rama

Rama premton stadium edhe në Korçë, këmbëngul te përfshirja e sportit në programet arsimore

Postuar në 08 Nëntor, 2015 17:46

Kryeministri Rama inspektoi në Korçë, terrenet sportive të sapopërfunduara të shkollës “Raqi Qirinxhi”. Ky është nga 44 terrenet e reja, të ndërtuara në të gjithë vendin në funksion të shndërrimit të shkollave në qendra të ndërveprimit në komunitet. Me këtë investim kësaj shkolle i janë shtuar një fushë volejbolli dhe basketbolli, një fushe futbolli, dy fusha tenisi, si dhe dy fusha të mëdha shahu.

Përpara kongresit, Ruçi: “Vlerësoj Edi Ramën për vizionin dhe përkushtimin”

Postuar në 06 Nëntor, 2015 21:00

Qeveria nuk po kalon ditë të mira. Kjo është e qartë si drita e diellit dhe një provë për këtë është irritimi kosntant i kryeministrit me mediat. Mirëpo problemet janë reale, nuk janë shpikur nga mediat dhe ndërkohë që ministra të ndryshëm përfliten për tendera e çdo gjë, poshtë, aty ku Edi Rama flet për Shqipërinë e vërtetë, gjërat janë rënduar. Sidomos ekonomikisht. Me sa duket një ndërhyrje duhet të isë dhe ajo ka zënë fill në planin politik. Meqenëse përpara është kongresi i PS-së, i pari në linjë është vënë Gramoz Ruçi, mbështetja e të cilit për Edi Ramën është e domosdoshme.

Studentët thanë fjalë vulgare? Në fakt edhe këto këtu janë fjalë dhe sjellje vulgare(video)

Postuar në 06 Nëntor, 2015 02:30

Tha Kryeministri Edi Rama për vezët që i hodhën studentët: “Nga deklarata pashë që sipas tyre, në polici nuk u ushtrua dhunë, por u ushtrua jashtë. Nuk ndodh asgjëkundi që njerëzit e sigurisë të mos bëjnë detyrën, është bërë një verifikim normal dhe rezistenca dhe për më tepër pastaj unë ka m dëgjuar aty fjalët më vulgare. Edhe në video njerëzit dëgjuan fjalë vulgare. Nuk imagjinoj dot që të konsiderohen studentë të denjë ata që përdorin fjalët më vulgare ndaj kujtdo qoftë. Por ama dhunë nuk ka patur”.

Shënim: Një akt i mirëpritur

Postuar në 02 Nëntor, 2015 21:00

Ngjarja e sotme e “sulmit me vezë” ndaj kryeministrit përçoi një mesazh jo pa rëndësi, në një skenografi të duhur. Ishin disa studentë ata që ndërmorën përgjegjegjësinë e “sulmit”, por edhe akuzës publike me fjalë të rënda si 'hajdut' e 'sharlatan'. Arsye zyrtare e reagimit u tha se ishte reforma në arsim, që sipas disa pikëpamjeve është përjashtuese për një kategori studentësh. Akuza “hajdut” nuk ka lidhje me reformën në arsim, e sidoqoftë, një reagim sado minimal në një vend ku askush nuk reagon, fiton natyrë politike.

Çertifikata fiskale për biznesin e vogël, masë e vonuar, improvizim dhe kopjim

Postuar në 02 Nëntor, 2015 16:04

Kryeministri premtoi sot se për biznesin e vogël do të veprohet me një masë shtesë me synim shmangien e kontrolleve të shpeshta tatimore. Sipas tij ato binzese që janë kontrolluar do të pajisen me një çertifikatë njohëse. Mirëpo kjo masë ngjan të jetë huazuar nga propozimet e opozitës, teksa kreu i saj Lulzim Basha e ka bërë të njohur këtë fakt. “Si çdo kopjim i keq, dhe ky që kryeministri i rrëzuar i ka bërë paketës sonë është i bastarduar, i pjesshëm, demagogjik, ineficent. Kryeministri i rrëzuar e përvetësoi propozimin tonë dhe e shpalli sot para biznesit të vogël.

Qëllohet me vezë makina e kryeministrit Rama. Edhe takimi me biznesin kaloi me tensione (Video)

Postuar në 02 Nëntor, 2015 13:06

Kryeministri Edi Rama është qëlluar me vezë, sapo ka dalë nga takimi me biznesin e vogël, zhvilluar sot në ambientet e Fakultetit të Shkencave Sociale në kryeqytet. Mësohet se vezet kanë rënë mbi automjetin e kreut të qeverisë. Policia (sipas të dhënave paraprake, ende jo zyrtare) ka shoqëruar së paku 8 persona si të dyshuar për incidentin. Edhe klima në takimin me biznesin e vogël nuk ishte fort mikëpritëse për kryeministrin që ndeshi në disa pyetje për arbitraritetin në aksionin kundër informalitetin.

“Primi i Ramës”, “Senati i Bashës”, Meta, Berisha…

Postuar në 01 Nëntor, 2015 00:36

Edhe pse Edi Rama e mohoi publikisht tri ditë më parë synimin për ta ndryshuar sistemin zgjedhor nga ai rajonal proporcional (që është në fuqi aktualisht), në një sistem me prim, një nga zëdhënësit e tij, ministri Bledi Çuçi, ka deklaruar të kundërtën për gazetën “Shqip”.

Rama: Informaliteti një kancer, polarizon ekonominë

Postuar në 31 Tetor, 2015 12:20

Kryeministri Edi Rama ishte sot i pranishëm në takimin me strukturat tatimore dhe biznesin me temë “Beteja me Informalitetin”. Në këtë takim me strukturat tatimore të përfshirë në aksionin kundër informalitetit dhe evazionit fiskal, Rama tha se mbyllja e syve para korrupsionit dhe evazionit fiskal nuk i ndihmon të varfrit. Kryeministri Edi Rama e krahasoi informalitetin e ekonomisë me një kancer që ka prekur organizmin e vendit. Duke vënë theksin në rëndësinë e këtij aksioni, kreu i Qeverisë u shpreh se informaliteti e polarizon ekonominë e vendit dhe nuk lejon konkurrencën e ndershme.

Vizitat në SHBA? Dështim i plotë për të dy

Postuar në 30 Tetor, 2015 16:55

Ajo që pritej të ishte një vizitë që do t’i jepte kredenciale të reja, rezultoi ndryshe. Ilir Meta kthehet nga SHBA me zero rezultate, njësoj si kryeministri me të cilin bashkëqeveris, i cili ishte aty disa javë më parë e që deri më tani nuk është pritur në Washington. Arsyet e këtij qëndrimi të SHBA-së ndaj politikanëve kryesorë shqiptarë mund të jenë të shumta, por një është e padyshimtë: lidhja me krimin dhe fakti se ekipi që drejton vendin tonë prej 25 vjetësh duket se ka rënë dakord të marrë si rol ekonomik për Shqipërinë edhe plehrat e Europës, apo paratë e pista që mbeten.

Rama flet për rritjen ekonomike: Bazohet tek integrimi rajonal

Postuar në 30 Tetor, 2015 13:50

 

Pages

Subscribe to RSS - rama