armepushimi

Axhenda elektorale e Trump, bllokon rezolutën për armëpushim global gjatë pandemisë

Postuar në 09 Maj, 2020 13:22

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë tërhequr mbështetjen e tyre për votimin e një rezolute për vendosjen e armëpushimit në konflikte të ndryshme në botë derisa pandemia e koronavirusit të kalojë.

SHBA nuk mund të mbështesë draftin e propozuar

u shpeh delegacioni amerikan gjatë diskutimit vetëm një ditë pasi kishte rënë dakord me të.

Departamenti Amerikan i Shtetit i deklaroi agjencisë AFP se “Kina ka bllokuar vazhdimisht kompromisin që do të lejonin këshillin e Sigurimit të ecte para”.

Rusia dhe Turqia arrijnë armëpushim për Idlibin. Ankaraja shton trupat, por vetëm me mision monitorues

Postuar në 05 Mars, 2020 19:35

Rusia dhe Turqia kanë arritur një marrëveshje mbi situatën në Idlib të Sirisë pas diskutimeve mes delegacioneve të udhëhequra nga dy presidentët, Putin dhe Erdogan. 

Plani francez për Sirinë diskutohet në Këshilin e Sigurimit, SHBA dhe Rusia pa komunikim

Postuar në 01 Tetor, 2016 10:49

5 shtetet anëtare të Këshillit të Sigurimit diskutuan të shtunën planin e Francës për Sirinë. Ky plan fokusohet te situata në Alepo, pas bombardimeve të vazhdueshme nga ushtria Siriane dhe Rusia që erdhën si rezultat i prishjes së armëpushimit të arritur mes Uashingtonit dhe Moskës.
Plani francez synon rivendosjen e armëpushimit, bazuar në marrëveshjen e 9 shtatorit dhe shpërndarjen e ndihmave humanitare për civilët në Alepo, duke kërkuar ndërprerjen e fluturimeve ushtarake në zonë.

Damasku zyrtar deklaron fundin e armëpushimit. Marrëveshja Kerry – Lavrov, rezulton nul

Postuar në 19 Shtator, 2016 17:37

Damasku zyrtar i ka dhënë fund angazhimit të tij për armëpushimin e sanksionuar nga marrëveshja Lavrov – Kerry e datës 9 shtator. Në një deklatë për shtyp cituar nga agjencia shtetërore “Sana”, ushtria siriane deklaron se militantët e kanë thyer marrëveshjen e armëpushimit mbi 300 herë.

Siri, armëpushimi nuk mban. Koalicioni i Perëndimit godet pozicionet e ushtrisë siriane: Komanda amerikane: “Mendonim se ishin militantë të ISIS”

Postuar në 17 Shtator, 2016 23:27

Armëpushimi në Siri rezultoi një teatër i nivelit më të lartë, teksa sot goditjet ajrore të koalicionit të udhëhequr nga SHBA, sollën vdekjen e të paktën 62 ushtarëve të ushtrisë së rregullt siriane. Komanda Qendrore amerikane pranoi sulmet në lindje të vendit, në Dir al-Zour por shtoi se ato mendohej se drejtoheshin ndaj pozicioneve të militantëve të Shtetit Islamik. Sipas kësaj komande, sapo është mësuar se në zonë ndodheshin ushtarë të Damaskut, sulmet janë ndalur.

Propozimi - ultimatum amerikan për Sirinë, Kremlini: “Përpjekje për të shmangur rënien e Halepit”

Postuar në 09 Shtator, 2016 12:23

PHalepi po kthehet në pikë strategjike dhe përcaktues për të ardhmen e konfliktit në Siri. Agjencia shtetërore ruse e lajmeve “Sputnik” është përpjekur të sqarojë qëllimet amerikane dhe pozicionin rus mbi atë që quhet oferta e ShBA-së për vendosjen e armëpushimit në Siri.
Shkrimi është formalisht një replikë me një shkrim të publikuar na gazetën amerikane “The Washington Post”, por ai zbardh një pjesë të mirë të interesave që ndërthuren aktualisht në Siri.

Subscribe to RSS - armepushimi