protesta

"Gay Provokacija” në Greqi: Vishen si priftërinj dhe puthen para selisë së Kishës

Postuar në 22 Dhjetor, 2015 19:22

Kisha Ortodokse greke ka kundërshtuar një projektligj që po kalon së fundmi në Parlamentin grek e që sanksionon partneritetin civil mes partnerëve të të njëjtit seks. Ky debat po zgjat prej javësh në Greqi dhe ka sjellë reagimin e “grupeve të interesit”. Kështu mediat raportojnë se një grup të rinjsh gay janë mbledhur para selisë qendrore të Kishës dhe janë puthur. Mesazhi i tyre: “Dashuria nuk është mëkat”.

Videolajm/Një rilindas i padëshiruar

Postuar në 18 Dhjetor, 2015 02:29

Aktivistët e Lëvizjes Për Universitetin kanë detyraur kryetarin e Bashkisë Erion Veliaj të largohet nga sheshi i Korpusit Qendror Universitar. Studentët protestonin kundër ligjit për Arsimin dhe ndonëse Veliaj është përpjekur të negociojë, qëndrimi ka qenë i pamundur.

Opozita protestoi me bojë, domate dhe patate dhe shpreson në skenarin Ukrainas

Postuar në 17 Dhjetor, 2015 14:44

Frika e ambasadorëve për dhunë në protestën e opozitës nuk u vërtetua dhe simbolikisht tubimi para parlamentit nuk pati tensionin e protestës së 8 Dhjetorit, pavarësisht lëshimit të disa domateve, patateeve dhe bojës në drejtim të policisë.  Deputetët e Partisë Demokratike i folën popullit nga një podium në rrugën Xhorxh Bush për rrëzimin e qeverisë Rama-Meta si e vetmja shpresë për shqiptarët.

Në protestë njerëzit i nxjerr qeveri(sj)a

Postuar në 16 Dhjetor, 2015 16:48

Partia Demokratike ka paralajmëruar se do të zhvillojë një protestë ditën e enjte përpara selisë së Parlmentit, ndërkohë që deputetët e saj do të protestojnë brenda. Ideja dhe realizimi nuk janë risi për Shqipërinë pluraliste, që ka parë nga plumba në Parlament e deri bilbilë, vuvuzela apo edhe kapërcime tavolinash. Nuk përbën risi as qëndrimi i ambasadorëve kryesorë në Tiranë, që tashmë e kanë ekspozuar veten se mbi të gjitha kanë si kryesore, axhendat shtetërore që kanë mësuar t’i fshehin pas pretendimeve dhe apelit për standarde.

21 janar-8 dhjetor/Dhuna e mirë, dhuna e keqe, kokpalarët dhe apologjetët e "të majtës"

Postuar në 12 Dhjetor, 2015 17:12

21 janari është një ngjarje e rëndë në historinë e ketyre viteve të fundit. Për atë që ishte aty, apo që e ka ndjekur nga mediat, e ka ende të pakuptueshme arsyen e vrasjes së katër personave që mbetën viktima në mbyllje të protestës. Nuk arrin dot të kuptojë se përse pushteti i tanishëm nuk inicion procesin për drejtësi, jo për hakmarrje.

I urryer

Postuar në 11 Dhjetor, 2015 19:03

Me protestën e Partisë Demokratike më 8 dhjetor është marrë sot edhe Fatos Lubonja, që e sheh atë si reagim ndaj dhunës shtetërore në zbatim të disa politikave të caktuara.

Trupat KRAH të PD-së dhe trupat SA të nazizmit

Postuar në 11 Dhjetor, 2015 14:32

Duke u marrë më shumë me djegien e bunkerit dhe me dëmtimin e disa ministrive që nuk ishin kushedi se çfarë, sikur nuk u vu re, apo nuk iu kushtua rëndësia e duhur, të resë më të veçantë të protestës së DP-së: shfaqjes dhe marshimit të trupave KRAH, "Korpusi Rinor Azem Hajdari".

Protesta na vlen më shumë se gjykimi mbi PD-në

Postuar në 10 Dhjetor, 2015 23:36

Prej më shumë se dy ditësh përfaqësues të mazhorancës përpiqen t’i japin një karakter destruktiv protestës së Partisë Demokratike në 8 dhjetor, nisur nga  ngjarjet me bunkerin pranë Ministrisë së Brendshme.

Nëse heqim gurët e protestës, a mbetet varfëria dhe korrupsioni?

Postuar në 10 Dhjetor, 2015 14:15

Ato pesë xhama të thyer në protestën e opozitës po tentojnë të kthehen në mënyrë të qëllimtë dhe cinike në fytyrën dhe mesazhin e vetëm të mijëra njerëzve që dolën të martën në shesh. E gjithë fryma e protestës po përmblidhet tek tymueset, vezët dhe gurët e hedhur, duke na përshfaqur asgjë më shumë sesa “budallain që tregonte gishtin, kur gishti tregon hënën”.

Një sqarim(Video)

Postuar në 09 Dhjetor, 2015 22:06

Respublica publikoi të martën një lajm sipast të cili deputeti socialist i Peqinit Alfred Peza kishte deklaruar në një studio televizive se protesta e 21 Janarit të 4 viteve më parë ishte paqësore.http://www.respublica.al/2015/12/08/heshtja-e-lsi-protesten-dhe-kujtimet-e-deputetit-t%C3%AB-peqinit-p%C3%ABr-21-janarin.

Pages

Subscribe to RSS - protesta