sander lleshaj

Ministri i Brendshëm bën zbulimin e madh: Ndërtimet pa leje janë pa leje dhe nuk lejohen më

Postuar në 20 Qershor, 2020 13:25

Vera erdhi dhe qeveria shqiptare e Edi Ramës nuk e humbet rastin të bëhet sërish qesharake. E arrin në mënyrë të përkryer këtë me ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj, që shfaqet lart e poshtë me kërcënime dhe shantazhe për gjoba dhe dënime penale. Në Sarandë dhe Vlorë vitin e kaluar, Lleshaj kërcënoi për zbrazjen e plazheve nga zaptuesit, një realitet që ka qenë aty për vite të tëra dhe kurrkush nuk është kujtuar të bëjë diçka. Këtë vit, z. LLeshaj është lëshuar poshtë për të kujtuar se askush nuk mund të bëjë ndërtime pa leje.

Absurde, qeveria shqiptare i paraprin sistemit ETIAS. Forcon kontrollin në kufi

Postuar në 09 Janar, 2020 17:37

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka lëshuar në datën 20 dhjetor 2019 dy urdhëra të rinj përmes të cilit shtrëngohet regjimi i kontrollit kufitar për shtetasit shqiptarë që udhëtojnë drejtë hapësirës Shengen. Urdhëri nr. 640 rregullon kalimin e të miturve duke parashikuar përveç deklaratave noteriale që tanimë kërkohen rregullisht edhe intervistimin e tye në rastin kur ata nuk shoqërohen nga një prej prindërve.

Burgu si pasion dhe dalldi e papërmbushur qeverisëse

Postuar në 19 Shtator, 2019 12:54

Të gjithë e mbajmë mend kryeministrin e tanishëm kur bërtiste lart e poshtë nëpër Shqipëri duke përëritur fjalën Burg. Burg për këdo që i prishte fasadën e Shqipërisë që kishte imagjinuar, për këdo që kishte ndërtua pa leje, burg andej e burg këtej. E kishte sefte në detyrë dhe sevdanë për shtet e kishte të madhe. Kaluan ca vjet dhe shqiptarët e nuhatën se nuk kishin të bënin me ndonjë Bej të sertë që kur të bën benë të gjen belaja. Kishin të bënin me një rrufjan që këtej bërtet e këtej shkel syrin. Ndaj edhe ato vepra që të fusnin në burg, jo vetëm që u shtuan por e kapën për fyti vendin.

Vallë quhet shtet ky? Ministri i Brendshëm urdhëron kryebashkiakët të zbatojnë...ligjin!!!

Postuar në 20 Korrik, 2019 14:42

Aksioni kundër informalitetit vazhdon të perceptohet si veprim që duhet mbështetur nga një forcë e armatosur si Policia e Shtetit. Ndonëse na thuhet ditë e natë se po bëhet shtet, se po vihet rend dhe se bashkitë kanë në krye ata që duam dhe se reforma administrative territoriale do të sillte ndryshime.

Fjalë pa kuptim. Prej dy ditësh, ministra të qeverisë shqiptare kanë dalë në terren për të bërë realitet…atë që ligji e ka sanksionuar prej kohësh. Në krye ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj:

Ministri i Brendshëm njofton shkrirjen e policive bashkiake të përfshira në akte dhune

Postuar në 19 Qershor, 2019 14:54

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, ka dalë sot në një konferencë për shtyp përmes së cilës ka bërë thirrje ndaj të gjithë personave që po sulmojnë mjediset e KZAZ-ve të heqin dorë nga aktet e dhunës. Ministri ka njoftuar se “askush nuk do të tolerohet”, ndërkohë që ka shtuar se qeveria shqiptare ka vendosur të shkrijë disa njësi të Policive Bashkiake që janë përfashirë në aktet e fundit dhe në sulme ndaj institucioneve publike.

Lleshaj ka bërë një apel edhe për prokurorët dhe gjykatësit e zonave ku po ushtrohet dhunë që të zbatojnë ligjin dhe vetëm ligjin.

Do zbatohet Ligji?! Një paralajmërim shumë më serioz sesa qeveria e mburravecëve

Postuar në 17 Maj, 2019 12:28

Politika është kthyer në një fatkeësi argëtuese në këtë vend. Përfaqësues të pushtetit, aksidente të tranzicionit që shfaqen në paradën e statistëve të vetëshpallur dalin përditë për të thënë gjëra pa kuptim dhe që është e qartë se nuk iu përmbahen dot. Një ndër figurat më komike, kurioze madje për nga lehtësia e shfaqjes dhe manipulimit të vetes me ide madhështore, është ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj. Sot ministri ka bërë një paralajmërim që duket serioz.

A mund të vonohesh 20 minuta në Laç? Po, e bën policia e Sandër Lleshajt

Postuar në 29 Prill, 2019 11:56

“Shqiptarja.com”, gazeta e Carlo Bollinos, raporton sot mbi ngjarjen e djeshme në Laç ku gjetën vdekjen dy persona. Shkruan ndër të tjera gazeta:

Sondazhet, një arsye pse SHBA po hesht për krizën në Tiranë dhe pse skenari rus nuk po funksionon

Postuar në 12 Mars, 2019 17:03

Ish-kreu i Shërbimit Informativ Kombëtar Fatos Klosi mendon se pa protestave të PD-së nuk qëndron Rusia. Në nëj intervistë për gazetën shqiptarja.com ai ndër të tjera tha:

Një ditë më parë ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj e treti kështu pyetjen për ndëryrjet e rusëve gjatë një interviste për Channel One:

Duhet bërë diçka për Policinë e "Shtetit"

Postuar në 04 Shkurt, 2019 14:10

Rasti i përdhunimit në Kavajë i shtohet listës së gjatë të ngjarjeve që në vend se të tërhiqnin vëmendje për problemet sociale që përfaqësojnë, del në sipërfaqe si ilustrim i keqfunksionimit të Policisë së Shtetit.

Njësoj si në rastin e para disa muajve të Xhisela Malokut edhe ky i Kavajës u raportua nga ish-kryeministri Sali Berisha. Policia e Shtetit nuk ka përcjellë asnjë komunikatë për të duke tradhëtuar rëndë uniformën dhe misionin që pretendon se përfaqëson.

Kush do ta mësojë të flasë ministrin e Brendshëm?

Postuar në 15 Janar, 2019 13:59

Sot ministri I Brendshëm, Sandër Lleshaj ka deklaruar në konferencën për shtyp se dorëzimi i Balilit u negociua dhe se në këmbim të këtij akti atij iu premtua një proces i ndershëm gjyqësor. Ndoshta ministri ka qenë më i sinqertë nga ç’duhet, por pyetja që lind këtu është: si mund të garantojë ekzekutivi një proces të ndershëm gjyqësor? Si mund ta bëjë një gjë të tillë qeveria, sidomos kur ajo është vetë protagoniste e akuzave për sistemin gjyqësor?

Pages

Subscribe to RSS - sander lleshaj