britania

Daily Mail: Putinit po i bëjnë dosjen gati për krime lufte

Postuar në 06 Mars, 2016 11:22

Shërbimet britanike të inteligjencës janë duke përpiluar një dosje të fshehtë të sulmeve të veçanta, të cilat mund të çojnë Presidentin rus përballë akuzave për krime kundër njerëzimit në një gjykatë ndërkombëtare.

Britania me status të veçantë në BE, marrëveshje e fituar me “dhunë”

Postuar në 20 Shkurt, 2016 09:33

Udhëheqësit e vendeve të Bashkimit Europian janë dorëzuar para presionit të vazhdueshëm të Britanisë për të ndryshuar statusin e ishullit brenda Unionit në këmbim të qëndrimit të saj në BE. Bisedimet që zgjatën më shumë se 30 orë në Bruksel përfunduan me një marrëveshje të re që i jep Britanisë një status të veçantë brenda Bashkimit Europian.

Poker mes Britanisë dhe Bashkimit Evropian

Postuar në 01 Shkurt, 2016 11:01

U mbyll pa marrëveshje takimi i së dielës në mbrëmje mes kryeministrit britanik David Cameron dhe presidentit të Këshillit të Europës, Donald Tusk. Të dy liderët nuk e kanë gjetur ende gjuhën e përbashkët për sa i përket kërkesave të Londrës ndaj Brukselit, për të shmangur të shumëpërfolurën Brexit, apo daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian.

Parashikimet e britanikëve për luftën kundër ISIS

Postuar në 04 Dhjetor, 2015 10:01

Përballja me Shtetin Islamik nuk pritet të jetë e lehtë. Ministria britanike e Mbrojtjes parashikon  se operacioni për të zhbërë xhihadistët do të zgjasë të paktën 3 vjet.

Objektiv i sulmeve do të jenë rafineritë e naftës në veri të Sirisë, aty ky është i përqëndruar aktiviteti ekonomik i Shtetit Islamik.

Ministri Majkëll Falon tha se terroristët do të goditen në zemër të sistemit. Një ditë më parë avionët Tornado të flotës britanike shkatërruan një nga rafineritë më të mëdha të naftës që është në duart e xhihadistëve.

Britania nis bombardimet në Siri, 4 Tornado kryejnë sulmin e parë

Postuar në 03 Dhjetor, 2015 10:10

57 minuta pas dritës jeshile nga parlamenti, 4 avionë tornado të flotës ajrore britanike nisën bombardimet kundër Shtetit Islamik. Daily Mail raporton se avionët u ngritën nga baza britanike e Akrotirit në Qipro.

Shqipëria, në hartën e 90 vendeve që do japin informacione bankare për britanikët

Postuar në 01 Dhjetor, 2015 10:32

HM Revenue and Custom, autoriteti britanik i taksave ka hartuar një listë prej 90 shtetesh, të cilat brenda janarit të 2016 duhet të ndajnë informacionet bankare me to. Shqipëria gjendet në këtë listë…Kjo iniciativë, e shoqëruar me një fushatë, për të cilën prestigjiozja The Telegraph shkruan se po bëhet me qëllim për të “kapur” shkelësit në të gjithë vendet, nënkupton shkëmbimin e informacioneve bankarë nga këto shtete, vetëm për shtetasit britanikë.

Tensione mes Rusisë dhe Britanisë. Kremlini: “Ndërhyrja britanike, nuk do të mund të shaktërrojë sovranitetin e Sirisë”

Postuar në 21 Nëntor, 2015 19:40

Fakti që ISIS përparon dhe ngjan i pamposhtur lidhet deri diku edhe me axhendat e ndryshme që fuqitë e mëdha kanë në Siri. Shembull i qartë është heshtja e Perëndimit ndaj ndërhyrjes ruse në Siri si dhe miratimi me vonesë i sulmeve të Kremlinit. Mirëpo me kalimin e kohës, në vështrim po vjen paqja dhe periudha që pason pastrimin e Sirisë nga militantët e Shtetit Islamik.

India kërkon nga Britania Koh-i-Noor, diamantin 100 milionë që zbukuron kurorën e Mbretëreshës

Postuar në 08 Nëntor, 2015 11:41

India ka vënë në lëvizje procedurat ligjore për një të drejtë e cila prek një aspekt të veçantë në marrëdhëniet ndërkomëbatre: ajo po kërkon nga Britania e Madhe që t’i kthejë diamantin 105 karatësh që zbukuron kurorën e Elisabetës. Diamanti që në Indi quhet Koh-i-Noor – Mali i Dritës, është vendosur në kurorën e Mbretëresësh Nënë gjatë kurorërizimit të burrit dhe vajzës së saj. Sipas biznesmenëve dhe artistëve inidanë që kanë nisur këtë procedurë, diamanti është marrë në rrethana të dyshimta gjatë periudhës koloniale dhe konsiderohet prej disave si pjesë e kulturës dhe historisë indiane.

Një kohë e re për fluturimet kozmike: Sabre, 25 herë mbi shpejtësinë e zërit(video)

Postuar në 03 Nëntor, 2015 14:26

“Reaction Engines:”, një kompani britanike ka bërë të ditur se ka marrë financimin për zhvillimin e një avioni supersonic, Sabre. Në bashkëpunim me “BAE Systems”, avioni në fjalë, që parashikohet të udhëtojë 25 herë mbi shpejtësinë e zërit, mendohet të ndryshojë realitetin e udhëtimeve hapësinore. Sekreti është tek motorri që mundëson shpejtësi pesë herë mbi shpejtësinë e zërit duke u nisur nga toka. Kompania thotë se motorri kombinon cilësitë e motorrëve supersonikë me ato të anijeve kozmike.

Pas Rusisë vjen radha e Britanisë për të bombarduar në Siri

Postuar në 04 Tetor, 2015 14:41

Ndërhyrja e Rusisë në Siri ka krijuar një terren të ri gjeopolitik, duke detyruar Britaninë të rishikojë qëndrimin e saj për konfliktin në Damask. Kryeministri David Cameron bëri të ditur se do të inkurajojë sërish planin për angazhimin ushtarak të Britanisë kundër Shtetit Islamik.
Cameron deklaroi për Daily Mail se operacionet ushtarake britanike në Siri nuk përjashtohen, duke shtuar se ka arsye që fushatat ajrore të zgjerohen përtej Irakut.

Pages

Subscribe to RSS - britania