zgjedhjet

Zaev, sovrani i ri i skenës politike në Maqedoni

Postuar në 16 Tetor, 2017 11:31

Fitore të madhe që tejkaloi të gjitha parashikimet arriti LSDM-së e kryeministrit Zoran Zaev në raundin e parë të zgjedhjeve komunale që u mbajtën të dielën në Maqedoni.  Partia e tij arriti të dominojnë që në raundin e parë në 37 nga 81 bashkitë e vendit, ndërsa VMRO e Nikolla Gruevskit fitoi vetëm në 3 bashki. 

Partia e Zoran Zaev fitoi në Kumanovë, Manastir (Manastir), Prilep, Ohër, Strumicë dhe shumë bashki të tjera. Lideri i LSDM-së duke folur në mesnatë për mbështetësit e tij foli për një fitore të madhe dhe një votëbesim të qeverisë. 

Kriza e kristianizmit europian, faktor në rritjen e ekstremit të djathtë?

Postuar në 25 Shtator, 2017 12:34

Zgjedhjet në Gjermani kanë një kryelajm: Partia e ekstremit të djathtë, Alternativa për Gjermaninë ka hyrë në Parlament si parti e tretë me një diferencë më pak se 8% nga socialdemokratët. Analogjia me nazistët dhe rrugën e tyre parlamentare drejt pushtetit nuk mungon. Edhe mesazhet politike janë të ngashme.

Gjermanët në “divan” për zgjedhje

Postuar në 23 Shtator, 2017 23:19

Fakti që Gjermania është ekonomia më e fortë e Bashkimit Evropian,  e bën lehtë të kuptueshme pse komuniteti ndërkombëtar është shumë i interesuar për zgjedhjet në Gjermani.Muajt e fundit, u shkruajt shumë për kandidatët, profilet e tyre dhe agjendën e tyre. Por jo për votuesit, mendimet e të cilëve, dëshirat, frustrimet, apo pretendimet pasqyrohen vetëm në sondazhet e zgjedhjeve.  Gjetjet e një studimi të Institutit Rheingold janë  jashtëzakonisht demaskuese për psikologjinë e zgjedhësit gjerman.  Mund të përkufizojmë si një "babush" ... i dimensioneve mesianike

“Gjermanët duhet të jenë krenarë për Luftën e Dytë Botërore”

Postuar në 15 Shtator, 2017 18:08

Gjermanët duhet të jetë "krenare" për "arritjet" e ushtrisë së  tyre gjatë Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore. Kështu deklaroi, disa ditë para zgjedhjeve federale parlamentare të cilat do të mbahen më 24 shtator,  Alexander Gauland, një nga kandidatët kryesorë të partisë së ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AFD). Partia e tij në sondazhe mbledh rreth 12 % të votave dhe pritet të bëhet forca e tretë në Bundestag.

Të keqen e LSI-së! Akademia e Shkencave/Rotacioni Korkuti – Beqiraj, si dyshja Putin - Medvedev

Postuar në 04 Shtator, 2017 12:45

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka zgjedhur sot kryetarin e ri. Ai qshtë Gudar Beqiraj, deri më sot nënkryetar. Zv.kryetar është zgjedhur Muzfer Korkuti, arkeolog në profesion deri më sot kryetar. Beqiraj vjen në detyrë pas mandatit të Korkutit në krye të Akademisë, ndërkohë që para Korkutit ishte Beqiraj. Mund të vazhdojë kështu deri në tiktakun e fundit biologjik të të dyve, padyshim me kontribute në lëmejtë e shkencës. 

Votimi është kryer nga Asambleja e Akademisë pas një thirrjeje ku vunë kandidaturat vetëm…Beqiraj dhe Korkuti.

Gjermania në prag të zgjedhjeve - zemërim dhe urrejtje ndaj refugjatëve

Postuar në 03 Shtator, 2017 12:37

Një studim i kryer nga disa psikologë në Gjermani hedh dritë mbi situatën e ndezur emocionale në këtë vend që për pak ditë zhvillon zgjedhjet e përgjithshme. Në një intervistë për revistën “Spiegel” drejtuesi i studimit Stephan Grünewald teksa shpjegon metodologjinë e ndjekur, thekson se votuesit ndihen të zhgënjyer nga të gjitha palët. 
Gjithçka njerëzit donin të flisnin ishte kriza e refugjatëve, kriza e refugjatëve, kriza e refugjatëve. Ndonëse është lënë mënjanë në mënyrë elegante gjajë fushatës, ajo mbetet një plagë që nuk është trajtuar nga politikanët”, thotë ai.

Schulz: Nëse fitoj zgjedhjet, do të largoj nga Gjermania armët bërthamore të SHBA

Postuar në 24 Gusht, 2017 10:52

Kreu i socialdemoratëve gjermanë dhe kandidat për kancelar në zgjedhje, Martin Schulz ka bërë thirrje që SHBA të heqin armët bërthamore nga territori i Gjermanisë. Kjo sipas tij do të ndodhë nëse ai fiton zgjedhjet përballë kancelares aktuale Angela Merkel.

Si kancelar do të angazhohem që të heq armët bërthamore të stacionuara në vendin tonë

tha ai në një takim elektoral në Trier.

Opozita e re, numrat e saj dhe e ardhmja

Postuar në 20 Gusht, 2017 13:49

Partia Socialiste është shumë dominuese në raport me Partinë Demokratike dhe nga statistikat zgjedhore vërehet që në  mënyrë natyrale do të duheshin dekada të ndërrohej ky mentalitet i qytetarëve për sistemin pluralist. Njerëzit duket sikur  kërkojnë një lloj stabiliteti, shohin skenën politike në një këndvështrim kryesisht bardhë e zi, shfaqin lodhje dhe mosbesimin e tyre për ndryshime. Kjo më tepër në një drejtim. Mosbesimi dhe mospëlqimi ndaj PD-sw dominon dhe për këtë mjafton të shihen detajisht rezultatet e zgjedhjeve në vitet e  fundit, veçanërisht në zonat e populluara dendësisht.

Kiza në Kosovë, fryt i armiqësive të vjetra

Postuar në 08 Gusht, 2017 16:24

Zgjedhjet politike në Kosovë nuk kanë prodhuar ende një qeveri që të ccojë përpara axhendën europiane të vendit. Gjermania, vendi që nxit Ballkanin drejt proceseve integruese është e shqetësuar se kriza ku është futur politika pas zgjedhjeve rrezikon axhendën europiane të Kosovës. Ambasadorja në largim, Angelika Viets thotë në një intervistë për DW se kriza politike në Kosovë është pasojë edhe e armiqësive të vjetra e egoizmave partiakë.

Paradoksi i PD-së, zgjedhjet për kryetar denoncohen nga kundërshtarët, por jo nga “rivali” i kryetarit

Postuar në 25 Korrik, 2017 12:19

Prej disa ditësh po denoncohen në disa media por edhe nga politikanë të ndryshëm në PD, raste të prekjes së votës në procesin e votimit për kryetar të PD-së. Zgjedhjet e mbajtura më 22 korrik vijnë kështu përtej farsës së tyre si një proces të cilit i mbivendosen akte që dyshohen se kanë manipuluar vullnetin e zgjedhësve të partisë.

Pages

Subscribe to RSS - zgjedhjet