protesta

Video/Java e pestë e protestave në Francë

Postuar në 15 Dhjetor, 2018 11:39

Autosugjestionimi i "të majtëve": Liria e protestës erdhi me Edi Ramën

Postuar në 13 Dhjetor, 2018 23:40

Sot në emisionin “Open” në Top-Channel ka qenë i ftuar ish-kryeministri Sali Berisha. Në një prej fragmenteve të tij, Berisha është pyetur edhe për protestën e dikurshme të socialistëve në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, dëshmi unike e histerisë kolektive kjo. Berisha është tallur duke përsëritur atë që ka thënë edhe kur ishte kryeminstër se në kohën e kësaj greve ai nuk ikte nga zyra pa u siguruar se biftekët dhe picat ishin dorëzuar në rregull.

Siguria e tyre ishte e para për mua

ka vijuar ai.

A po e shpëton protesta Gjiknurin?

Postuar në 13 Dhjetor, 2018 19:25

Qeveria po kalon ditë të vështira si në çështje të imazhit, por edhe të skandaleve që po konsumon, ku më flagrante është megavjedhja në dy tenderat që iu dhanë kompanisë "DH Albania", me përfaqësues ligjor një receptionisti 26 vjeçar.

Prokuroria u vu në lëvizje vetëm pas publikimit në media të dokumentave të falsifikuara, duke bërë për shumë kohë të shërdhëtin edhe pse nga opozita kishte denoncime të vazhdueshme. 

Edhe Presidenti i Republikës pro idesë së dialogut

Postuar në 13 Dhjetor, 2018 14:04

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka kthyer sot për rishqyrtim ligjin për buxhtin duke arsyetuar se deputetët duhet të marrin në konsideratë dhe të reflektojnë edhe kërkesat e studentëve.

Kohë të mëdha/'Sartre' mbetet i paprekshëm

Postuar në 13 Dhjetor, 2018 12:46

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka deklaruar sot në Parlament se nuk ka asnjë procedim penal për asnjë prej pedagogëve dhe studentëve që janë pjesë e protestave.

Reagimi erdhi pas lajmeve se ishte proceduar profesor Edmond Tupja, i cili madje në Top-Channel tha se me këtë veprim i kishin zhvirgjëruar dëshminë e penalitetit. Më tej akoma, deputetja e PD-së, Grida Duma deklaroi dje se Tupja është i paprekshëm. Sot efekti. Qeveria u tërhoq, apo e mohoi.

Puç, shuplakë, moral, premtime....

Postuar në 13 Dhjetor, 2018 11:25

Protesta e studentëve u zhvendos këtë të enjte përballë parlamentit që u mblodh në seancën e radhës, në një situatë ku qeverisë i është vënë ultimatum për të plotësuar 8 pika për çështje të arsimit të Lartë.

Ashtu si qeveria është kapur gafil me këtë protestë, edhe  studentët vazhdojnë të jenë pa kokë dhe pa artikulime politike për momentin, ndonëse protesta i është imponuar axhendës politike dhe mediatike në vend.

Kryeministri në reagimin e radhës  nga foltorja e parlamentit foli për shuplakë ndaj qeverisë, puç kundër qeverisë, predikoi moral dhe u ofrua për dialog.

Një shans për Presidentin që të negociojë me studentët

Postuar në 11 Dhjetor, 2018 15:35

Studentët duket se nuk pranojnë asnjë negociatë për kërkesat e tyre. Protesta ka hyrë në fazën e përdorimit në rastin më të keq dhe të anarkisë në rastin më të mirë, derisa asnjë prej poleve të saj nuk është i gatshëm të pajtojë këreksat me detyrimin që ato të kthehen në politika. Për të arritur këtë është e domosdoshme negociata që nuk kompromenton askënd. 

Pas jelek-verdhëve, në protestë edhe studentët francezë

Postuar në 11 Dhjetor, 2018 14:09

Në Francë protesta e jelek-verdhëve është pasuar nga një protest e studentëve që kundërshtojnë tarifat në universitete. Sipas France 24, politika franceze i ësghtë druajtur bashkimit të studentëve me punëtorët që nga viti 1968 kur edhe u sanksionua fundi politik i Charles de Gaul pikërisht nga protestat e studentëve.

Koha që studentët të jenë seriozë me protestën e tyre

Postuar në 11 Dhjetor, 2018 12:04

Protesta e studentëve ka vijuar edhe sot me një pjesëmarrje të konsiderueshme. Me të njëjtin ritëm si në ditët e shkuara, me gjetjet e veçanta në pankarta, që sa vijnë e shtojnë dozën e ironisë deri në kufijtë e mungesës së seriozitetit, protesta po e vendos në vështirësi serioze imazhin e qeverisë e cila nuk ka një përgjigje të përshtatshme deri më tani. 

Studentët derdhen në rrugën e Durrësit (Live)

Postuar në 11 Dhjetor, 2018 11:08

Studentët po mbajnë sot ptotestën më masive që prej nisjes së lëvizjes për të drejtat e tyre dhe tarifa më të ulëta në universitete.

Në të gjithë vendin është lajmëruar bojkoti i auditorëve dhe bashkimi me protestën që zhvillohet në kryeqytet. Mësohet se protestës i janë bashkuar edhe gjimnazistët që po ashtu kanë refuzuar të hyjnë në mësim.

Studentët kanë refuzuar ftesën për dialog të bërë nga kryeministri duke i kërkuar të firmosë 8 pikat që ata i kanë bërë të ditura.

Pages

Subscribe to RSS - protesta