Xhafa

Në sulm frontal ndaj Ilir Metës, Xhafaj e Majko refuzojnë shkarkimin

Postuar në 16 Qershor, 2019 17:50

Edi Rama po përshkallëzon sulmin ndaj Presidentit Ilir Meta duke e akuzuar si ideatorin e gjithë lëvizjes së opozitës për të djegur mandatet dhe bojkotuar zgjedhjet. Ndaj presidentit, Rama artikuloi edhe një akuzë të rëndë, duke e quajtur antieuropian, teksa deklaroi  nga Pusteci se kishte sqaruar gjithçka me Presidentin e Maqedonisë së Veriut,  Stevo Pendarovski.

BE e painformuar pse iku Xhafa

Postuar në 14 Nëntor, 2018 09:27

Largimi i Fatmir Xhafës nuk ka qenë kërkesë e ndërkombëtarëve, por hall i brendshëm i tij dhe i qeverisë. Ikja pa një motiv, por me argumentin se përmbushi objektivat ishte një sqarim i sforcuar që në radhë të parë tradhëtohej nga vetë fytyra e Xhafës.

Ambasadori i Bashkimit Europian Luigi Soreca konfirmoi në një intervistë për "Opinion" se as përfaqësia e Brukselit në Tiranë nuk ka qenë në dijeni për arsyet e largimit të ish-ministrit të Brendshëm në kulmin e suksesit të tij.

Kryeministri na thotë(ankohet) pse nuk kalon Lleshi, por nuk na thotë pse hoqi Xhafën

Postuar në 05 Nëntor, 2018 13:25

Top-Channel raporton sot se kryeministri Edi Rama është shprehur në mbledhjen e Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste se:

Presidenti Ilir Meta nuk ka dhënë asnjë arsye, por vetëm mosbindjen e tij” për dekretimin e Sandër Lleshit si ministër i Brendshëm. Ne nuk duhet të biem në këtë situatë që nuk është e jona. Ne duhet t’i dalim për zot situatës

Për ata që thonë se "Xhafa iku vetë"

Postuar në 27 Tetor, 2018 20:13

Fatmiri iku. Me ndërgjegje të qetë siç tha. I qeshur si përherë. Me siguri po të shkëmbehesh në rrugë të flet njësoj si dikur kur ishte vetëm deputet. Tani ka nisur puna e mediave që të gjejnë arsyet dhe shkaqet, të shpjegojnë intrigën e pushtetit, të ndërtojnë alibitë, të rishpikin pra Shqipërinë normale. Atë që nuk ka qeder nga pisllëqet. Dhe alibia e sotme e pushtetit është se ministri i Brendshëm iku vetë. Ai dha dorëheqje sepse është njeri i lirë. Nuk a patur tensione, as përplasje në qeveri. Jo. Në kulmin e sukseseve ministri iku sepse ka parime.

Koha që PS-ja të vendosë nëse do qeverisë apo do jetë shtojcë e show-t personal të Kryeministrit

Postuar në 27 Tetor, 2018 13:14

Në historinë e kësaj që ndodhi sot me ish-ministrin e Brendshëm, lajmi është se dorëheqja e tij u njoftua nga kryeministri Edi Rama që bëri kështu edhe rolin e zëdhënësit. Siç bëhet e ditur tashmë, Fatmir Xhafa i ka paraqitur dorëheqjen kryeministrit ditën e enjtë dhe në deklaratën e tij nuk jep asnjë arsye për largimin. Sqarimi i këyre motiveve është detyrim për opinionin publik në Shqipëri që në kushtet e mungesës së transparencës ka të gjithë të drejtën ta shpjegojë këtë që po ndodh me dyshimin se kemi të bëjmë me larje hesapesh. 

A ka lidhje ikja e Xhafajt me konferencën e Tahirit?

Postuar në 27 Tetor, 2018 12:23

Sot Saimir Tahiri është në hetim në gjendje të lirë për pjesëmarrje në grupin e Habilaj-ve, të akuzuar si tafikantë droge në Vlorë. Hetimet për të u zgjatën deri në Janar dhe gjatë kësaj kohe e kemi parë të kalërojë dhe t'i flasë të birit për rilindasit. 
Mediat raportuan të premten për një konferencë të Tahirit që do mbahej këtë të shtunë ku ai do paraqiste prova drithëruese për miqtë dhe armiqtë.  Po të premten Prokuroria e Krimeve të Rënda mbylli dosjen "Babale" ku implikohej vëllai i ministrit dhe ia kaloi për hetim Prokurorisë së Tiranës. 

Elozhe vetes...Show must go on!

Postuar në 22 Tetor, 2018 11:48

Arrestimi i dy ish-depuetëve socialistë, Arben Ndoka e Arben Çuko si dhe disa personave të tjerë në kuadër të një operacioni të gjerë policor, ku u përfshinë dhe Forcat Renea u servirën si lajme interesante pa ndodhur ende. 
Goditja e emrave të lidhur me pushtetin, por të një rëndësie të dorës së tretë apo të katërt nuk prish ndonjë ekuilibër brenda mazhorancës. E sigurtë është se shërben për të kuruar imazhin e djerrur të Policisë dhe Kreut të saj i akuzuar si vegël e qeverisë. 

Aleancat fluide Basha-Xhafaj-Veliaj vs Rama-Berisha-Meta

Postuar në 01 Gusht, 2018 13:35

Dy lëvizje politike tronditën dje filxhanin e parashikuesve të politikës shqiptare. Së pari ishte deklarata e Besnik Mustafajit – të cilin në fakt nuk e pyet kush, veç po kërkoi të flasë vetë – se Lulzim Basha duhet të japë dorëheqje nëse humbet zgjedhjet lokale të vitit 2019 dhe së dyti, oferta publike e kryeministrit për një bashkëqeverisje me opozitën.

Teatri Kombëtar, ose etapa e dytë e luftës ndaj klanit Veliaj-Xhafaj

Postuar në 20 Qershor, 2018 11:37

Ajo që po ndodh së fundmi me Teatrin Kombëtar mund të kuptohet më mirë në kompleksitetin e vet nëse shohim edhe aspektin politik të çështjes, përpos atij financiar dhe social. Dhe në këtë aspekt, do të duhet të lexojmë lojën e kryeministrit Rama, i cili vazhdon me debatin për Teatrin, goditjen ndaj klanit kundërshtar në Partinë Socialiste të drejtuar nga treshja, Veliaj-Xhafa-Ruçi.

Paralajmërohet episodi II i dëshmisë së Albert Veliut. PD-ja heq dorë nga përgjegjësia e transmetimit

Postuar në 19 Maj, 2018 18:22

Gazetari Jetmir Olldashi që ka marrë përsipër se ka kryer investigimin ku protagonist është vëllai i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj dhe shtetasi Albert Veliu, ka paralajmëruar sot për materiale të reja. Në një konferencë për shtyp, ai ka bërë të ditur se jo çdo gjë është transmetuar nga PD-ja duke njoftuar kështu një pjesë të dytë që do të përcillet nga emisioni “Ajsberg”.

Pages

Subscribe to RSS - Xhafa