protesta

Tri Shqipëritë e 16 shkurtit

Postuar në 16 Shkurt, 2019 11:37

Në Tiranë ka nisur protesta e opozitës e cila ende nuk ka zbuluar drejtimet e saj. Gjëja më e dukshme e saj është prezenca e shtuar skajshmërisht e forcave policore dhe mjeteve të blinduara. Protesta në vetvete është padyshim ngjarja kryesore e ditës së sotme, ndërkohë që kryeministri është në Vlorë për të mbajtur monologun e zakonshëm që nuk thotë gjë dhe as provokon më as për përmbajtjen e vet retorike. 

Protesta/Burime nga qeveria: Ushtria kalon në gatishmëri nr. 2 për tri ditë

Postuar në 15 Shkurt, 2019 21:28

Rolet për 16 shkurtin janë ndarë tashmë. Kryeministri Edi Rama ka vendosur të mos qëndrojë në zyrë për protestën e nesërme, presidenti ndodhet në Mynih. Në Tiranë qëndron opozita me përforcimet e veta edhe nga jashtë vendit, qëndron policia me në krye ministrin Sandër Lleshaj, person i cili për ironi të historisë më 21 janar të vitit 2011, në cilësinë e zv.shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë thuhet se u ngarkua të përpilonte një plan për gjendjen e jashtëzakonshme.

Nuk është protestë malokësh siç po përpiqet ta paraqesë pushteti

Postuar në 14 Shkurt, 2019 22:12

E mbani mend sesi nisi rrugëtimin e pushtetit Rilindja? Për atë që e kanë harruar po e risjellim: me një marrëveshje në Shkodër mes Edi Ramës dhe Ilir Metës dhe me ndryshimin e ngjyrës së kuqe në vjolë.

Zoti Rama u kujdes ta shpjegonte këtë simbolikë: Shkodra si qyteti më afër perëndimit dhe në Veriun ku e majta ka ca hesape për të shlyer, kurse Vjola si bashkim i të kuqes me blunë.

E megjithatë Ne duhet të protestojmë

Postuar në 13 Shkurt, 2019 12:06

Opozita parlamentare në Shqipëri ka paralajmëruar se do të protestojë më 16 shkurt kundër qeverisë. Përfaqësues të saj kanë dalë në seri për të njoftuar lloj lloj skenarësh, mes të cilëve edhe ai më i dashuri për mëmëdhetarët: populli do marrë në dorë fatet e saj. Si një konglomerat formacionesh politike që e ndjejnë se nuk kanë këllqe, mundësi dhe as kapacitet për të çuar në radikalizimin e protestës si akt politik i përgjegjshëm, opozita po ja lë në topin në derë popullit. Që në këtë rast mund të jenë militantë të saj që do të testojnë ndonjë gjë të papritur.

Një protestë e re...kundër Korrupsionit

Postuar në 08 Shkurt, 2019 14:36

Mediat raportojnë për një protestë masive kundër korrupsionit në Haiti. Mijëra vetë kanë mësyrë rrugëve për të kundërshtuar një klimë korrupsioni që duket se ka derdhur gotën e durimit të qytetarëve.

21 janar 2011 - 16 shkurt 2019 - Sistemi politik del jashtë loje

Postuar në 02 Shkurt, 2019 15:33

Dëgjoni se çfarë ka deklaruar Edi Rama me të vetët pak ditë para protestës së 21 janarit 2011: 

Pothuajse të njëtën gjë ka paralajmëruar edhe Lulzim Basha sot në Ballsh: 

Protesta dhe dallavere

Postuar në 27 Janar, 2019 20:28

Shqipëria, ajo e tellallëve të interesit të saj publik, është përfshirë nga ethet e ruajtjes së mjedisit. Nuk dihet sesi e qysh, por prej disa ditësh një rrymë anti – hec, sidomos atyre të vegjëlve ka përpirë mendjet e qeveritarëve dhe opozitarëve. Ministrja e te ka nisur me dëgjesa dhe ka njoftuar pezullimin e 95 lejeve të dhëna, përveç atyre operative. Do të bëjmë verifikim, ka thënë zonja Balluku. 

Incident në Ditën e Kujtesës në Aushvic

Postuar në 27 Janar, 2019 14:06

Një grup njerëzish, pjesëtarë të së djathtës ekstreme polake ka protestuar jashtë kampit të Aushvicit, duke akuzuar qeverinë polake se përkujton vetëm hebrejtë dhe jo viktimat polake të kampit nazist. Protesta zhvillohej në ditën e kujtesës – 27 janar kur edhe u kap nga sovjetikët -ndërkohë që brenda në kamp po zhvillohej një ceremoni e të mbijetuarve.

Grupi përbëhej nga rreth 45 persona, të drejtuar nga aktivisti Piotr Rybak që mbanin në duar pankarta me mbishkrimin: Ausvic - Birkenau – Made in Germany krahas flamujve nacionalë.

Mund ta ketë fajin edhe populli...

Postuar në 24 Janar, 2019 13:29

Shqipëria e ka këtë aftësi. I bën lolo të gjithë ata që shfaqen si misionarë apo duan që të perceptohen si të tillë. Kanë kaluar këtej ambasadorë, ushtri. Ka kaluar ndonjëherë edhe historia e madhe. Por përshtypja krijohet se asgjë nuk ka mbetur me të vërtetë. Veç një ndjenje cinizmi dhe apatia e një populli që duket se nuk çuditet e as entuziazmohet më me punët e kësaj bote.

“Të qartë në paqartësinë tonë”, Luli vazhdon me grip

Postuar në 24 Janar, 2019 11:41

Partia Demokratike ka nisur përgatitjet për protestën e 16 shkurtit. Ky aksion po diskutohet gjerësisht në forumet e saj, ku ka ende paqartësi për çfarë dhe ku do protestohet. Gazeta "Panorama" ka zbardhur një pjesë të debatit në mbledhjen e grupit parlamentar, ku mungonte Lulzim Basha për shkak se është i sëmurë keq me gripin e stinës.

Një pjesë e debatit:

Pages

Subscribe to RSS - protesta