turizmi

Bukuritë natyrore dhe shëmtitë njerëzore të perlës së Mesdheut

Postuar në 10 Gusht, 2020 14:42

Kush vjen nga Saranda drejt Vlorës nga Bregu i detit ka rastin të sodisë burkuritë e natyrës dhe shëmtitë e njeriut shqiptar. Për bukuritë e natyrës nuk ka nevojë të shkruhet e flitet sepse për to është folur e shkruar përpara se shqipja e shtrembërt dhe e prapë e atyre që kanë uzurpuar këtë vend, t’i paraqiste ato si prona shpirtërore të popullit.

Duhet një plan publik për Karaburunin që të mos lexojmë se u dha për 1 euro

Postuar në 02 Gusht, 2020 23:21

Në buxhetin e rishikuar për vitin 2020 është parashikuar një shtesë fondi prej 150 milionë lekësh për studimin e fizibilitetit dhe hartimin e projektit të detajuar inxhinierik për Tunelin e Llogorasë. Në total shuma që qeveria ka akorduar për këtë projekt llogaritet 750 milionë lekë. Tuneli llogaritet të ketë një kosto prej rreth 150 milionë eurosh për ndërtimin e tij.
Me këtë vepër aksi Orikum-Palasë do të përshkohet në vetëm 10 minuta, ndërkohë që sot përshkohet për 55 minuta.

Copat magjike të Facebook

Postuar në 17 Korrik, 2020 15:09

Rruga e Kurveleshit është gati. Ose më saktë rruga e Salarisë që çon turistin, a qytetarin në shtëpinë muze të Selam Musait. Rruga ka edhe funksione turistike thotë kryeministri, sepse sipas tij kështu “zbulohet një copë magjike Shqipërie”. Kjo copë magjike është në shpinë të Tepelenës dhe i shtohet copave të tjera magjike dhe perlave që nuk kanë të sosur në këtë vend.

Turizmi, sektor strategjik për interesa të një grupi

Postuar në 27 Qershor, 2020 14:15

Kryeministri Edi Rama publikon sot një video promocion për turizmin, vendosur në një hotel në Vlorë. Qytet të cilin kryeministri e quan Zemra e turizmit shqiptar. Ministrja e Financave Anila Denaj shfaqet aty duke prezantuar faktin se hoteli në fjalë është hapur dhe investuar gjatë pandemisë, ndërkohë që i shpjegon administratorit se qeveria po përgatit një paketë të re ligjore për ripunësimin dhe formalizimin e krahut të punës.

Një spot qeveritar artificial për qëllime propagandistike që i rri keq realitetit të turizmit shqiptar në këto kohë.

Për cilin treg e ka fjalën ministri?

Postuar në 12 Maj, 2020 21:14

Sot, ministri i Turizmit Blendi Klosi është pyetur në një intervistë televizive për çmimin e çadrave në plazhe të caktuara të Shqipërisë që raportohen deri në 50 euro. Ministri është përgjigjur se këtu shteti nuk ndërhyn dot sepse është çështje e kërkesë - ofertës dhe tarifave të pushtetit vendor.

Tur operatorët kërkojnë lehtësi dhe ndihmë financiare nga qeveria

Postuar në 12 Mars, 2020 23:51

Shoqata Shqiptare e Turoperatorëve dhe Agjencive Turistike i kërkon mbështetjen e qeverisë për të përballuar efektet e masave që janë vënë në zbatim kundër përhapjes së epidemisë së koronavirusit. Duke e cilësuar kritike për sektorin e turizmit situatën e krijuar ditët e fundit, Shoqata Shqiptare e Turoperatorëve dhe Agjencive Turistike (ATOA), duke ndier zgjatjen në kohë të kësaj gjendjeje, shprehet se “vetëm me një ndërhyrje vendimtare nga qeveria së bashku me përpjekjet që po bëjmë vete ne aktorët e industrisë, mund ta kalojmë këtë situatë tejet të vështirë”.

Perla e Mesdheut do ende ca punë të vogla

Postuar në 11 Janar, 2020 13:26

Kemi hyrë në vitin 2020. Dhe përgatitjet për sezonin turistik kanë nisur. Zakoni i kësaj qeverie e do që përgatitja kryesore të jetë ajo me artilerinë e propagandës. Çdo fletushkë me ngjyra, çdo John dhe Cathy që shkruan mirë për pushimet personale në këtë vend shërbehen si bakllavaja e Shqipërisë që ndriçon e çudit.

Shqipëria është e bukur, ajo të mahnit, ajo të befason, ajo të magjeps, të bën për vete. Ajo është misterioze, interesante.

Shëngjini meriton më shumë vëmendje

Postuar në 17 Nëntor, 2019 15:47

 

Për Shëngjinin flitet pak në mediat e Tiranës. Kur vjen fjala te turizmi, mediat i lëshohen me revan Jugut apo luginës së Valbonë dhe zhgarravisin apo kopjojnë shkrime me perla dhe xhevahirë. Shëngjini sillet në vëmendje për ndonjë sherr mes plazhistëve që qëllon që shpesh janë nga Kosova.

Ta shesësh New York Times si gazetën "Tomori me lajme të reja"

Postuar në 08 Shtator, 2019 00:21

Mediat në shërbim të z. Rama kanë përcjellë me entuziazëm dje një shkrim të publikuar në New York Times për Shqipërinë. Agjencia Telegrafike Shqiptare e ka shtrydhur politikisht shkrimin e përkthyer për të nxjerrë një titull pozitiv për Tiranën e Erjon Veliajt. Për media si këto mjafton që diçka është botuar në New York Times. Të tjerat nuk kanë rëndësi. Fundja shqiptarët ecin pas berihajit të titujve.

Reagime për mbrojtjen e mjedisit nga kërkimet masive për naftë në Jon

Postuar në 05 Gusht, 2019 17:27

Një anije e organizatës World Wildlife Fund pritet të lundron së fundmi në detin Jon me synim ndërgjegjësimin e banorëve të ishujve jonianë kundër kërkimit të naftës dhe gazit. Siç kishte njoftuar në vitin 2018, anija me imazhin e pandas në vela ka qenë në Zaqinthos, Itaka dhe  Qefaloni, të tre pjesë e zonës prej 17 mijë km2 që Greqia ka akorduar ndaj kompanive të huaja për kërkime në Jon.

Pages

Subscribe to RSS - turizmi