2017

2 miliardë për (Ri)Ndërtimin

Postuar në 26 Janar, 2020 15:44

Qeveria shqiptare, më saktë kryeministri, po e sheh procesin e rindërtimit të zonave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019, si një mundësi për të krijuar komunitete. Me këto ndoshta duhet të kuptojmë kalimin nga fshatra apo qyteza që konsistojnë në grumbuj banesash ku jeta sociale është Zero, në qendra banimi me infrastrukturë që e ushqen jetën komunitare.

2017-a shpjegon frikën për zgjedhje pa opozitën

Postuar në 03 Qershor, 2019 00:50

 

U bënë javë tashmë që opozita proteston, kurse pushteti po përpiqet të adaptohet. Vetëm këtë javë të fundit, kryeministri i vendit vendosi të ndryshojë taktikë për të kaluar nga kërcënimet për zbatim ligji që nuk e zbatoi kurrë, te ftesa për dialog. 

Kontrolli i Lartë i Shtetit kryqëzon ish-kryetarin e KQZ-së, Denar Biba

Postuar në 28 Gusht, 2018 20:38

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka përpiluar së fundmi Raportin Paraprak të Auditimit në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për periudhën 2016-2017. Një kopje e raportit disponohet nga ResPublica dhe në të duhet thënë se evidentohen shkelje të mëdha me dëm ekonomik.

12 të vdekur nga protestat në Iran

Postuar në 01 Janar, 2018 14:11

Ka arritur në 12 numri i të vdekurve në protestat antiqeveritare që po zhvillohen në Iran. Media të ndryshme raportojnë për një natë të përgjakur të ndërrimit të viteve, ndërkohë që një ditë më parë presidenti i vendit, Rouhani, deklaroi se pranohet protesta dhe kriticizmi, por nuk do të tolerohet asnjë dëmtim i pronës private. 
Sipas BBC-së policia ka përdorur gaz lotsjellës dhe përdorur hedhëse uji për të shpërndarë njerëzit në sheshin “Engheleb” në Teheran, ndërkohë që protest aka patur edhe në Kermanshah dhe Khorramabad dhe në Shahinshahr dhe në Zanjan.

Lindja e Mesme, radha i vjen Iranit për protesta

Postuar në 31 Dhjetor, 2017 21:57

Protestat në Iran kanë vijuar për të tretën ditë dhe bashkë me to edhe jehona në mediat perëndimore që kanë lokalizuar menjëherë shkakun: regjimi i ajatollahëve provokon probleme. Sot janë raportuar edhe viktima, ndërkohë që qëndrimi zyrtar i Teheranit është se protestat janë organizuar nga agjentë të shërbimeve të huaja.
Presidenti iranian, Hasan Rouhani ka deklaruar gjatë një mbledhjeje të kabinetit qeveritar se:

Pakica greke në Jug, festime treditore për festën kombëtare të Greqisë

Postuar në 02 Nëntor, 2017 13:06

Pakica greke në Shqipëri ka festuar për tri ditë festën Kombëtare të Greqisë. Apo siç njihet ndryshe Ditën e Jo-së, që përkujton refuzimin e Athinës zyrtare ndaj ultimatumit të Italisë Fashiste më 1940. Sipas njoftimit të Greek Reporter, në festime kanë marrë pjesë nxënës shkollash nga Saranda, banorë të zonave minoritare , por edhe përfaqësues të politikës si kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule, kreu i OMONIA-s, Leonidha Papa dhe ambsadorja greke në Tiranë, Eleni Sourani.

Nobeli për Paqen, listat informale: Nga Mogherini te Papa Françesku

Postuar në 05 Tetor, 2017 08:59

Çmimi “Nobel” për Paqen do të jepet këtë të premte, datë 6 tetor në Oslo të Norvegjisë. Juria përbëhet nga 318 persona që caktohen nga parlamenti norvegjez. Media të ndryshme flasin për disa kandidatë mes të cilëve Lions Club International, Julian Assange, Leonardo di Caprio, Jo Cox, Kisha Ortodokse Bullgare, David Bowie, Vladimir Putin dhe Donald Trump. Por sipas “The Guardian” këto emra publikohen përgjithësisht bazuar në thashetheme, ndonëse ka mes tyre edhe kandidatura të konfirmuara.

Rritja ekonomike në BE, Rumania në vend të parë. Bullgaria dhe Kroacia në nivele të mira. Italia dhe Greqia në fund

Postuar në 17 Gusht, 2017 15:36

Mesatarja e rritjes ekonomike në Bashkimin Europian rikththehet në 2.2% në zonën euro dhe 2.3% si mesatare e të gjitha vendeve anëtare. Kjo konsiderohet si shenjë e ringritjes nga kriza që mbërtheu kontinentin që nga viti 2009. Sipas raportimit të Eurostat ka një deiferencë të qartë mes Europës Qendrore apo Veriore me atë Jugore, çka rikonfirmon problemin e thellë të ndarjes ekonomike në union. Përjashtim bën vetëm Rumania me 5.7%.

Një krahasim me vitin 2013 – shakatë e hidhura të sistemit aktual zgjedhor

Postuar në 26 Qershor, 2017 23:00

Në zgjedhjet e vitit 2013(zgjedhje politike) morën pjesë 1 724 779 votues.

Në ato zgjedhje rezultate ishin këto:

 PS-ja si parti politike mori            713 407 vota       41.36%   baraz    65 mandate

PD-ja si parti politike mori            528 373 vota       30.63%   baraz    50 mandate      

LSI-ja si parti politike mori            180 470 vota       10.46 %   baraz     16 mandate

Liria Ekonomike 2017, Shqipëria bie me 1.5 pikë. Por mbetet ndër vendet më të mira në Ballkan

Postuar në 18 Prill, 2017 09:34

Indeksi i Lirisë Ekonomike i vitit 2017, publikuar nga fondacioni “Heritage” e vendos Shqipërinë në vendin e 65-të nga 180 vende të matura.

Pages

Subscribe to RSS - 2017