droga

Një reportazh nga Lazarati, fshatit që ia mori hashashin Qeveria e Çunave

Postuar në 26 Maj, 2020 18:08

TvT ka përcjellë sot një reportazh nga Lazarati(video e kronikës më poshtë). 

Ju e dini shumë mirë se çfarë ka ndodhur-, thotë një banore. Ndërkohë që të tjerë shtojnë se tani që kanabisi do të legalizohet, për të dënuarit nga ky fshat për kultivim dhe trafikim kanabisi duhet amnistia. Në fund fare njerëzit kërkojnë të afërmit e tyre. Duket se fshati që aq shumë u bombardua nga artileria mediatike e së majtës është dorëzuar. Ka kaluar në periferinë e Lajmit. 

Kryeministri flet për Rrugëhumbur, por rruga e rrëzimit të tij është e vetmja pa tarifë kalimi

Postuar në 30 Mars, 2019 16:15

Kryeministri Edi Rama ka komentuar sot komentet e bëra mbi raportin e DASh për strategjinë e luftës kundër drogës.

Të pamësuar të lexojnë, të paaftë të kuptojnë dhe të padëshiruar të shohin e të flasin tjetër gjë, përveç të keqes që u dëshiron syri e u nxjerr goja, rrugëhumburit e politikës e të medias e keqpërdorën edhe këtë raport si gjithçka tjetër, për të tërhequr zvarrë publikun në llumin e fjalëve të tyre

shkruan z. Rama në Facebook.

Ambasadorët mbeten miq të qeverisë, por DASH i vë katër Shqipërisë për trafikun e drogës

Postuar në 29 Mars, 2019 15:08

Shqipëria është burim i kanabisit dhe një vend që përherë e më shumë po kthehet në tranzit të drogave të forta. Konstatimi vjen nga Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit për Strategjinë e Luftës Ndërkombëtare kundër Narkotikëve. Zëri i Amerikës i ka lënë hapësirë këtij dokumenti duke zgjedhur pikërisht titullin negative për vendin tonë që përgënjeshtron pretendimet e qeverisë shqiptare.

Komenti i Die Press: Strongman-i Rama nën ndikimin turk

Postuar në 29 Nëntor, 2018 16:24

Gazeta austriake Die Presse analizon në një shkrim të saj përkeqsimin e shtetit ligjor e problemeve me korrupsionin e kriminalitetin në Europën Juglindore si dhe rolin aktual të Turqisë së Erdoganit në Shqipëri dhe Rajon. Shqipëria dhe Edi Rama shihen si sinonime të korrupsionit, drogës dhe  trafiqeve.

Shqipëria aktualisht e nxjerr një pjesë të konsiderueshme të GDP nga trafiqet e paligjshmee të narkotikëve; strongmani socialist i Tiranës Edi Rama është person i të “gjitha punëve”. Ai është miqësuar me presidentin turk Erdogan.

Përplasja e dhunshme si axhendë politike

Postuar në 26 Tetor, 2018 12:15

Tashmë është e dukshme se qeverisja e z. Rama në aspektin politik është përqendruar te diversion reciprok me opozitën. Me një lëvizje të shpejtë, kryeministri ka neutralizuar për momentin kauzën anti-krim dhe antimafia të opozitës, e cila u vu në krye të një beteje që duket se sikletosi shumë qeverinë dhe mazhorancën. Lista e njerëzve të pushtetit, apo të afërt me të që po dalin me probleme penale, rekorde kriminale dhe që kanë kontakte të afërta me njerëz të krimit, duke se nuk mbaron. 

Rave party kundër qeverisë (Video)

Postuar në 14 Maj, 2018 10:43

Dy prej klubeve më të mëdha në Tbilisi,  Bassiani dhe Cafe Gallery, ishin në shënjestër të policisë gjeorgjiane me pretekstin e trafikut të drogës, akuza që janë hedhur poshtë nga dy qendrat e argëtimit. Mijëra protestues u mblodhën jashtë parlamentit të Gjeorgjisë, në shenjë proteste, duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Giorgi Kvirikashvili dhe ministrit të Brendshëm.

Ish-presidenti: Jemi të gjithë në rrezik nga droga

Postuar në 01 Mars, 2018 11:58

Ish – Presidenti i Republikës, Bujar Nishani shprehet se siguria kombëtare është në rrezik nga trafiku i drogës. Përmes një postimi në rrjetet sociale, z. Nishani interpreton rastin e kapjes së 613 kg kokainë në Durrës si tregues se Shqipëria është shndërruar në trampolinë të droga e të rënda. 
Ata që e kanë studiuar me kujdes fizionominë e MAFIA-s e dinë mirë se një ngarkesë qindramilionëshe nuk lëviz kurrë pa garanci të forta me pushtet absolut për të siguruar suksesin e transaksionit.

Bravo çuna! Banane dhe kokainë dhuratë nga shërbimet partnere

Postuar në 28 Shkurt, 2018 12:30

Shërbimet partnere ishin ato që i dhanë në tavë policisë shqiptare, suksesin e radhës në luftën kundër drogës. Autoritetet gjermane  mbajtën nën vëzhgim kontenierët me 613 kg kokainë që ishte nisur nga Kolumbia duke kaluar tranzit përmes Italisë, në Maltë e më pas me anije mbërriti në Portin e Durrësit në Shqipëri, në datën 19 shkurt 2018.

E shiti edhe çështjen “Tahiri”?

Postuar në 07 Janar, 2018 11:21

Gazeta zyrtare e Partisë Demokratike i ka lënë vend dje një shkrimi të publikuar në gazetën britanike “The Times” që flet për kanabizimin e Shqipërisë. 

Mund të supozojmë se “RD”, si organ që qëndron për fjalën e lirë dhe ka qenë 27 vjet në opozitë siç edhe tha kryeredaktori i saj në përvjetorin e para disa ditëve, e rimerr dhe e përkthen për të vazhduar në këtë rrugë. Pra për të bërë opozitë me tezën e kanabisit. Shkrimi që është përkthim i tekstit origjinal ka një ndryshim, titullin: Rama habit gazetën “The Times”. Fajin për drogën e ka Italia. 

Tjetër provë për ekonominë shqiptare të kanabisit

Postuar në 26 Nëntor, 2017 20:43

Në kulmin e debatit për trafikun e drogës nga Shqipëria, vendi ekspozohet me një tjetër provë të fortë se vijon të jetë hambar i kanabisit të kultivuar vitet e fundit. Trafikantë  shqiptarë të drogës u nisën të premten pasdite me një gomone me shpejtësi të lartë, "të ngarkuar" në brigjet të Shqipërisë për të shkuar drejt Greqisë dhe Italisë.

Pages

Subscribe to RSS - droga