britania

Shtatë pasojat e daljes së Britanisë nga BE

Postuar në 24 Qershor, 2016 09:52

Jetojnë ose jo në Britaninë e Madhe britanikët së shpejti do të ndjejë pasojat praktike të daljes së vendit nga BE-ja. Pasoja më e menjëhershme dhe e dukshme do të ndihet në lirinë e lëvizjes së qytetarëve britanikë në vendet e Bashkimit Evropian. Nëse deri tani ka mjaftuar një kartë identiteti për lëvizjen në zonën Shengen, tani dalja nga Britania do të shoqërohet nga nevoja për të patur një vizë . Aktualisht, vetëm 44 prej 219 vendeve të kërkojnë viza për qytetarët britanikë.

Britania e Madhe divorcohet nga BE

Postuar në 24 Qershor, 2016 09:12

Britania e Madhe nuk do të jetë më pjesë e Bashkimit Europian. Qytetarët e saj vendosën me referendum që vendi të dalë nga Bashkimi Europian, duke u bërë kështu anëtari i parë që braktis Unionin që nga themelemimi i tij. Pro daljes nga Bashkimi Europian votuan rreth 51.8 % e britanikëve, ndërsa për qëndrimin në të 48.1 %.

Pse vende si Shqipëria, Maqedonia e Serbia nuk duan daljen e Britanisë nga Bashkimi Europian?

Postuar në 22 Qershor, 2016 13:03

Kanë mbetur më pak se 24 orë nga hapja e kutitve të votimit në Britani në mënyrë që qytetarët e saj mund të zgjedhin për qëndrimin ose jo në Bashkimin Evropian. Në të dyja kampet mbizotëron optimizmi, por edhe pasiguria për rezultatin pasi 10 për qind e votuesve shprehen ende të pavendosur.

Frika e Gjermanisë nga vetmia

Postuar në 15 Qershor, 2016 10:29

Si asnjë kryeministre tjetër, Angela Merkel është përpjekur t'i mbajë britanikët në BE. Dhe jo vetëm Kancelarja. Kjo nuk është për t'u çuditur, në rast të një Brexit Gjermania do të humbiste një partner të rëndësishëm.
Politikanët gjermanë zakonisht nuk duan të përzihen në debatin britanik. Ata druhen se me këtë do të forconin kampin e mbështetësve të daljes nga BE. Por ndërkohë, meqenëse në bazë të sondazheve të fundit një Brexit duket shumë i mundur, në Berlin po përhapet njëfarë paniku.

Sondazhet favorizojnë daljen e Britanisë nga BE

Postuar në 14 Qershor, 2016 10:39

Sondazhe të shumta që po zhvillohen në Britaninë e Madhe për mendimin e zgjedhësve për qëndrimin ose jo në Bashkimin Europian, favorizojnë daljen e vendit nga Unioni. “Euobserver” referon tre sondazhe të cilët japin një panoramë pro Brexit, respektivisht në raportet: 46-39; 49-48 dhe tjetri pesë pikë diferencë në favro të Brexit. Në lojë janë futur edhe mediat të cilat po ndikojnë në ndarjen e opinionit.

“Çështje që i takon Parlamentit”. Referendumi, si miklohet populli me iluzionin e sovranit

Postuar në 01 Qershor, 2016 03:11

Britania e Madhe do t’i drejtohet referendumit për të vendosur nëse do të duhet të rrijë apo jo në Bashkimin Europian. Dhe për të arritur objektivat e vet, politikanët i kanë konsumuar të gjitha kartat, deri sa përfshinë edhe Shqipërinë si delen e zezë, me të cilën britanikët duhet të rrinë larg. E çuditshme ndërkohë dhe paradoksale, që politikanë të cilët sot janë pro daljes nga BE-ja, deri dje nuk thanë një fjalë për referendumin e Skocisë.

Politikë e madhe nga Tirana. Lutje për Britaninë dhe apel për rrezikun rus. Trump? Thjesht harrohet

Postuar në 30 Maj, 2016 15:50

Shqipëria po bën politikë të madhe. Të paktën këtë mund të kuptojë një njeri i painteresuar për gjërat e koklavituar të kësaj bote, kur dëgjon ministren e Jashtme Mimi Kodheli që flet për kapacitete, misione, apo rrezikun rus. Një ditë më parë në Asamblenë e NATO-s që po mbahet në Tiranë, Kodheli, njësoj si kolegu i saj Ilir Meta, foli madje edhe për Arkitekturën e Sigurisë, diçka që mendja, apo të paktën intuita, ta thotë që do të duhet të jetë punë të mëdhenjsh.

Në Britani diskutohet vendosja e vetos për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

Postuar në 28 Prill, 2016 13:46

Ndërsa në Shqipëri hapja e negociatave të anëtarësimit me  BE projektohet si një sukses dhe objektiv që varet vetëm nga një reformë, në Britani diskutohet bllokimi i anëtarësimit të disa vendeve që konsiderohen të rrezikshme, mes të cilave edhe Shqipëria.  Ministrja e  Brendshme e Britanisë, Theresa May u pyet nëse Britania duhet të lejojë vende si Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi, Serbia dhe Turqia të bëhen anëtare me të drejta të plota të Bashkimit Evropian.

Përgjigjia e Ramës për Shqipërinë e vogël dhe Britaninë e Madhe

Postuar në 26 Prill, 2016 10:11

Deklaratë e ministrit britanik të Drejtësisë, Michael Gove se Britania e Madhe mund të marrë modelin e Shqipërisë për sa i përket tregtisë nëse del nga BE ka nxitur reagimin e kryeministrit Rama. Në një prononcim për mediat britanike, Rama nuk mendon se Shqipëria është një model që duhet ndjekur nga Britania.

Kamuflazhi britanik i flotës gjatë Luftës së Parë. Gati komik, por jo pa arsye

Postuar në 10 Prill, 2016 02:53

Disa fotografi të anijeve luftarake britanike të përdorura gjatë Luftës së Parë Botërore, por edhe ato tregëtare,përdorën një kamulfim paradoksal: vijat. Efekti i tyre realizonte një kamuflazh në drejtimin e lëvizjes së mjetit dhe jo në mbulimin e vizibilitetit të tij. Kjo u provua zgjidhje e mirë dhe i pari që ra në këtë reng ishte mbreti i Anglisë, George V, i cili kishte qenë pjesëtar i flotës për një kohë jo të vogël. Në vizitën e tij në një vendstacionim anijesh, mbretit iu tregua një anije e vogël e lyer me vija dhe shirita ,e ngjyra të forta, në një sfond detar nga pas.

Pages

Subscribe to RSS - britania