britania

Rinisin bombardimet në Alepo, Moska i quan "histeri rusofobe" reagimet e SHBA dhe Britanisë

Postuar në 12 Tetor, 2016 10:50

Në Alepo kanë rinisur bombardimet kundër pozicioneve të rebelëve. Organizatat humanitare që ndjekin zhvillimet e luftës civile në Siri raportojnë për rreth 25 viktima nga bombardimet e avionëve rusë. Në të njëjtën kohë përplasjet janë të ashpra edhe në planin diplomatik.

"Demokracia e drejtëpërdrejtë, miti i fundit i së Majtës. Nuk humbet kurrë mundësinë për të humbur një mundësi"

Postuar në 12 Korrik, 2016 18:40

"Demokracia e drejtpërdrejtë është miti i fundit i së majtës, dhe BE-ja është një çështje shumë serioze për t’u vendosur me referendum”. Kështu e komenton filozofi i njohur slloven Slavoj Žižek krizën e së majtës dhe të ardhmen e Evropës pas Brexit.  “Opinioni publik nuk ka gjithmonë e drejtë. Ndonjëherë unë mendoj se dikush duhet të shkelë vullnetin e shumicës ", tha Žižek në Forumin për një Demokraci të Hapur.

A do ta humbasë Londra rëndësinë si qendër financiare?

Postuar në 11 Korrik, 2016 10:57

Në radhët e investitorëve po shtohet pasiguria pas votës së britanikëve për të dalë nga Bashkimi Evropian dhe për këtë shkak ata po tërheqin paratë e tyre nga Londra. Për shkak të frikës nga dizavantazhet apo dëmet e mundshme që mund të pasojnë prej Brexit-it investitorët ndërkombëtarë po tërheqin kapitalin nga Britania e Madhe. Po ashtu jo vetëm paundi britanik po bie nga vlera, por edhe çmimet e pasurive të patundshme janë nën presion.

Farage jep dorëheqjen: Nuk jam politikan profesionist, erdha nga rruga dhe nxora Britaninë nga BE (video)

Postuar në 04 Korrik, 2016 12:15

Vendimin i tij për të dhënë dorëheqjen nga drejtimi i Partisë për Pavarësinë e Anglisë njoftoi  lideri ksenofob i saj Nigel Farage, i cili udhëhoqi referendimin për daljen e Britanisë nga Bashkimi Europian.“Gjatë referendumit kam thënë se unë dua të më kthejnë vendin tim, tani unë dua jetën time mbrapsht"-deklaroi Farage.

Ikni sa më shpejt, BE nuk ka kohë për meditim

Postuar në 29 Qershor, 2016 13:39

Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker ka deklaruar në konferencën e shtypit përfundimtare pas samitit te vendeve anëtare se kryeministri britanik kërkon kohë për meditim, por Bashkimi Europian nuk ka kohë për meditim dhe se qeveria britanike duhet të dërgojë sa më parë njoftimin e daljes nga Bashkimi Europian për tê filluar negociatat e daljes. "Kur flitet për tregun unik, ose je brenda, ose je jashtë. Kur je jashtë je jashtë dhe do të rinegociosh aksesin në tregun unik siç e kanë negociuar zvicerianët, norvegjezët dhe të tjerë.

Debati në PE për daljen e Britanisë, Nigel Farage shënjestrohet si gënjeshtar

Postuar në 28 Qershor, 2016 18:02

Për Parlamentin Europian, duke parë sfidat e shumta me të cilat duhet të përballet Bashkimi Europian në këtë shekkul, kjo organizatë  nuk mund t’i lejojë vetes të futet në një periudhë pasigurie me daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga familja europiane, Ndaj Parlamenti Europian, përmes një rezolute të aprovuar nga 395 deputetë pro, 200 kundër dhe 71 abstenime i kërkon Mbretërisë së Bashkuar të aktivizojë sa më shpejt nenin 50 të Traktatit të Lisbonës për daljen e vendit nga Bashkimi Europian  Debati që ka paraprirë këtë rezolutë ka qenë shumë i ashpër, ku protagonisti kryesor i fushatës për

Kroacia dhe Britania i thonë “jo” hapjes së negociatave të anëtarësimit mes Serbisë dhe BE-së

Postuar në 27 Qershor, 2016 19:17

Kroacia dhe Britania e Madhe kanë refuzuar edhe njëherë çeljen e negociatave të anëtarësimit mes Serbisë dhe Bashkimit Europian. “Kroacia veproi kështu për arsye thelbësore, ndërkohë që Britania për arsye teknike të lidhura me situatën e daljen nga BE-ja”, raporton  “B92”. Kroacia ka kundërshtuar pasi i përmbahet qëndrimit të vet për krimet e luftës dhe përgjegjësisë së Serbisë në luftën në ish-Jugosllavi si dhe kërkesave për minoritetin kroat. 

 

Dështimi demokratik i Britanisë

Postuar në 26 Qershor, 2016 12:17

Çmenduria e vërtetë e votës së Mbretërisë së Bashkuar për të dalë nga BE nuk ishte që liderët guxuan të pyesnin popullin e tyre të peshonte përfitimet e anëtarësisë përballë presionit të emigracionit që ajo ofron, por ishte pragu i ulët i daljes, që kërkonte veç një shumicë të thjeshtë. Duke pasur parasysh pjesëmarrjen në votime në 70 për qind, kjo do të thoshte që fushata për daljen fitoi me 36 për qind të votave. Kjo nuk është demokraci; kjo është ruletë ruse për republikat.

Soros paralajmëron shpërbërje të BE pas shkëputjes së Britanisë

Postuar në 26 Qershor, 2016 10:44

Mediat e identifikojnë si përfituesin më të madh të BREXIT, por miliarderi Xhorxh Soros paralajmëron se dalja e Britanisë nga Bashkimi Europian nënkupton edhe fundin e Unionit. Në një koment për Project Syndicate Soros thotë se shpërbërja e Bashkimit Europian është e pashmangshme. Sipas tij pasojat e shkëputjes së Britanisë mund të jenë favorizuese për ishullin krahasuar me vende të tjera, por "ekonomia dhe qytetarët e Britanisë do të dëmtohen në një perspektivë afatshkurtër dhe afatgjate".

Tim Judah: Katastrofik, vendimi i britanikëve për të dalë nga BE

Postuar në 25 Qershor, 2016 12:09

Publicisti dhe gazetari britanik, Tim Judah, e ka konsideruar “si katastrofik” vendimin e britanikëve për dalje nga Bashkimi Evropian. Në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, Judah tha se çështja e zgjerimit të BE-së në kushtet e këtilla është “jorelevante”.

Pages

Subscribe to RSS - britania