 10:15

Në Greqi jetojnë më shumë se gjysmë milioni emigrantë të ligjshëm. Dy të tretat e tyre ose 401 mijë janë shqiptarë, siç rezulton nga statistikat zyrtare.
Shifrat janë publikuar në Ditën Ndërkombëtare të Emigrantit. Ministri i emigracionit, Janis Muzalas ka rreshtuar si prioritete ofrimin e kushteve me dinjitet të jetesës për refugjatët, gjetjen e zgjidhjeve ndaj vështirësive që ka krijuar kriza ekonomike posaçërisht për emigrantët, si dhe luftimin e racizmit dhe ksenofobisë.

Wall Street Journal flet për 13 mijë refugjatë të ikur nga kampet greke, reagon Athina zyrtare

Postuar në 08 Dhjetor, 2016 20:50

Gazeta amerikane Wall Street Journal pretendon se 13.000 refugjatë dhe emigrantë, të regjistruar gjatë hyrjes së tyre në Greqi, janë zhdukur pa lënë gjurmë.Gazeta citon zyrtarë europianë të emigracionit, sipas të cilëve 13 000 personat mund të kenë depërtuar në veri të Europës. Por ministria greke e emigracionit ka përgënjeshtruar “në mënyrë kategorike” gazetën amerikane.

Të dhënat e Wall Street Journal se nuk dihen gjurmët e 13.000 refugjatëve, nuk i përgjigjen ralitetit

Intervista e parë si President, Trump refuzon pagën dhe lajmëron dëbimin e 3 milionë emigrantëve nga SHBA (Video)

Postuar në 14 Nëntor, 2016 09:25

Intervista me Donald Trump në show-n «60 Minutes» të CBS edhe pse u dominua nga deklaratat e tij se do të përzërë 3 milionë emigrantë dhe do të ndërtojë murin me Meksikën që e kishte premtuar para zgjedhjeve – një pjesë e të cilit  do të jetë e gardh -  nuk ishin të vetmet lajme në daljen e tij të parë në media si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Paralajmërimi i Austrisë: Marrëveshja për emigrantët me Tuqinë, drejt fundit

Postuar në 08 Nëntor, 2016 12:37

Ministri austriak i Mbrojtjes, Hans Peter Doskozil, ka paralajmëruar BE-në se marrëveshja e shkëmbimit të emigrantëve me Turqinë, rrezikon të prishet.

Ne duhet të jemi gati të veprojmë”, citon “EuObserver” ministrin Doskozil pas një takimi me homologët e vet të Kroacisë, Hungarisë, Maqedonisë, Polonisë, Serbisë, Sllovenisë dhe Sllovakisë.  

Pages

Subscribe to RSS - emigrantet