rome

Romë, zbulohet një cenotaf kushtuar Romulit

Postuar në 21 Shkurt, 2020 23:01

Arkeologët besojnë se kanë zbuluar në Romë një cenotaf kushtuar themeluesit të Qytetit të Përjetshëm, Romulus(Romuli). Dhoma e vogël ku ndohet një sarkofag i thjeshtë është gjetur në forumin e vjetër dhe sipas drejtueses së Parlut Arkeologjik të Koloseumit, Alfonsina Russo, mund të bëhet fjalë për një objekt të shekullit VI p.e.s.  

Kjo zonë është shumë simbolike. Me siguri që nuk kemi të bëjmë me varrin e Romulusit, por është një vend kujtimi për të, një cenotaf

është shprehur ajo. 

Ironizohet Papa në muret e Romës, paraqitet si "Kill Bill"

Postuar në 04 Janar, 2020 16:31

Incidenti i Papa Françeskut më një besimtare të cilën e qëlloi në dorë ka sjellë një reagim të papritur. Një artist rrugës në Romë, i quajtur Harrygreb, ka vizatuar në mur në rrugicën Campanella në qendër të kryeqytetit Italian, Papën të paraqitur si Kill Bill, filmi i Quentin Tarantino. Në fakt Papa qëndron mbi personazhin e luajtur nga Uma Thurman, një ironi kjo për sjelljen e Vikarit të Zotit në Tokë.

Corriere raporton se Harygreb është arrestuar dhe shoqëruar në kuesturë ndërkohë që muralet janë fshirë.

Takim i fshehtë Thaçi-Vuçiç në Romë: Nuk ka luftë. E gjitha manipulim për të ndarë kufirin

Postuar në 04 Dhjetor, 2018 14:09

Ish-ministri i Jashtëm serb, Vuk Jeremiç, ka deklaruar se vendosja e tarifave nga Kosova për Serbinë si dhe krijimi i ushtrisë kosovare janë vendime të rakorduara mes dy presidentëve, Vuçiç dhe Thaçi. Duke folur para gazetarëve në qytetin e Krgaujevacit, Jeremiç, që sot drejton partinë opozitare, Partia e Popullit, tha se Thaçi dhe Vuçiç janë takuar në Romë në 4 nëntor për koordinuar vendimmarrjen përkatëse që duhet të çojë në atë që e ai e quajti “krijimin e shumicave që do të mbështesin retifikimin e kufijve”.

Itali/Godet gjatë intervistës gazetarin e Rai. Nuk arrestohet(video)

Postuar në 09 Nëntor, 2017 08:47

Ka përfunduar me dhunë intervista e një gazetari të Rai “Nemo” me Roberto Spada, vëlla i një kapoklani, Carmine “Romoletto”. Intervista vjen në kuadër të fushatës elektorale dhe është zhvilluar në Ostia, njësi e Romës, që është prekur nga aktivitetet mafioze. Spada qëllon me kokë dhe i thyen hundën gazetarit Daniele Piervincenzi që ka dhënë dorëheqjen në mbrëmje dhe qëllon me një shkop gome kameramanin Edoardo Anselmi. Solidariteti me gazetarin nuk ka munguar, madje edhe nga kryeministri Paolo Gentiloni.

Vdes në spital vrasësi i Pier Paolo Pasolini

Postuar në 21 Korrik, 2017 18:17

Vdiq sot në një spital në Romë, në moshën 58-vjeçare, Pino Pelosi, i cili ishte dënuar si vrasësi i i shkrimtarit  dhe poetit të njohur italian, Pier Paolo Pasolini.  Pasolini u vra më 2 nëntor, 1975 në zonën bregdetare të Ostias, pranë Romës. Po atë ditë u arrestua e duke ngarë makinën që i përkiste poetit italian me famë ndërkombëtare. Pelosi u dënua nga gjykata për vrasje në bashkëpunim. Megjithatë, Gjykata e Apelit dhe Gjykata e Lartë e Italisë, arritën në përfundimin se Pino Pelosi e vrau i vetëm Pasolinin, pa asnjë bashkëpunëtor.

Mallikimi i motit mbi Italinë, tornado shkatërrimtar godet Romën (Video)

Postuar në 07 Nëntor, 2016 10:21

Nuk mjaftojnë tërmetet, një tornado e fuqishme ka goditur Romën, duke shkaktuar dëme viktima dhe dëme të mëdha materiale. Në Ladispoli, 30 kilometra larg Rome, një person humbi jetën, ndërsa dhjetra të tjerë u plagosën. U shkatërrua një pjesë e ndërtesës tetëkatëshe në qendër, popullata u evakuua dhe shpëtuan dhjetëra familje.
Në veri të Romës, në Cessano, tornado shkaktoi vdekjen e një personi. Në këto qytete janë shkatërruar shëtitoret, shtyllat e ndriçimit, platformat e stacionit të trenit dhe është ndërprerë qarkullimi hekurudhor.

Sergio Leone dhe Ennio Morricone - dy mjeshtrat, shokë klase që në fillore

Postuar në 01 Mars, 2016 20:00

Regjizori dhe muzikanti, të dy nisën rrugë bashkë për të hyrë në memorien e kinemasë. Një rast nga ata për të cilët mund të thuash se "ishte e shkruar".

http://www.repubblica.it/spettacoli/people/2016/03/01/foto/ennio_morrico...

PD angazhohet për çështjen rome

Postuar në 16 Tetor, 2015 21:01

Deputetja e PD-së Albana Vokshi, përmes një letre të hapur drejtuar Kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj kërkon anullimin e vendimit për shpërnguljen me dhunë të 44 familjeve të komunitetin rom e egjiptian nga zona e Parkut Kombëtar në Tiranë. Deputetja Vokshi, e cila është dhe kryetarje e Komisionit Parlamentar për Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë, e konsideron shkelje flagrante të të drejtave themelore të njeriut, faktin që sipas saj, “dhjetra familje rome po dëbohen me forcë nga Liqeni Artificial, pas një urdhëri të Kryetarit të Bashkisë Tiranë”.

Subscribe to RSS - rome