Thirrje për protestë kundër asimilimit të himarjotëve dhe grabitjes së pronave

Postuar në 09 Gusht, 2016 15:19

Binzesmeni Nikollaq Neranxi, Drejtor Ekzekutiv i Komunitetit Himariot, ka shpërndarë një thirrje për protestë përmes profilit të tij në Facebook. Neranxi flet për një plan asgjësimi në pikën më të ndjeshme: pronën. “Ai qe e ndjen veten pasardhes te himarioteve trima dhe te pamposhtur, duhet te vije me 14 gusht ne oren 19 ne Spile, ti themi jo grabitjes se pronave, jo asimilimit dhe cberjes tone si komunitet bashke me historine tone te lavdishme! Himariotet e pare luftuan me piratet e detit, ne himariotet e vitit 2016, duhet te luftojme me piratet e pushtetit! Sot eshte mundesia e fundit per ta ndaluar kete plan ogurzi! Ftojme edhe qytetare te tjere te na mbeshtesin ne protesten tone, por edhe forca politike, sepse fitorja jone sot, do ju vleje te gjitheve neser, jo vetem ne himarioteve! Himara ne kembe per amanetin e te pareve! O sot e kurre! Le te protestojme”, shkruan Neranxi.

Comments

Submitted by Mallakastrioti (not verified) on

Une do vij e do flas Shqip e vetem Shqip.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.