zgjedhjet

Drejt një monarkie presidenciale

Postuar në 23 Qershor, 2018 10:21

Një ditë para zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale në Turqi pyetja kryesore është nëse Rexhep Tajip Erdogan, i cili është në pushtet prej 15 vjetësh do të zgjidhet president që në raundin e parë dhe nëse Partia për Drejtësi dhe Zhvillim do të ketë shumicën në Parlament.

Moqtada al-Sadr, njeriu që mund të nxjerrë jashtë Irakut, amerikanët dhe iranianët

Postuar në 16 Maj, 2018 18:22

Media të ndryshme po i bëjnë jehonë faktit se kleriku nacionalist shiit, Moqtada al-Sadr mund të jetë kryeministri i ri i Irakut.

E "pabesueshme", probleme edhe me zgjedhjet në Federatën e Skive!!!

Postuar në 03 Maj, 2018 18:50

Kanë dështuar përsëri zgjedhjet për president të Federatës Shqiptare të Skive. Pesë shoqata të skive braktisin asamblenë, duke akuzuar për parregullsi gjatë procesit.

Zgjedhjet në Itali/Boshatisja e qendrës politike si krizë e vetë demokracisë

Postuar në 14 Mars, 2018 13:02

Një nga aspektet më të rëndësishme të zgjedhjeve të fundit parlamentare italiane ëstë humbja e qendrës politike. Në një opinion të vetin në gazetnë “Corriere della Sera”, Angelo Panebianco shkruan se rezultati i tanishëm i faturohet pikë së pari edhe gabimeve të kreut të qendrës së majtë Matteo Renzi, i cili duke mosrespektuar Paktin e Nazarenos me Berlusconin për kryerjen e disa reformave, provokoi kalimin e tij drejt armiqve të dikurshëm.

Itali/Dihet kush fitoi dhe kush humbi, por nuk dihet e ardhmja

Postuar në 07 Mars, 2018 20:24

Analiza mbi zgjedhjet e 4 marsit në Itali po përqendrohen tek emrat më shumë sesa tek politikat apo programet. Kjo është dëshmi e konfuzionit të madh të krijuar, por edhe pasigurisë që rrjedh nga fakti se devijimi i rrugës së vendit është diçka shumë më e madhe, e rrezikshme dhe e vështirë sesa premtimet elektorale. Duke marrë shkas edhe nga rasti i Greqisë, me një Tsipras që u shndërrua nga politikan rruge antiestablishment në një kanakar të Europës dhe SHBA-së është më konveninte që të lexosh kaosin e ri si atribut apo arsyetim që asociohet me disa persona.

Antieuropianizmi riafirmohet në Itali*

Postuar në 07 Mars, 2018 10:02

Tërmeti populist në Itali përfaqëson një kthesë të thellë politike për vendin dhe për Evropën. Sistemi i vjetër, në të cilin socialdemokratët dhe partitë konservatore të tipit Berlusconi i linin vendin njëri-tjetrit në krye të pushtetit, është shkatërruar. Në vend të partive të vjetra popullore janë evidentuar pole të reja. Partitë populiste të majta dhe të djathta do të bëhen partitë e reja popullore në Itali. Ky është një fakt, edhe nëse ai nuk i pëlqen establishmentit. Në Itali ndodhi ajo që kemi përjetuar tashmë në shtete të tjera të BE dhe ndoshta edhe do ta përjetojmë.

Rezultatet e zgjedhjeve në Itali, dhimbje koke për BE-në

Postuar në 05 Mars, 2018 10:00

Lëvizja "5 Yjet" e themeluar nga Bepe Grillo rezulton parti e parë nga votimet e së dielës në Itali me 31% të votave dhe 235 vende në dhomën e ulët, ndërsa qendra e  djathtë është koalicioni fitues me 37% të votave. 

Në radhët e koalicionit të djathtë, Lega Nord e Matteo Salvini-t përqendrohet në 18.69% të votave dhe 117 vende në dhomën e ulët. Forza Italia e Silvio Berlusconi-t ka fituar 13.45% të vitave dhe 102 vende në dhomën e ulët. Partia Demokratike (PD) e sheh veten në rënie me 19.4% të votave. 

Akuzat për Putin, gazetari rus braktis debatin në Al Jazeera: "Njerëzit nuk janë budallenj"

Postuar në 25 Shkurt, 2018 15:45

Diksutimi për zgjedhjet në Rusi, ka provokuar një incident në debatin e organizuar nga Mehdi Hasan, në programin e tij, UpFront në Al Jazeera. Një prej gazetarëve të ftuar në panel, Valdimir Pozner, ka lënë studion për shkak se siç tha ai “nuk dua të përfshihem në një debat ideologjik”. Veprimi i tij erdhi pas diskutimeve në studio të dy të ftuarve të tjerë, gazetares Evgenia Albats dhe aktivistit Vladimir Kara-Murza. Sipas Pozner, njerëzit votojnë për Putin jo sepse janë budallenj dhe mbështetja për presidentin rus duhet parë për atë që është, jo për të përpunuar analiza subjektive.

Armand Duka fiton garën për kreun e FSHF-së

Postuar në 07 Shkurt, 2018 15:45

Armand Duka është zgjedhur sërish në krye të FSHF-së. Pas mbylljes së procesit të votimit nga 65 anëtarët, nisi numërimi i votave. Komisioni konstatoi se Armand Duka mori  39 vota, Bashkim Fino 22 vota, ndërsa Shpëtim Hala nuk mori asnjë votë. Komisioni konstatoi gjithashtu 4 vota të pavlefshme, çka e bëri të detyrueshëm raundin e dytë, pasi asnjë prej kandidatëve nuk siguroi dot 2/3 e votave.

Videolajm/Rusi, arrestohet lideri opozitar Alexei Navalny

Postuar në 28 Janar, 2018 22:42

Policia ruse ka arrestuar kreun e opozitës Alexei Navalny pak para se të merrte pjesë në një takim ku do të bëbte thirrje për bojkot të zgjedhjeve presidenciale të18 marsit që sipas tij janë të fiksuara.  Ai është liruar pas protestave që janë zhvilluar në Moskë.

Pages

Subscribe to RSS - zgjedhjet