të dhënat

Ligji i ri, qeveria akseson të dhënat e klinikave shëndetësore private pa pyetur individin

Postuar në 01 Qershor, 2019 23:37

Në Fletoren Zyrtare është botuar së fundmi përmbajtja e ligjit “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 10 107, dt. 30.03.2009, “Për Kujdesin Shëndetësor në Republikën e Shqipërisë”.

Në disa ndër nenet e këtij ligji përcaktohen krijimi i këshillit të pacientëve, auditimi klinik, por edhe krijimi I Sistemit të Informacionit Shëndetësor. 

Dueti i drogës dhe mushkonjave që duhet t'i kërkojë falje Shqipërisë

Postuar në 01 Shkurt, 2019 04:12

Ambasadori i Italisë në Shqipëri, Alberto Cutillo, ka dhënë dje një intervistë për emisionin “Opinion” në Tv Klan. Ndër të tjera, ambasadori është pyetur edhe për dukurinë e kanabizimit e cila identifikoi mandatin e parë të Rilindjes së Edi Ramës, kur në detyrën e ministrit të Brendshëm ishte Saimir Tahiri. Tha ndër të tjera, z. Cutillo:

Faulli i tretë i Mark Zuckerberg

Postuar në 24 Dhjetor, 2018 11:15

Rrjeti më i famshëm social, Facebook u ka dhënë akses të tjera kompanive dhe bankave në mesazhet e përdoruesve të saj, teksa prokurori në Washington ishte duke hetuar mbi rrjedhjen e të dhënave personale nga Cambridge Analytica

Serverat e kompanisë janë vendosur në ambjentet e reja, 900 kilometra larg Stokholmit, në një zonë të pyllëzuar të njohur si “ferma e Mark Zuckerberg”

Kioskat që (për)fitojnë nga të dhënat tona personale

Postuar në 20 Maj, 2018 14:17

Kryebashkiaku i Tiranës Erjon Veliaj ka përuruar në njësinë nr. 5 shërbimin e ri e-kiosk, parashikuar të vihej në funksionim që në muajin janar. Veliaj është shprehur i lumtur për projektin që sipas tij tani zgjidh çështjen e radhëve në zyrat e njësive. Ndonëse ky problem është tashmë i paqenë, vendosja e kioskave është shoqëruar edhe me shërbimin online ekioska.al ku ofrohen shërbimet njësoj si në portalin qeveritar e-albania.

Gabime dhe gënjeshtra, Zuckerberg detyrohet t’i pranojë

Postuar në 21 Mars, 2018 23:58

Në vazhdën e skandalit me keqpërdorimin e të dhënave të përdoruesve të Facebook nga kompania Cambridge Analytica, CEO i Facebook, Mark Zuckerberg pranoi se " janë bërë gabime" nga kompania e tij në menaxhimin e kësaj çështje.

Kreu i gjigandit amerikan mori përgjegjësi personale për vjedhjen e të dhënave personale të pesëdhjetë milionë përdoruesve të Facebook nga Cambridge Analytica, duke thënë se " unë jam themelues i Facebook dhe në fund të ditës unë jam përgjegjës për atë që ndodh në platformën" .

“Kjo krizë mund të çojë në shkatërrimin e Facebook”

Postuar në 21 Mars, 2018 12:19

Një nga mnentorët e Mark Zuckerberg dhe investitor i hershëm në Facebook, Roger McNamee thotë se kriza e tanishme e kompanisë, me skandalin e Cambridge Analytica, mund të çojë në shaktërrim të plotë.

Ata nuk kanë bërë as hapin e parë. Të pranojnë që ka një problem

është shprehur ai gjatë një interviste për Christiane Amanpour në CNN.

Skandali i të dhënave, Parlamenti britanik thërret Mark Zuckerberg

Postuar në 20 Mars, 2018 21:10

Komiteti për Dixhitalizimin, Kulturën, Median dhe Sportin në Parlamentin britanik, ka thirrur për dëshmi, drejtuesin dhe themeluesin e Facebook, Mark Zuckerberg. Komiteti kërkon sqarime për situatën e krijuar me Cambridge Anaytica që siç u publikua dispononte të dhëna për 50 milionë përdorues të Facebook që u targetuan për qëllime elektorale gjatë zgjedhjeve të fundit presidenciale në SHBA.

Thirrja e Zuckerberg është pritur me entuziazëm nga shumë media, që gjatë ditës së sotme kanë qarkulluar të njëtën pyetje: Ku është Zuckerberg?

Facebook nuk është më një lojë...*

Postuar në 19 Mars, 2018 14:10

Zbulimi se Cambridge Analytica shfytëzoi të dhënat e 50 milionë profileve në Facebook për të shënjestruar votuesit amerikanë është i frikshëm. Por Cambridge Analytica nuk mund të përdoret si diversion për të neglizhuar të keqin e vërtetë në këtë histori” Facebook.

Është shumë e habitshme sesi Mark Zuckerberg ftohet të japë leksione në Harvard pa asnjë lloj skepticizmi, ndërkohë që kompania e tijrregullon fluksin e informacionit për miliona qenie njerëzore dhe monitoron ndërveprimet mes tyre.

Sipas RPSSH/24 mijë grekë dhe 50 mijë italianë, të vrarë, ngrirë apo të humbur gjatë luftës italo-greke

Postuar në 23 Janar, 2018 00:25

Nisja e punimeve për gjetjen, identifikimin, zhvarrosjen dhe varrosjen e ushtarëve grekë të rënë në territorin shqiptar gjatë luftës italo-greke në vitet 1940-1941, ka provokuar sërish disa debate. Tanimë janë dy vendprehje, në Këlcyrë dhe Bularat, të dyja në qarkun e Gjirokastrës, ndërkohë që për disa aktorë politikë, çështja po synohet të mbarset emocionalisht me të ashtuquajturin skandal I Kosinës.

Ndotja e ajrit, Shqipëria pa të dhëna në hartën europiane

Postuar në 16 Nëntor, 2017 20:22

Një hartë interaktive që pasqyron nivelin e mikrogrimcave të ozonit apo dioksidit të azotit u  lejon tani e tutje qytetarëve europianë të dinë në çdo kohë cilësinë e ajrit në të gjithë Evropën, ku ndotja e në atmosferë shkakton çdo vit qindra e mijëra vdekje të parakohshme. "Indeksi evropiani cilësisë së ajrit ", i cili u vu nën funksion nga Agjencia Evropiane e Mjedisit (AEE) dhe Komisioni Evropian mbledh të dhëna për çdo orë nga më shumë se 2.000 stacione matëse në Evropë.

Pages

Subscribe to RSS - të dhënat