emigrantet

Plani gjerman për ndalimin në det të emigrantëve

Postuar në 07 Nëntor, 2016 14:25

Ministria e Brendshme e Gjermanisë propozon që njerëzit që kërkojnë mbrojtje ndërkombëtare të ndalen në det dhe të kthehen në Afrikën e Veriut nga ku pastaj të aplikojnë për azil në Bashkimin Evropian.
Një zëdhënës i ministrisë tha për mediat se plani synon të minojnë një tregti fitimprurëse të trafikut të qënieve mjerëzore. "Qëllimi është për të shpëtuar emigrantët nga udhëtime të rrezikshme për jetën dhe të luftohen organizatat kriminale"

Fitorja në referendum e pavlefshme, "nderin" e BE-së e shpëton pjesëmarrja e ulët

Postuar në 03 Tetor, 2016 10:48

Referendumi hungarez mbi kuotat e pranimit të emigrantëve u deklarua i pavlefshëm pasi pjesëmarrja nuk i kaloi 50% të votuesve, por kjo nuk pengoi aspak që për partinë në pushtet të konsiderohej një fitore. Rreth 92% e pjesëmarrësve në referendum i janë përgjigjur me refuzimin e planit të BE mbi përcaktimin e kuotave të emigrantëve që duhet të presë Hungaria. Ky qëndrim i qytetarëve hungarezë nuk duhet të injorohet nga Brukseli, tha kryeministri i vendit Viktor Orban. Plani i BE për sistemimin e 160.000 emigrantëve të bllokut europian parashikon që Hungaria të pranojë 1294 azilkërkues.

Trump: Testim për emigrantët që duan të hyjnë në ShBA

Postuar në 15 Gusht, 2016 20:43

Kandidati republikan për president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka deklaruar se do të vendosë një testim të detyrueshëm për emigrantët që hyjnë në vend. Testi do të ketë natyrë ideologjike dhe do të shtrojë pyetje sesi e shohin emigrantët Amerikën, vlerat e saj për lirinë e besimit, barazinë gjinore dhe të drejtat e gayve.

Asnjë tolerim për Turqinë

Postuar në 11 Gusht, 2016 13:17

Bashkimi Europian nuk përkulet para presionit të autoriteteve turke, se nuk do të respektojnë marrëveshjen për ndaljen e fluksit të emigracionit të paligjshëm drejt Bashkimit Europian. Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker ka bërë të qartë, se nëse autoritetet turke dëshirojnë liberalizimin e vizave për qytetarët e saj, ata duhet të respektojë detyrimet e marrëveshjes së nënshkruar midis Bashkimit Europian dhe Turqisë në 18 mars të këti viti.

“Pushtimi islamik” i Italisë, paragjykim. Emigrantët kristianë, dyfishi i atyre të besimit mysliman. Shqiptarët, grupi i dytë i myslimanëve në Itali

Postuar në 17 Korrik, 2016 16:30

Italia po përmbytet dhe pushtohet nga myslimanët. Një pohim i ngritur mbi paragjykime nëse i referohemi shifrave të fundit, të cilat citohen në një shkrim të posaçëm nga gazeta e Kishës, “Avvenire”.  Faktet e evidentuara nga Fondacioni Iniciativa dhe Studime mbi Multietnicitetin, provojnë se shumica e 5 milionë emigrantëve që jetojnë në Italia janë kristianë. Në 1 janar të këtij viti, emigrantët e besimit kristian ortodoks përbënin diçka më shumë sesa 1.6 milionë, ndërkohë që ata të besimit mysliman janë 1. 4 milionë dhe 1 milionë katolikë.

Një në pesë emigrantë shqiptarë në Greqi ka nënshtetësi greke. 140 mijë numri total

Postuar në 09 Qershor, 2016 22:48

Top-Channel ka organizuar një diskutim të hapur me një auditor shoqërues mes ministrit të Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati dhe atij grek, Nikos Kotzias. Të dy ministrat kanë folur për problemet që përshkrojnë marrëdhëniet mes dy vendeve, duke u përqendruar sidomos te ligji i luftës dhe ai që njihet nga pala shqiptare, si problemi çam. Të dy ministrat kanë mbajtur ato qëndrime që mbajtën edhe në konferencën për shtyp dhe nuk kanë shtuar gjë.

Gjermania do të shpenzojë 93.6 miliardë euro për emigrantët në pesë vitet e ardhshme

Postuar në 16 Maj, 2016 14:35

Gjermania do të shpenzojë për emigrantët 93.6 miliardë euro në pesë vitet e ardhshme. Lajmi ëhstë raportuar fillimisht nga revista “Der Spiegel” dhe është referuar edhe nga agjencia shtetërore e lajmeve, “Deutsche Welle”. “Rreth 25.7 miliardë euro pritet të shkojnë për shpenzime sociale, pagesa sidomos për të papunët dhe për ndihma financiare për strehimin. Rreth 5.7 miliardë euro janë llogaritur për kurset e gjuhës dhe 4.6 miliardë parashikohen për të ndihmuar për integrimin e refugjatëve në tregun e punës.

Lajme të reja nga OSHEE: 50kv më shumë për emigrantët

Postuar në 15 Maj, 2016 21:39

Ish-kryeministri Sali Berisha shkruan sot se në Operatorin e Shpërndarjes po qarkullon një urhdër verbal sipas të cilit kërkohet faturim prej 50kv më shumë për njerëz që banojnë jashtë Shqipërisë. “Elektriçisti dixhital informon: Vjedhjen e qytetareve nga OSHEE per te mbushur arken! Urdherin e Çeles per ti faturuar çdo abonenti 50 kv me shume sesa ka konsumuar, me perparesi emigranteve. Me poshte keni mesazhin e tij!

Erdogan: Europa kujdeset më shumë për kafshët dhe homoseksualët sesa për emigrantët sirianë

Postuar në 14 Maj, 2016 11:34

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdoan ka rritur sërish tonet, duke kritikuar perëndimin se karaktirizohet nga një mendësi që buron nga epoka e skllavërisë. Spas tij Europa kujdeset më shumë për homoseksualët dhe kafshët sesa për fatin e miliona refugjatëve sirianë.

A do të plasë marrëveshja BE-Turqi?

Postuar në 11 Maj, 2016 14:35

Është grumbulluar mjaft lëndë për konflikt. Javën e kaluar, kryeministri turk Ahmet Davutoglu njoftoi dorëheqjen e tij. Ai jo vetëm kishte negociuar marrëveshjen me Brukselin, po në ndryshim nga Rexhep Tajip Erdogan ai është proevropian. Pastaj u arrestuan dy gazetarë turq kritikë ndaj qeverisë, gjoja për shkak se kishin botuar dokumente sekrete.

Pages

Subscribe to RSS - emigrantet