tahiri

Shënim: Kush gënjen, Saliu apo Saimiri?

Postuar në 08 Janar, 2016 11:35

Ka disa ditë që Sali Berisha e quan gënjeshtar Saimir Tahirin, në lidhje me numrin e vrasjeve të 2015-ës, të deklaruara nga ky i fundit. Tahiri deklaroi para disa ditësh se numri i vrasjeve në 2015-ën ishte 54, sa gjysma e atyre që ndodhën në 2013-ën. Ndërsa Berisha ka deklaruar që, nga burime brenda policisë, i rezulton se numri i vrasjeve për vitin 2015 ishte 136.

Lule dhe një mashtrim publik për zbardhjen e 21 janarit

Postuar në 05 Janar, 2016 14:33

Në janarin e tretë pas ardhjes në pushtet, socialistët kanë vendosur të kërkojën një lloj trajtimi juridik për ngjarjen e 21 janarit. Ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri, deklaroi gjatë një konference për shtyp të organizuar si analizë për rezultatet e larta të punës së Policisë së Shtetit, se është bërë padi ndaj Hysni Burgajt dhe Agron Kuliçajt. “Kemi ngritur kallëzim penal ndaj Agron Kuliçajt, Hysni Burgajt..etj, të cilët kanë shpërdoruar detyrën në rastin 21 Janarit.

Rasti i deputetes Dade dhe premtimi për "Rilindjen e sigurisë së pronës"(video)

Postuar në 05 Dhjetor, 2015 19:40

Para tri ditësh u publikuan në media disa debate në Grupin Parlamentar të Partisë Socialiste mes deputetes Arta Dade dhe ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri(http://www.respublica.al/2015/12/03/tani-ankesa-për-moszbatim-ligji-edhe-nga-deputetë-të-ps-së-dade-flet-për-ndërtim-pa-leje). Shkak është një ndërhyrje në pallatin e deputetes nga një person që sipas saj "ka financuar fushatën dhe ka lidhje Lart".

Tani ankesa për moszbatim ligji edhe nga deputetë të PS-së. Dade flet për ndërtim pa leje te pallati i saj dhe policia nuk reagon

Postuar në 03 Dhjetor, 2015 10:12

“Panorama” raporton sot për një debat të një lloji tjetër nga ato që zhvillohen prej dekadash në Grupin parlamentar të Partisë Socialiste. Deputetja Arta Dade i ankohet ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri për një ndërtim, sipas saj të paligjshëm, që një person po kryen në pallatin ku ajo jeton. Për ata që e kanë në kurriz këtë përballje skenari është i njëjtë: banorët denoncojnë, plicia paraqitet, personi paraqet lejen nga bashkia. Edhe prokuroria mban të njëjtin qëndrim. Kështu pra edhe ministri i Brendshëm, i cili ka ngritur duart lart duke thënë se “personi ka leje”.

Ministri që rend dhe poston email-e për protagonizëm

Postuar në 17 Nëntor, 2015 10:52

Të nesërmen e atentateve në Paris u bë publik një email që kërcënonte ministrin e Brendshëm, Sajmir Tahiri në emër të një organizate të quajtur Brigadat e Kuqe. Është e çuditshme sesi informacione të tilla konfidenciale që mbërrijnë në postën elektronike të ministrit të Brendshëm, dekonspirohen kaq shpejt dhe  mbërrijnë në email-et e gazetarëve me qëllimin që lajmi të marrë sa më shpejt dhenë.

Nga policia është e pamundur të marrësh informacione edhe për ngjarje ordionere, e jo më për informacione që kanë të bëjnë me kërcënime terroriste ndaj ministrit të Brendshëm.

Shënim: Tualeti i Stresit dhe i Zefit që nuk po shkundin ministrin Tahiri

Postuar në 03 Nëntor, 2015 13:52

Në fillim Stressi pastaj Zefi. Dy arratisje sa të bujshme aq edhe skandaloze nga komisariatet e Tiranës që po vënë në pozita qesharake Policinë e Shtetit dhe drejtuesit më të lartë të zinxhirit komandues të saj, duke nisur që nga Ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri e deri tek efektivët që ngrohin furgonët “Hunday” të policisë.

Berisha nxjerr emra të trafikut me të cilët ka komunikuar Sajmir Tahiri. A është përgjim i servirur nga SHISH?

Postuar në 31 Tetor, 2015 23:20

Ish-kryeministri Berisha u ka shkuar më tej akuzave të bëra nga kryetari i Partisë Demokratike për një komunikim të dokumentuar të ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri me kokat e trafikut të drogës në Porto Romano. Ai ka përmendur emra dhe drejtues të lartë Policie në Durrës që sipas tij kanë patur lidhje me trafikantët, duke i bërë edhe një mbrojtje Shërbimit Informativ Shtetëror.

PD akuza Tahirit: Pjesë e trafikut të drogës, u përgjua nga italianët

Postuar në 30 Tetor, 2015 14:59

Akuzat e Partia Demokratike në adresë të ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri këtë herë janë akoma më të rënda. Sekretari i Përgjithshëm i demokratëve, Arben Ristani deklaroi se në raportet e policisë italiane del gjithnjë e më shumë përfshirja e Saimir Tahirit në trafikun e lëndëve narkotike. Si shembul për këtë, Arben Ristani solli në kujtesë dy operacionet e fundit të policisë italiane; kapjen e grupit që trafikonte deri në 1 ton heroinë në vit në Itali dhe e avionëve të vegjël që përdoreshin për trafik droge nga Shqipëria.

"Prindërit që nxjerrin fëmijët për të lypur: burg deri 10 vjet"

Postuar në 23 Tetor, 2015 11:38

Saimir Tahiri ka deklaruar se në kuadër të luftës kundër trafikimit të qenieve njerëzore do të kërkojë aplikimin rigoroz të legjislacionit për prindërit që braktisin fëmijët dhe i nxjerrin për të lypur. Gjatë fjalës së mbajtur sot në konferencën me këtë temë, Ministri i Brendshëm apeloi edhe shoqërinë të heqë dorë nga dhënia e lëmoshës për fëmijët e rrugës, duke e quajtur këtë gjest një akt po aq kriminal që i hap rrugë trafikimit.

Pages

Subscribe to RSS - tahiri