britania

Një ishull imigrantësh që në Mesjetë

Postuar në 16 Gusht, 2020 16:49

Bertrand Russell vlerësonte si një nga faktorët më domethënës të historisë së Anglisë dhe suksesit historik të saj, faktin se ajo nuk u pushtua asnjëherë. 

Mirëpo një ishull i tillë në krah të Europës nuk ka qenë i izoluar ndaj ardhjeve të reja të të huajve. Në identitetin, historinë dhe kulturën e saj kanë ndikuar familjet e mëdha të Europës, por edhe Imigrantët. 

Njerëzit shpesh nuk e kuptojnë se migrimi zë vend qendror në historinë angleze gjatë kohërave

Në Europë po shihen shenjat e një vale të dytë të pandemisë

Postuar në 28 Korrik, 2020 13:17

Kryeministri britanik, Boris Johnson ka paralajmëruar se në Europë po shihen shenja të një vale të dytë të koronavirusit. Gjatë një vizite në Nottingham, Johnson ka mbrojtur vendimin e qeverisë së tij për të karantinuar me 14 ditë çdo person që hyn në vend nga Spanja.

Ajo që ne duhet të bëjmë është të marrim vendime të shpejta dhe të vendosura aty ku mendojmë se ka rrezik vatrash sërish. Të jemi fare të qartë rreth asaj që po ndodh në Europë. Mes disa prej miqve tanë europianë, kam frikë se po shihen shenjat e një vale të dytë të pandemisë

Taksa e dividentit, "Shell" paralajmëron zhvendosjen e selisë në Britaninë e Madhe

Postuar në 04 Korrik, 2020 14:40

Kompania e njohur Royal Dutch Shell mund ta zhvendosë selinë qendrore në Angli. Lajmin e ka bërë të ditur drejtuesi ekzekutiv i saj, Ben van Beurden përmes një interviste në një prej gazetave hollandeze. Sipas tij, kompania po mendon të shkrijë strukturën e dyfishtë që ka aktualisht mes Hollandës dhe Britanisë së Madhe në funksion të thjeshtimit.

Duhet të mendosh vazhdimisht. Asgjë nuk është permanente dhe sigurisht që ne do të shikojmë klimën e biznesit

është shprehur van Beurden.

CoVid-19, askush nuk di gjë me siguri

Postuar në 23 Maj, 2020 14:04

Mediat e shumta raportojnë thuajse përditë për studime dhe ilaçe të ndryshme kundër koronavirusit. Kundërthënia e studimeve klinike për këtë virus është kaq e madhe saqë ngjan se trajtimi i ndjekur në valën e parë të ketë qenë një eksperiment mbi njerëzit. P.sh sipas mediave “një studim thotë” se përdorimi i hidroksilklorokinës për trajtimin e pacientëve me CoVid-19 rrit shkallën e vdekshmërisë, por jo kur alternohet me antibiotik. Shkaku: Zemra.

Përgjigja e dobët ndaj pandemisë, opozita britanike kërkon hetim të thelluar për qeverinë Johnson

Postuar në 23 Prill, 2020 15:16

Politika në Britaninë e Madhe po bën thirrje për një hetim të pavarur ndaj qeverisë së Boros Johnson dhe mënyrës sesi ajo iu përgjigj krizës epidemike në vend. Sipas kërkuesve të hetimit qeveria ka dështuar të shpjegojë plotësisht ndryshimet në shifrat e vdekjeve, numrin e ulët të testimeve dhe mungesën e pajisjeve në spitale.

Manovër për zgjedhje të parakohshme

Postuar në 24 Tetor, 2019 19:35

Kryeministri Boris Johnson do të kërkojë mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme  në 12 dhjetor, një propozim që ai planifikon t'ia paraqesë parlamentit javën e ardhshme. Në një intervistë për BBC, Boris Johnson tha se  do t'u jepte deputetëve më shumë kohë për të diskutuar projektligjin e Brexit, nëse ata bien dakord që zgjedhjet të mbahen në 12 dhjetor.

Nëse Laburistët do të pajtohen me propozimin për zgjedhje të parakohshme, qeveria do të përpiqet të kalojë marrëveshjen në parlament përpara 6 Nëntorit, përpara se ai të shpërndahet me qëllim nisjen e fushatës zgjedhore.

Një budallallëk fatlum për Shqipërinë

Postuar në 08 Korrik, 2019 23:53

Memot e ambasadorit britanik në SHBA, publikuar së fundmi nga gazeta “Mail”, kanë provokuar incident diplomatik mes Uashingtonit dhe Londrës. Presidenti amerikan Donald Trump, citohet të jetë shprehur në tuiter se:

Nuk e njoh ambasadorin por në SHBA nuk është i mirëpritur dhe i konsideruar. Nuk do të diskutojmë më me të

Britania në kurthin e BREXIT, vendi drejt zgjedhjeve

Postuar në 12 Mars, 2019 21:38

Parlamenti britanik hodhi poshtë për të dytën herë marrëveshjen e negociuar nga kryeministrja Tereza May për daljen e Britanisë nga Bashkimi Europian. Pavarësisht apelit që May kishte adresuar më herët propozimi i saj për të mbështetur "marrëveshjen e përmirësuar" që ajo  arriti me Brukselin u refuzua nga deputetët britanikë.

Britania kthen vizat për europianët nga 29 Marsi

Postuar në 29 Janar, 2019 11:10

Një Brexit pa marrëveshje më 29 mars do të thotë që qytetarët e BE që dëshirojnë të udhëtojnë në Britaninë e Madhe për më shumë se tre muaj do të duhet të aplikojnë për vizë pa pagesë.

Siç u zbulua të hënën nga Ministria e Brendshme Britanike, masa do të zbatohet drejtpërsëdrejti për ata që duan të jetojnë, punojnë ose studjojnë në  këtë vend. 

Britania në udhëkryq, BREXIT nuk kalon në parlament

Postuar në 15 Janar, 2019 21:15

Pavarësisht thirrjeve dramatike të Teresa Meit drejtuar deputetëve të votonin marrëveshjen e nënshkruar me BE-në dhe garancive se qeveria britanike do të bashkëpunote ngushtë me Parlamentin në fazën e ardhshme të negociatave, parlamenti britanik nuk mbështeti planin e BREXIT, duke çuar në një humbje të madhe për kryeministren britanike.

"Është e qartë se parlamenti po voton kundër marrëveshjes, por nuk është e qartë se çfarë do të thotë saktësisht kjo"- tha Mei pak pas shpalljes së rezultatit të votimit.

Pages

Subscribe to RSS - britania