Arsimi

Ambasadori turk: Gulenistët i keni në arsim dhe shëndetësi. "Shkollat turke" financojnë terrorizmin

Postuar në 15 Korrik, 2019 13:36

Ambasadori i Turqisë në Shqipëri, Murat Ahmet Yörük ka publikuar sot në gazetën “Panorama” një opinion që celebron sipas tij fitoren e demokracisë turke mbi grushtin e shtetit të organizuar nga Fetullah Gulen.

Shvejku i radhës! (Video)

Postuar në 20 Dhjetor, 2018 22:07

Pa marrë asnjë përgjegjësi për atë që ka llomotitur pa doganë kur kërkonte votat si aspirant për kryeministër Edi Rama pranoi publikisht se ka gënjyer për buxhetin e arsimit, të cilin e kishte premtuar se në vitin e parë të mandatit do e çonte në nivelin 5% të GDP-së.

Ai u tha këtë të enjte  studentëve të arkitekturës se e ka patur si pikë të programit të vitit 2013 buxhetin 5% të arsimit,  por nuk mund ta përmbushë në terma afatshkurtër.

Kordon sanitar ndaj partive që protesta të mbetet interes i qytetarëve

Postuar në 10 Dhjetor, 2018 18:38

Kryeministri ka deklaruar sot gatishmërinë për të zgjidhur një sërë kërkesash të studentëve protestues. Sidomos sa i përket tarifave. E megjithatë përfaqësues të këtyre të fundit vijojnë të këmbëngulin të paktën në dy pika: arsim falas dhe dyfishim i buxhetit për arsimin.

Le të zëmë për një moment se me këtë kërkesë do të bihet dakord nga të gjithë na parim. Për cilën arsye këto kërkesa të cilat kërkojnë diskutim të gjerë dhe specializuar vihen në mënyrë ultimative? Këtë duhet ta thonë vetë studentët që nesër thuhet se do të jenë më shumë në Tiranë për të protestuar.

Kukuvajka jonë!

Postuar në 09 Dhjetor, 2018 21:23

Edi Rama do jetë të hënën në fejsbuk për të sqaruar miletin mbi vizionin e tij për reformën në arsim dhe problemet që nuk i ka zgjidhur dot deri tani.

Më nje tjetër shfaqje në kufijtë e karagjozllëkut politik ai pranoi se ka nevojë për një strategji të mirëkopsitur që ta bidisë njëherë e mirë këtë punë siç e do vendi dhe kuvendi.

Monologut nuk i mungoi artifici i interpretimit nga dora vetë, ndonëse bashkë me Linditën protesta e studentëve i kapi në gjumë dhe të papërgatitur. Edin me halle tenderash që vlejnë miliona euro dhe jo kacidhe tarifash si ato të studentëve.

Nxirren me forcë studentët kritikë të Ramës (Video)

Postuar në 22 Tetor, 2018 18:25

Takimi i kësaj të hënë i kryeministrit me studentët e ekslelencës u shënua nga një incident, pasi aktivitët e Lëvizjes Për Universitetin reaguan ndaj premtimeve të kryeministrit për arsimin. Por truprojat e kreut të qeverisë ndërhynë duke mos lejuar studentët të përfundonin argumemntat e tyre.

Lëvizja për Universitetin

“Ka institucione të arsimit privat që janë ngritur me para të pista“

Postuar në 03 Tetor, 2018 13:24

Asnjë prej reformave në arsim që janë ndërmarrë vitet e fundit nuk është çuar deri në fund. Rotacioni politik e ka ndërprerë secilën prej tyre ose i ka zeruar për të propozuar një tjetër. Kjo sipas ish-drejtueses së Arsimit për Tiranën, Majlinda Keta, ka çuar në kaos dhe mosfunksionim siç duhet të institucioneve arsimore.

Nikolla: Së shpejti gjuha rome futet në shkolla

Postuar në 18 Shtator, 2018 11:30

Së shpejti do mundesojme gjuhen rome ne sistemin tone arsimor.. Keshtu ka deklaruar ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, gjate forumit për dialog në nivel kombëtar për arsimin gjithëpërfshirës të mbajtur në Tiranë.

Kujtojmë që ky vendim vjen pas ndryshimit të ligjit për pakicat kombëtare. Ndryshimi është se me ligjin e vjetër minoriteti Grek, minoriteti Maqedon dhe ai Serbo-Malazez njihesin si minoritete etnike kombëtare, ndërsa vllahët dhe romët si minoritete etno-gjuhësore, ndërsa boshnjakë dhe egjiptianët si komunitete.

Mësim me dy turne në më shumë se gjysmën e shkollave në Tiranë (Video)

Postuar në 17 Shtator, 2018 18:38

Qeveria po përpiqet me çdo mjet ta paraqesë si rozë situatën e fillimit të shkollës, ndonëse këtë vit shumë klasa kolektive në rrethe janë mbyllur, ndërsa është raportuar për mungesë tekstesh.

Ikja e heshtur e gulenistëve nga Shqipëria

Postuar në 25 Gusht, 2018 15:52

Gulenistët po ikin nga Shqipëria. Shteasit turq që kanë punuar për fondacionet e filantropit Fetullah Gulen nuk kanë më strehë të sigurt në vendin tonë. Kjo nuk thuhet zyrarisht, por në terren gjërat kanë ndryshuar shumë qëkurse konflikti mes presidentit turk, Erdogan, dhe ish-aleatit të tij shpërtheu dhe arriti kulmin me grushtin e shtetit të korrikut 2016.

"Xhonturqit" e Erdoganit*

Postuar në 05 Gusht, 2017 16:31

Më 16 prill qytetarët turq votuan në favor të disa amendamenteve tërësore kushtetuese që e rishkojnë sistemin qeverisës drejt një modeli të presidencës me fuqi ekzekutive, një lëvizje e konsideruar si fillimi i një ere të re në Turqi. Në frymën e këtyre amendamenteve, presidenti Recep tayyip Erdogan u zgjodh kryetar i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim(AKP) në muajin maj por do të duhet të presim deri në zgjedhjet e vitit 2019 – nëse jo më shpejt – të ndjejmë zbatimin e kushtetutës së amenduar.

Pages

Subscribe to RSS - Arsimi