covid19

Konsensusi shkencor për pandeminë COVID-19: Duhet vepruar tani

Postuar në 15 Tetor, 2020 22:07

Sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes (SARS-CoV-2) ka infektuar më shumë se 35 milionë njerëz në të gjithë botën. Më shumë se 1 milion vdekje janë regjistruar nga OBSH që nga 12 tetori 2020. Ndërsa një valë e dytë e COVID-19 po prek Evropën, dhe me afrimin e dimrit, na duhet një komunikim i qartë për rreziqet që paraqet COVID-19 dhe strategjitë efektive për t'i luftuar ato. Në këtë letër, ne ndajmë pikëpamjen tonë për konsensusin aktual të bazuar në prova për COVID-19.

Pandemia po teston besueshmërinë e Perëndimit

Postuar në 13 Tetor, 2020 21:57

BBC-ja raporton këto orë se në Britaninë e Madhe do të nisë testi për ndikimin e vitaminës D kundër CoVid-19. Raportime të tjera thonë se Johnson&Johnson ka ndërprerë testimet për vaksinën kundër CoVid-19 për shkak të dëmeve anësore që ajo ka sjellë.

Propagandë globale për maskën në rrugë. Raportohet si alarmant një rast riinfektimi i 5 qershorit

Postuar në 13 Tetor, 2020 12:58

Sot në disa media online shqip ka qarkulluar ky tekst:

Alarm edhe në Serbi, shkalla e infektimeve rritet me 19% brenda një jave

Postuar në 07 Tetor, 2020 16:27

Serbia i është bashkuar vendeve që kanë nisur të shtrëngojnë masat në luftën kundër pandemisë së CoVid-19. Epidemologia Darija Kisić Tepavčević ka deklaruar se puna mund të vijojë deri në ora 23:00 pavarësisht nëse kanë hapësirë apo jo. Ajo ka zbuluar një prirje të epidemisë që duhet të jetë shqetësuese. Sipas saj brenda një jave shkalla e infektimit është rritur me 19% brenda një jave duke vendosur autoritetet shëndetësore në alarm.

Mediat: Situatë shqetësuese shëndetësore e Trump

Postuar në 03 Tetor, 2020 23:55

Gjendja e presidentit amerikan Donald Trump mbetet e paqartë pak orë pasi ai u shtrua në spitalin Walter Reed National Military Medical Center për shkak se është infektuar me CoVid-19.

Reuters citon burime të vetat sipas të cilave Trump ka nisur të shfaqë probleme shëndeti dhe të frymëmarrjes duke u futur kështu në prag të fazës kritike të sëmundjes. 

Fabula e CoVid-19 nuk ndalet/Zbulohet edhe një lidhje genetike përgjegjëse nga Neandertalët!!!

Postuar në 02 Tetor, 2020 02:07

Fabula e koronavirusit duket se nuk do të sosë ndonjëherë dhe në këtë garë fantazie shkenca ka rolin e vet. Deri më sot janë dëgjuar gjithfarë teorisht për sëmundjen pandemike, por studies nga Suedia dhe Gjermania pohojnë një gjë krejt të papritur pas një krahasimi fare të pazakontë.

Amazon njofton se janë infektuar me koronavirus 19 mijë punonjës të saj në SHBA

Postuar në 02 Tetor, 2020 01:33

Amazon, kompania më e madhe në botë e shitjeve online, ka raportuar se 19 mijë punonjës të saj në SHBA janë infektuar nga CoVid-19, shifër që përbën 1.44% të totalit të të punësuarve të saj.

Raportohen 100 simptoma afatgjata nga CoVid-19

Postuar në 27 Shtator, 2020 22:31

Një vëzhgim statistikor i kryer në universitetin e Indianas në SHBA ka evidentuar se të prekurit nga CoVid-19, sidomos ata që që kanë simptoma afatgjata, arrijnë në rreth 100. Janë probleme shëndetësore të shumëfishta mbi të cilat është bërë një lloj kategorizimi mbi rajonin e shafqj

OBSh: 2 milionë të vdekur deri në daljen e vaksinës kundër CoVid-19

Postuar në 26 Shtator, 2020 13:17

 Numri i viktimave nga koronavirusi mund të arrijë në 2 milionë njerëz përpara sesa të zhvillohet vaksina. Këtë deklaron Organizata Botërore e Shëndetësisë, sipas të cilës kjo shifër del nga projeksionet e ecurisë së sëmundjes deri më tani.

Në 9 muaj qëkurse CoVid-19 u identifikua kanë vdekur 1 milionë njerëz dhe siç është bërë e ditur vaksina në opsionin më të mirë do të vihet në përdorim në muajin mars 2021.

Një shpjegim për lidhjen fatale mes obezitetit dhe Covid-19

Postuar në 10 Shtator, 2020 17:38

Në raportimet ditore për ecurinë e pandemisë është vënë re shpesh një lidhje e drejtpërdrejtë e rasteve të vdekjeve nga Covid-19 me obezitetin. Përgjatë javëve të fundit, kjo lidhje ka ardhur duke u vendosur gjithnjë e më shumë në fokus, pasi studime të kryera në shkallë të gjerë e kanë konfirmuar plotësisht këtë lidhje dhe kanë demonstruar se edhe njerëzit që janë thjesht mbipeshë janë më të rrezikuar nga koronavirusi.

Pages

Subscribe to RSS - covid19