protesta

Protesta përpara ligjit

Postuar në 24 Shkurt, 2016 12:22

Kto dit, industria e spektaklit na serviri do imazhe që ma shum sesa mendjen, tërhoqën vëmendjen. Disa aktivistë të shoqnisë civile, me pak konflikt interesi për shkak të angazhimit nëpër OJF-na, bashkë me do të tjerë pa konflikt interesi, shkulën nji rrethojë mbrenda të cilës parashikohej i sati ndërtim mbrenda parkut të liqenit artificial. Gjesti brutal i nji grueje që i hedh në tokë kapelen policit dhe ky që ia kthen me shpullë, tregoi ma s’miri se jemi “përpara ligjit”, veç jo në kuptimin përballë tij, por në kuptimin se jemi para pranimit të ligjit, pra jemi parapolitik.

Një protestë e banorëve të rrugës "Mihal Ciko" që po injorohet nga media

Postuar në 24 Shkurt, 2016 12:13

Një impenjim total dhe një mbulim të gjerë prej medias pati çështja e parkut të lojërave tek liqeni (dhe shumë mirë beri, pavarësisht se kur flamurin e merr politika filloj të kem rezerva), por askush nuk u preokupua ndonjëherë për dramën që prej 3 vitesh po përjetojnë banorët e 4 pallatave+1 çerdhe fëmijësh në rrugën “Mihal Ciko” (pas ambasadës greke) për shkak të një përbindëshi 11 katësh që na ngrihet kërcënueshëm përpara fytyrës, me leje ndërtimi kriminale lëshuar nga ish -kryetari i Bashkisë, Lulzim Basha. Protesta e banorëve u injorua (pati vetëm një mbulim në media nga gazetari A.

Betejë për uljen e taksave vendore

Postuar në 23 Shkurt, 2016 15:04

Taksat vendore do të gjykohen në Gjykatën Administrative. Shoqata për Mbrojtjen e Tregtarëve dhe Tregut të Shqipërisë ka protestuar sot para Bashkisë së Tiranës, duke deklaruar se do të kërkojë shprehjen e gjykatës për një çështje që prek interesat edhe të qytetarëve. “Në çdo vend normal të botës së lirë, në fillim bëhet një studim se si do të rriten taksat dhe tatimet, shihet se sa rritet puna jonë, në çfarë shifrash, dhe në mënyrë propocionale, pushteti qendror dhe ai lokal fillon dhe rrit taksat.

Kundër Sali Berishës në radhët e protestës së PD

Postuar në 22 Shkurt, 2016 11:31

Partia Demokratike ka organizuar një protestë të paralajmëruar përpara Bashkisë së Tiranës për të protestuar kundër rritjes së çmimit të shërbimeve.
Por ndërsa këshilltarët e djathtë ishin duke folur një e nga një një i moshuar i revoltuar, iu shkëput turmës dhe u ngjit në foltore duke i rrëmbyer njërit prej të djathtëve mikrofonin duke u ngjitur në foltore. Pavarësisht kundërshtimit nga të djathtët ai ka mundur të flasë.

Një protestë e "kontaminuar", por një çmim i denjë për Erjon Veliajn

Postuar në 21 Shkurt, 2016 21:48

Dikur ishte Lëvizja “Mjaft” që kundërshtonte me protesta të formave të ndryshme vendime apo nisma të qeverisë Nano në emër të shoqërisë civile. Drejtuesit kryesor të saj u katapultuan më vonë në politikë, me shembullin më tipik, kryetarin e lëvizjes Erion Veliaj, sot është kryetar i Bashkisë së Tiranës dhe kryetar në perspektivë i Partisë Socialiste apo emra të tjerë si Arbian Mazniku, Elisa Spiropali që u përzgjodhën nga kryeministri Rama për të çuar përpara programin e Rilindjes.

Reagojnë banorët për ndërtimin e HEC në Katund të Ri

Postuar në 21 Shkurt, 2016 15:40

Banorë të zonës së Katundit të Ri kanë protestuar së fundmi me vendimin për të ndërtuar hidrocentral nga qeveria, pasi projekti për Skavicën u nda në dy pjesë. “Vizion Plus” raporton se sot ka patur një vizitë të zyrtarëve të Ministrisë së Energjetikës në zonë, ku është komunikuar me banorët që i druhen përmbytjeve dhe vlerës monetare me të cilën do të kompensohen nga humbja e tokës.

Konfrontime në protestën e sotme te Parku i Liqenit

Postuar në 21 Shkurt, 2016 15:28

Protesta e sotme në Parkun e Liqenit, kundër ndërtimeve të Bashkisë së Tiranës, është shoqëruar me incidente. Pamjet tregojnë persona që shoqërohen dhe konfrontim me policinë. Ka shkaktuar reagime dhuna e një polici ndaj një gruaje, për të cilën ka reaguar edhe PD-ja, por edhe ministri i Brendshëm, Tahiri: “Eshte e papranueshme te sulmohet uniforma e Policise se Shtetit, qofte edhe nga nje grua, por absolutisht edhe me e papranueshme dhe e patolerueshme te reagohet fizikisht, sidomos ndaj nje gruaje.

Ndjekje penale dhe gjoba për protestën e 8 dhjetorit. Po kampingun e grevave në bulevard e kujton kush?

Postuar në 12 Shkurt, 2016 19:46

Lufta më e mirë është të godasësh tek paratë. Kështu po vepron edhe qeveria, e cila ka menduar që të gjobisë dhe të kallëzojë penalisht organizatorët e protestës së 8 dhjetorit. “Bashkia e Tiranës, krahas gjobës së vendosur ndaj Partisë Demokratike dorëzon në prokurori preventivin e dëmeve të shkaktuara  gjatë protestës së opozitës më 8 dhjetor. Por, këtë praktike, mësohet se kanë ndjekur edhe Kryeministria, Ministria e Transporteve dhe ajo e Brendshme.

Greqia nuk gjen qetësi, edhe Cipras po i nxjerr grekët nga rrobat (Foto)

Postuar në 12 Shkurt, 2016 17:54

Në Greqi tensioni sa vjen e rritet. Këtë herë janë fermerët që janë ngritur në protestë kundër taksave të reja të imponuara nga kreditorët dhe reformës së pensioneve. Fermërët e gjithë Greqisë  kishin parashikuar grumbullimin në sheshin Sintagma, por policia ngriti postblloqe në rrugët kombëtare për të penguar mbërritjen e tyre në Athinë.

Protesta, jo dhe aq të zakonshme, gjatë vizitës së presidentit iranian në Francë

Postuar në 28 Janar, 2016 17:16

Nuk kanë munguar protestat gjatë vizitës së presidentit iranian Hasan Rouhaninë Paris. Një protestë ka qenë ajo Lëvizjes Ndërkombëtare për të Drejtat e Femrës që ka stimuluar varjen si akt ipërdorur shpesh në Iran. E veshur me një bluzë me falmurin iranian, femra e “varur” ka përcjellë një mesazh në emër të 800 personave të dënuar me vdekje në Iran çdo vit. Po kështu një protestë është organizuar nga komuniteti iranian në Francë, në një moment kur Perëndimi po këkron aleatë në luftën kundër terrorizmit në Lindjen e Mesme, por edhe po e përfshin Teheranin në marrëveshje të mëdha biznesi.

Pages

Subscribe to RSS - protesta