emigrantet

Salvini pranon gafën (Video)

Postuar në 10 Tetor, 2018 15:51

I është kthyer në boomerang ministrit të Brendshëm të Italisë, Mateo Salvini publikimi i një video ku një banor i qytezës Riace shfaqet i indinjuar kundër politikave miqësore të kryebashkiakut Mimo Lucano ndaj emigrantëve.

Postimi i videos nga Salvini u bë disa orë pas një proteste solidariteti të qyetatrëve ndaj kryebashkiakut i mbajtur në arrest shtëpie për strehimin e disa emigrantëve të paligjshëm.

Drafti i PS për zgjedhjet, mungon votimi elektronik dhe emigrantët

Postuar në 06 Tetor, 2018 12:24

Në dokumentin që mazhoranca ka hartuar për propozimet për ndryshimin e Kodit Zgjedhor, socialistët thonë se janë integruar vetëm rekomandimet e OSBE ODIHR-it.

Paketa përfshin ndryshime të shumta të shumta të Kodit, por bie në sy se nuk janë të përfshira, as kërkesa e opozitës për futjen e teknologjisë në zgjedhje dhe as vota e emigrantëve. Të dyja këto çështje, sipas burimeve nga shumica, do të implementohen në draftin që do t’i çohet Kuvendit, vetëm nëse do të merret edhe dakordësia e opozitës.

Shqipëria, opsion i hapur për kamp emigrantësh

Postuar në 05 Tetor, 2018 16:16

Qeveria ka bërë për shumë kohë lojën kukamfshehti me çështjen e ngritjes së qendrave të pritjes për emigrantët. Fillimisht u bënë deklarata ambigue pas vizitës së kryeministrit në Austri dhe takimit me kancelarin Kurz, ndërsa më pas u mohua gjithçka.

Strehimi i emigrantëve u bë çështje edhe në samitin e Bashkimit Europian ku sërish nuk u gjet një zgjidhje. Diskutimi nxorri sërish kokë me rastin e ministerialit të Ministrave të Brendshëm që u mbajt në Tiranë, ku ministri austriak la të hapur opsionin e bisedimeve dypalëshe.

Toka bujqësore/Aktin e Marrjes në Pronësi e përfitojnë përdoruesit faktikë jo emigrantët

Postuar në 04 Tetor, 2018 22:39

Rreth 11 mijë fermerë ende nuk janë pajisur me titullin e pronësisë së tokës bujqësore ndërkohë që afati i fundit është 31 dhjetori. Këshilltarja e ministrit të Bujqësisë, Lorena Goxhobelli sqaroi se nga ligji përfitojnë vetëm përdoruesit faktik, jo emigrantët dhe se nuk do të ketë shtyrje afati. Në një intervistë për TemaTv, Goxhobelli sqaroi se Aktin e Marrjes në Pronësi nuk e përfitojnë emigrantët, për shkak se ligji parashikon përfitim për ata që e përdorin. 

TemaTv

Ardhja e refugjatëve nga Eritrea, del garant Kisha Katolike

Postuar në 04 Shtator, 2018 21:25

Gatishmëria e qeverisë për strehimin në Shqipëri të 20 emigrantëve nga Eritrea që u gjetën në bordin e anijes "Diciotti", në portin e Catania, duket se ka si garanci Kishën Katolike, e cila ka ofruar ndihmë për zgjidhjen e kësaj çështje.

Jo rastësisht pasi edhe në Itali ishin Peshkopët e Kishës që ofruan gatishmëri pas refuzimit të ministrit të Brendshëm, Salvini për të strehuar emigrantët. Të paktën kështu shkruajnë mediat greke që referojnë edhe solidaritetin e Shqipërisë dhe Irlandës për të strehuar 40 emigrantë.

Salvini: BE mund të shpërbëhet në 12 muajt e ardhshëm

Postuar në 27 Qershor, 2018 15:14

Bashkimi Europian është duke u përballur me një krizë ekzistenciale dhe mund të shpërbëhet brenda 12 muajve të ardhshëm, thotë në një intervistë për revistën gjermane Der Spiegel, Ministri i Brendshëm italian dhe zëvendëskryeministri Matteo Salvinin.

Të thuash "Jo" pa ta kërkuar njeri, esadizmi në versionin zyrtar

Postuar në 27 Qershor, 2018 10:50

Një ditë pasi Brukseli e ngeli në klasë qeverinë shqiptare, gazeta gjermane "Bild" publikon një intervistë me kryeministrin shqiptar duke theksuar se zoti Rama ka vendosur t'i thotë "Jo" Europës për ngritjen e një kampi refugjatësh. 
"Qeveria shqiptare hedh poshtë propozimin për ngritjen e qendrave të pritjes për emigrantët dhe refugjatët që duan të arrijnë në shtete e BE"- citohet të ketë thënë Edi Rama. 

Fundi i të drejtave si kurs për "shpëtimin" e Europës*

Postuar në 26 Qershor, 2018 10:29

A mundet kancelarja Angela Merkel pas samitit të migracionit t'i prezantojë partnerit të saj të koalicionit Horst Seehofer një zgjidhje, se do mund të kthehen në Itali refugjatët, të cilëve u është refuzuar kërkesa për azil? Jo. Nëse ajo do të arrijë diçka në këtë front, i duhet të gjejë zgjidhje bilaterale. Duke u nisur nga qendrimi i vetedijshëm i qeverisë së re italiane në Romë kancelares vetëm mund t'i urojmë fat.

Ide pa rezultat, mbetet në ajër çështja e emigrantëve

Postuar në 25 Qershor, 2018 10:01

Pa rezultate të prekshme u mbyll samiti i 16 udhëheqësve të BE-së, të cilët u takuan të dielën në Bruksel për çështjen e emigrantëve.

Burime nga Komisioni Evropian folën për një takim "të dobishëm" të udhëheqësve europianë, të cilët do të punojnë për propozime më specifike lidhur me çështjen e menaxhimit të migracionit. Një prej pikave ku u ra dakord ishte disbursimi i paketës së dytë të 3 miliardë euro për Turqinë.

Kundër politikës austro-italiane, Macron: Sanksione për vendet e BE-së që nuk pranojnë emigrantë

Postuar në 24 Qershor, 2018 14:31

Presidenti francez Emmanuel Macron ka deklaruar se vendet anëtare të Bashkimit Europian që nuk pranojnë emigrantë duhet t’i nënshtrohen sanksioneve. 

Nuk mund të ketë vende që përfitojnë shumë nga solidariteti i BE-së dhe shpallin prioritet interesin kombëtar kur vjen puna te çështja e emigrantëve. Unë mbështes sanksionet në rast të mosbashkëpunimit

Pages

Subscribe to RSS - emigrantet