protesta

Kundër protestës, meqenëse “kjo është hera e parë”

Postuar në 28 Mars, 2016 17:36

Botuesi i gazetës “shqiptarja.com” dhe pronar i “Tv Report”, Carlo Bollino, shkruan sot për protestën që po zhvillohet te Parku i Liqenit Artificial. Bollino vlerëson se reagimi i tanishëm i shoqërisë civile, për të cilën përdor thonjëzat, është atipik dhe i pazakontë po të shohësh historikun e Shqipërisë. “Mobilizimi politik kundër ndërtimit të këndit të lodrave në parkun e liqenit artificial fsheh një hipokrizi që në fund të fundit të lodh.

Ka mbetur më njeri që beson se kjo bëhet për një kënd lojërash?

Postuar në 28 Mars, 2016 15:58

Protesta e vazhdueshme te Parku i Liqenit dhe kundërpërgjigja policore po krijojnë dy llogore që luftojë për një kauzë që nuk po duket reale. Fjala është për një kënd lojërash për fëmijet, i cili në fakt, nisur nga pamjet i ka hapur rrugën hedhjes së betonit në një zonë të gjelbëruar, e fundit e mbetur disi e imunizuar nga ngjyra gri.

26 vjet nga Revolta në Stadiumin e Kavajës

Postuar në 24 Mars, 2016 19:54

Pas rënies së Murit të Berlinit dhe Bashkimit të dy Gjermanive ishte e qartë për këdo se sistemi komunist kishte falimentuar dhe përfundimisht edhe transformimet demokratike filluan në të gjitha vendet e ish- lindjes komuniste. Ky proces i filluar nga Gorbaçovi në mëmëdheun e komunizmit me dy parullat emblemë : transparencë e pjesëmarrje, shkallë-shkallë preku të gjitha këto vende. Veç Shqipëria komuniste e Ramiz Alisë dhe Partisë së Punës, që nuk perëndon, nuk tundej nga istikami.

Protesta para komisariatit dhe ndërhyrja e policisë! (Video)

Postuar në 06 Mars, 2016 18:06

Marrëveshje paraprake mes Bashkisë së Tiranës dhe tregëtarëve: Zerohen taksat e tavolinës dhe ulet tarifa e sipërfaqes

Postuar në 02 Mars, 2016 18:56

Bashkia e Tiranës është tërhequr nga disa detyrime që kishte parashikuar për subjektet tregtare në Tiranë. Protesta e kësaj kategorie që mori vëmendje të madhe në media, ka arritur disa rezultate, ndërkohë që sot është depozituar një padi tjetër për kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj. Një nga organizuesit e protestës, ose pjesë aktive e saj, “Nisma Thurje” jep disa hollësi për atë që është rënë dakord:

“1. Faturat e janar - shkurtit  zerohen.

2. Taksa e tavolinës prej 2500 lekë për tavolinë për baret dhe restorantet hiqet për të gjitha kategoritë e biznesit.

Liu Bolin, "kameleoni njerëzor" - protestë duke u bërë i padukshëm

Postuar në 02 Mars, 2016 04:25

Liu Bolin është një artist kinez që ka talentin e përshtatjes rrethanore, duke lyer veten me bojë derisa bëhet i padukshëm. Një proces pune që merr ndonjëherë edhe 10 orë. Bolin thirret si "Njeriu i Padukshëm" dhe ka patur mundësinë të prezaontojë punën e vet në botë. Ai e sheh artin e "padukshmërisë", si një protestë, si një mënyrë për t'i shpëtuar autoriteteve. 

"Dashnoret kolektive", përgjigja për "vezët në mitër" që përmendi kryeministri

Postuar në 01 Mars, 2016 17:41

Gratë e PD-së kanë organizuar sot një protestë para kryeministrisë si reagim ndaj fjalorit të kryeministrit në seancën e fundit plenare. Teksa e gjuanin me vezë, Rama u kthye duke ironizuar: "Futi në mitër ato vezët". Përgjigja sot nuk ka munguar nga deputetja Albina Deda. Më poshtë video:

Gjoba e Bashkisë për PD-në rrëzohet në gjykatë

Postuar në 29 Shkurt, 2016 17:39

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, i vendosi gjobë Partisë Demokratike pas protestës së 8 dhjetorit për dëmet që ajo shkaktoi. Gjoba ishte 16 milionë lekë të reja dhe ajo është aktualisht pjesë e një procesi për falsifikim firme. Gjithsesi, sot Gjykata Administrative ka vendosur pezullimin e gjobës dhe ka urdhëruar ndalimin e çdo veprimi të Bashkisë deri në gjykimin final të çështjes. 

http://top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=320687&fundit

BDI proteston kundër kryqit maqedonas

Postuar në 27 Shkurt, 2016 13:16

Në Butel të Shkupit, është vendosur gurthemeli i Kryqit gjigant 56 mertërsh. Këtij aktiviteti i ka paraprirë një protestë e zyrtarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim, kryesisht të degës së Çairit të Shkupit, të cilët shprehën revoltën e tyre dhe tentuan të pengojnë vendosjen e gurthemelit të kryqit. Në protestë ishte si nënkryetari I BDI-së dhe njëherësh kryetar i Cairit Izet Mexhiti, deputetja Ermira Mehmeti dhe zyrtarë të tjerë. Mexhiti tha se kryqat u takojnë kishave dhe minaret xhamive, sipas tij as njëra e as tjetra nuk e kanë vendin në rrugë.

Pages

Subscribe to RSS - protesta