britania

GJED: Britania e lirë të anullojë BREXIT

Postuar në 10 Dhjetor, 2018 10:13

Me një vendim urgjent, vetëm  një ditë para votimit të planifikuar të parlamentit britanik për marrëveshjen e Brexit Gjykata e Europiane e Drejtësisë, thekson se "Mbretëria e Bashkuar është e lirë të tërhiqet në mënyrë të njëanshme nga njoftimi për daljen nga BE".

Sipas këtij vendimi qeveria britanike mund të përmbysë BREXIT pa u konsultuar me vendet e tjera anëtare. Kjo marrëveshje është në qendër të kritikave të ashpra nga deputetë të opozitës dhe partisë në pushtet.

BE miraton “divorcin” me Britaninë

Postuar në 25 Nëntor, 2018 13:17

Udhëheqësit e 27 vendeve anëtare të BE-së s miratuan divorcin me Mbretërinë e Bashkuar, si dhe deklaratën politike që sanksionon marrëdhëniet me Britaninë pas Brexit. Para takimit kreu i Komisionit, Zhan Klod Junker nuk e fshehu keqardhjen për këtë vendim.

“Sot është një ditë e trishtuar, të shohësh një vend si Britania e Madhe të largohet, por do të bëja të njëjtin koment edhe për të gjithë të tjetër, distancimi nga BE-ja nuk është një moment gëzimi apo festimi, ky është një moment i trishtë, një tragjedi”-theksoi Junker.

Lufta e ftohtë e çështjes “Skripal”

Postuar në 06 Shtator, 2018 10:10

Dy oficerë të Inteligjencës Ushtarake ruse, e  njohur edhe si GRU akuzon Britania për helmimin me noviçok të ish-agjentit Sergei Skripal dhe vajzës së tij, Julia. Kryeministrja Tereza i tha parlamentit se misioni i tyre ishte miratuar në nivelet e larta të udhëheqjes së Kremlinit.

Gjermania dhe Britania rrëzojnë “binjakët” e paqes

Postuar në 09 Gusht, 2018 16:58

Ndryshe nga Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe Britania janë pozicionuar qartë kundër çdo ndryshimi kufijsh mes Kosovës dhe Serbisë. Të pyetur nga Radio Europa e Lirë, zyrat diplomatike të këtyre vendeve kanë folur pa dorashka kundër idesë së Thaçit që mesa duket e ka përqafuar edhe Vuçiç, i cili deklaroi se është në favor të demarkacionit me shqiptarët

Britanikët duan referendum të dytë për daljen nga BE

Postuar në 30 Korrik, 2018 11:47

50% e britanikëve kundrejt 40%  janë në favor të mbajtjes së një referendumi në Britaninë e Madhe ku qyetetarët të zgjedhin nëse duan që vendi të largohet nga Bashkimi Evropian në bazë të propozimit të të bërë nga qeveria, apo të mos shkëputen nga BE.

Anketimi u publikua në rrjetin televiziv Sky News, ku vetëm 10% u përgjigjën se nuk kishin një përgjigje. Që prej referendumit të BREXIT që i tha po daljes së Britanisë nga Bashkimi Europian politika në Britani edhe qytetarët kanë qenë skeptikë për raportet e mëtejshme me BE-në.

Britania, ligj për zbardhjen e parajsave fiskale

Postuar në 01 Maj, 2018 23:00

Qeveria britanike ka rënë dakord të propozojë masa të reja ligjore që synojnë rritjen e transparencës për të ashtuquajturat parajsat fiskale. Ministrat thanë se nuk do të kundërshtonin një amendament që do të detyrojë territoret në varësi të kurorës britanike të publikojnë regjistrat e pronarëve të kompanive të vendosura atje. Një prej argumentave është se regjistrat publikë e bëjnë më të lehtë zbulimin e korrupsionit, pastrimit të parave dhe zvogëlimit të taksave.

Fakte të reja për rastin Skripal, u helmua në shtëpi

Postuar në 28 Mars, 2018 22:33

Fakte të reja për tentativën e vrasjes së agjentit të dyfishtë Sergei Skripal janë bërë publike nga policia britanike. Siç njoftuan të mërkurën në mbrëmje autoritetet britanike, Skripal dhe vajza e tij kanë ardhur ndoshta në kontakt me agjentët neurotoksikë në shtëpinë e tyre, veçanërisht në derën kryesore të shtëpisë së tyre, ku u gjet përqendrimi më i madh i substancës.

"Policia do të intensifikojë hetimet në lagjen e shtëpisë së Skripal"-tha një zëdhënës, duke vënë në dukje se rreziku për banorët vendas mbetet i ulët.

Një fitore diplomatike për Theresa May

Postuar në 27 Mars, 2018 09:47

Edhe Maqedonia i është bashkuar masave të marra nga disa vende kryesore të Perëndimit për çështjen “Skripal”. Ministria e Jashtme e këtij vendi ka njoftuar se është dëbuar nga vendi një person, pjesë e stafit të ambasadës ruse në Shkup.

Treshja kryesore europiane + BE kundër SHBA: Respektojmë marrëveshjen bërthamore me Iranin

Postuar në 13 Nëntor, 2017 14:13

SHBA mbetet thuajse vetëm në kontestimin e marrëveshje bërthamore me Iranin. Ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel ka deklaruar se Gjermania ka rënë dakord me Francën dhe Britaninë e Madhe si dhe me diplomaten kryesore të BE-së, Federica Mogherini që të të vijojnë të respektojnë marrëveshjen e vitit 2015.

“Ne jemi të bashkuar dhe duam të mbajmë një marrëveshje për programin bërthamore Iranian, përndryshe ne rrezikojmë që ky shtet të krijojë armë bërthamore”, tha ai pas një takimi me homologët e vet.

Britania në qendër të skemës së pastrimit të parave nga Azerbajxhani

Postuar në 05 Shtator, 2017 00:18

Një hetim i gazetës britanike "thë Guardian" zbuloi se elita qeverisëse e Azerbajxhanit operoi me një skemë sekrete prej 2.9 miliardë dollarësh për të paguar europianë të njohur dhe  pastruar para përmes një rrjeti të kompanive të pasura britanike.
Të dhënat tregojnë se udhëheqja e Azerbajxhanit, e akuzuar për abuzime serioze të të drejtave të njeriut, korrupsion sistemik dhe zgjedhje të manipuluara, ka bëtë më shumë se 16,000 pagesa të fshehta në periudhën 2012 - 2014.

Pages

Subscribe to RSS - britania