emigrantet

6 milonë emigrantë të tjerë pritet të mësyjnë Europën

Postuar në 03 Dhjetor, 2017 11:23

Në Europë pritet të mësyjnë edhe 6 milionë emigrantë. Të paktën kështu raporton gazeta gjermane “Bild” që referon një raport të klasifikuar të qeverisë gjermane.

SHBA tërhiqet nga Pakti Global për Emigracionin

Postuar në 03 Dhjetor, 2017 10:00

Presidenti i SHBA Donald Trump ka vendosur të tërheqë Shtetet e Bashkuara nga Pakti i OKB-së për menaxhimin e krizave të emigrantëve dhe refugjatëve, pasi ai beson se ky Pakt është "i papajtueshëm" me politikën e tij të emigracionit.

"Misioni i Shteteve të Bashkuara në Kombet e Bashkuara ka njoftuar Sekretarin e Përgjithshëm se Shtetet e Bashkuara po ndërpresin pjesëmarrjen  në Paktin Global për Imigracionin, i njohur ndryshe si Deklarata e New Yorkut"- bëri të ditur delegacioni i SHBA në OKB.

33 293 të vdekur në përpjekje për të arritur Europën, mes tyre edhe 404 shqiptarë

Postuar në 12 Nëntor, 2017 11:14

Gazeta gjermane  “Tagesspiegel” ka publikuar së fundmi një listë të plotë, me emra, mbiemra, origjinën dhe shkakun e vdekjes, të personave që kanë tentuar të arrijnë Europën dhe kanë humbur jetën. 33 293 njerëz të regjistruar si të vdekur në këtë përpjekje që nga viti 1993. 

33,293 emra, 33,293 fate, 33,293 të vdekur në aspiratën e përbashkët për të shkelur Europën. Figurojnë patjetër aty edhe shqiptarët, sidomos në vitet ’90, bashkë me marokenë, afganë, jugosllavë, irakenë, iranianë e së fundmi afrikanë të tjerë dhe sirianë. Gjithë lista e kombeve që janë sot në lëvizje masive. 

SHBA, tani në dosjet e emigrantëve edhe të dhëna të hollësishme të profilit të tyre në rrjetet sociale

Postuar në 29 Shtator, 2017 08:36

Privatësia po pëson erozionin më të madh, ndonëse, apo pikërisht pse jetojmë në kohën e lirisë së informacionit. Një rregullore e re e publikuar në Regjistrin Federal të SHBA, parashikon se Departamenti i Sigurisë së Brendshme, ka të drejtë të mbledhë të dhënat e hedhur në mediat sociale për/nga emigrantët, qoftë atë me leje të përhershme, qoftë ata të natyralizuar.

Një libër me përralla nga fëmijët e refugjatëve sirianë

Postuar në 09 Gusht, 2017 20:30

Në përrallën "Princesha e Udhëtimeve", heroina ka tre dëshira: të udhëtojë nëpër toka të huaja, të takojë miq të rinj dhe të ndajë pasuritë e saj me njerëzit që takon. Në fund të udhëtimit, Princesha Amira jep kurorën e saj dhe ndërton shtëpinë e saj në Greqi mes familjeve të refugjatëve që kanë ikur nga lufta e Sirisë, duke ndihmuar fëmijët të gjejnë prindërit e humbur dhe të kthehen një ditë në jetën që kanë lënë pas

Pakti i dy gjeneralëve për të mbikëqyrur presidentin Trump

Postuar në 02 Gusht, 2017 10:41

Donald Trump duket se po kthehet në një problem serioz politik me këmbënguljen e tij për protagonizëm dhe obsesionin me imazhin. Associated Press raporton se ish-sekretari për Çështjet e Brendshme, John Kelly, një ish-gjeneral që së fundmi drejton kabinetin e presidentit, ka debatuar ashpër më këtë të fundit, për çështjen e pranimit të njerëzve me origjinë nga vende të konsideruara të rrezikshme. Kelly kërkoi largimin e këshilltarëve të tjerë nga mbledhja për të folur hapur me Trump dhe ia arriti duke i parashtruar presidentit se disa njerëz kanë arsye legjitime për të vizituar SHBA.

300 mln euro u transferuan nga Greqia në Shqipëri

Postuar në 02 Prill, 2017 21:08

Kriza greke ka sjellë një pjesë të mirë të parave të emigrantëve në Shqipëri. Muaji shkurt shënoi një tjetër rekord historik për nivelin e kursimeve në monedhën euro. Vetëm në harkun kohor të një viti, llogaritë në këtë valutë u rritën me 300 milion euro, raporton Tv Klan. Ekspertët e sistemit bankar, sqarojnë se kjo dukuri lidhet ngushtë me situatën që po ndodh në shtetin fqinj. Në 2016-ën remitancat shënuan rritjen më të lartë në 4 vitet e fundit, duke sjellë 650 milion euro të ardhura nga emigrantët në Shqipëri.

Në 2015 u transferuan nga Greqia në Shqipëri gjysmë miliardë dollarë

Postuar në 13 Mars, 2017 10:58

Tingëllon e pabesueshme që një vend që përjeton periudhën më të vështirë ekonomike në historinë e tij pas Luftës së Dytë Botërore të ketë dërguar në Shqipëri gati gjysmë miliardë dollarë, por është e vërtetë. Në vitin 2015 ku përmes kontrolleve të kapitalit, grekët nuk mund të  përmbushnin angazhimet e tyre me kosto mbi 60 euro, emigrantë shqiptarë dërguan në Shqipëri remitanca që arrijnë në 480 milion $, sipas Pew Research Center.

Retorika e urrejtjes ka nxitur dhunën. Shembujt Trump, Orban e Duerte

Postuar në 22 Shkurt, 2017 10:38

Retorika e ashpër politike ka nxitur dhunën në mbarë botën, duke përfshirë edhe Britaninë e Madhe dhe SHBA. Një shembull Sipas Amnesty International ishte fushata agresive për referendumin e Brexit, ku krimet u rritën me  57% në javën pas votimit.Ajo akuzon qeverinë britanike për "krijimin e një klime armiqësore për refugjatët dhe migrantët.

Por Britania e Madhe nuk ishte i vetmi vend me  retorikën vicioze dhe të rerzikshme “se disa njerëz janë më pak njerëzore se të tjerët". FBI raporton se krimet e urrejtjes kundër muslimanëve në SHBA u rritën me 67% në vitin 2015

Emisarët Balla e Çipa, “karta postale” e qeverisë për emigrantët (Video)

Postuar në 19 Shkurt, 2017 18:11

Në Shqipëri debati për reformën zgjedhore ka rikthyer situatën e premtimeve dhe lektorëve të angazhuar për t’i dhënë më në fund Shqipërisë zgjedhje të lira e të ndershme. Një prej kërkesave të opozitës është edhe votimi i emigrantëve, për të cilën qeverria thotë se nuk janë krijuar ende kushtet. Dy emisarë të saj Taulant Balla dhe Stefan Çipa janë dërguar në Selanik për t’u kërkuar emigrantëve të presin edhe 4 vjet që të ushtrojnë të drejtën e votës nga aty ku jetojnë.

Pages

Subscribe to RSS - emigrantet