turizmi

Qeveria premton ulje të TVSH-së për turizimin

Postuar në 22 Dhjetor, 2015 18:23

Qeveria shqiptare premton uljen e TVSh-së për turizmin brenda gjashtë muajve të ardhshëm. Në një takim të zhvilluar mes ministrit të Zhvillimit të Ekonomisë, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj dhe përfaqësuesve të operatorëve turistikë, është premtuar se TVSh-ja do të shkojë 5-10% nga 20% që është aktualisht. Po kështu Ahmetaj ka kërkuar ndjesë për faktin se qeveria nuk e realizoi uljen në planifikimin e Paketës Fiskale 2016, ndonëse sektori turistik përballet me një konkurencë të madhe në rajon.

Shqetësim për Ohrin, “Galapagosin e Eruopës”

Postuar në 19 Dhjetor, 2015 15:36

“New Scientist” shkruan së fundmi për rrezikun e madh që i kanoset liqenit të Ohrit, i cilësuar si Galapagosi i Europës. “Liqeni i Ohrit është një Gral i Shenjtë për biologët nga e gjithë bota. Por ai përballet me një krizë të biodiversitetit”, siton faqja në fjalë, Christian Albrecht nga Universiteti i Giessen në Gjermani.  Shkencëtari në fjali ka qenë pjesë e një ekipi që ka marrë kampione të sedimenteve në liqenin në fjalë, që janë shfrytëzuar për studiuar se jetëgjatësia e liqenit dhe stabiliteti i tij ka përcaktuar dhe katalizuar evolucionin e specieve endemike që jetojë aty.

Rikthehet Gjigandi i Rodit. Kësaj radhe 4 herë më i lartë

Postuar në 04 Nëntor, 2015 16:12

Shënim: Shifrat zyrtare të turizmit dhe një llogari e vogël

Postuar në 20 Gusht, 2015 20:20

Ministri (edhe i) Turizmit Arben Ahmetaj deklaroi se fundi se frekuentimi turistik këtë vit pritet të kapë shifrën e 3.5 milionë vizitorëve. Një numër jo i madh krahasuar me vendet e rajonit, por më shumë se vitet e tjera për Shqipërinë. Loja me deklarime shifrash çdo sezon turistik është e vjetër në Shqipëri, dhe është luajtur rëndom nga ministrat e linjës. Por në rastin konkret, Ahmetaj është dhe ministër i Zhvillimit Ekonomik dhe veç kësaj, prononcohet edhe për çështje që i takojnë kolegut të Financave, siç janë kasat fiskale, evazioni etj.

Me pushime në Shqipëri. Italianët, turizëm drejt “bregut tjetër”

Postuar në 12 Gusht, 2015 17:13

Italianët mësyjnë në Shqipëri. Vijnë si turistë dhe drejtohen edhe në Kroaci, apo Mal të Zi. “Il Sole 24 ore” raporton se vetëm në fundjavë në portin e Barit kanë kaluar 61 mijë njerëz dhe 14 mijë automjete, prej të cilët 66% kanë si destinacion Shqipërinë. “Numri i rritur konfirmon një prirje në rritje të lëvizjes së trageteve krahasuar me vitin 2014”, shkruan Vincenzo Rutigliano. Shifrat janë në rritje edhe krahasuar me korrikun, duke e vënë Shqipërinë ndër destinacionet turistike me fluks të qëndrueshëm.

Shënim: Decentralizim sa për sy e faqe. Vlerë ka vetëm një firmë

Postuar në 12 Gusht, 2015 14:15

Para disa ditësh, gjatë diskutimit në Parlament të projektligjin “Për Turizmin”, ministri i Ekonomisë, Arben Ahmetaj, debatoi me deputetët për disa pika. Një ishte heqja e kompetencave të pushtetit vendor në menaxhimin e pasurive të paluajtshme në zonat me përparësi turizmin. Një dispozitë kjo shumë problematike krahas asaj për shpronësimin që buron nga ligji “Për investimet strategjike”. Ministri në fjalë kishte një argument origjinal për të mbrojtur përqendrimin e kompetencave, ndonëse ligji tanimë është kthyer nga Presidenti.

Edhe në Shëngjin pushuesve “ua masin kokën me spango”. Dhe pastaj shpresojmë për turizëm gjithëvjetor

Postuar në 09 Gusht, 2015 16:46

Ankesave për Velipojën, Sarandën, Ksamilin (se bregu i Rivierës është bërë prej vitesh i paprekshëm për vdekatarët e thjeshtë), sa u përket çmimeve të fryra që nuk i përgjigjen shërbimit të duhur ndaj pushuesve, u është shtuar dhe Shëngjini. Ora News ka intervistuar disa pushues dhe konstaton se çmimet në bregdetin e Shëngjinit kanë pësuar rritje të theksuar në këtë sezon turistik në hoteleri dhe produktet ushqimore. Pushuesit shprehen se çmimet këtë vit janë të kripura dhe më të larta se të gjitha vendet e rajonit, ndërsa shërbimet që ofrohen lënë për të dëshiruar.

Pse turizmi kulturor duhet të dalë mbi turizmin patriotik

Postuar në 09 Gusht, 2015 09:50

 

Pages

Subscribe to RSS - turizmi