protesta

Një botë policore – 3.5 miliardë dollarë më shumë në tregun e pajisjeve të kontrollit të protestave

Postuar në 26 Prill, 2016 14:27

Po shkohet drejt një bote politike me natyrë përherë e më shumë policore. Aparati represiv i shteteve kryesore po njeh financime të mëdha, tashmë jo vetëm në përmbushje të objektivave ushtarakë, apo të Politikës së Jashtme, por edhe në funksion të përmbajtjes, kontrollit dhe dominimit të tensioneve sociale që sa vijnë e bëhen problematike. Një raport i realizuar nga “sandlerresearch.org” jep disa vlerësime për atë që quhet Tregu i Sistemit të Kontrollit të Protestës Globale, që për periudhën 2016-2020, mendohet të rritet me 5.3%.

“Protestojmë në vend që të emigrojmë” - Një mesazh i qartë për shqiptarët që zgjedhin ikjen

Postuar në 23 Prill, 2016 13:45

Ky është titulli që media shtetërore gjermane “Deutsche Welle” ka zgjedhur për të përkufizuar një aspekt të situatës politike në Maqedoni. Një titull i vendosur në seksionin shqip të medias në fjalë, që shkon si mesazh për shqiptarët e Shqipërisëe të cilët emigrojnë në vend që të protestojnë. Protesta është rruga e vetme për të mbyllur rubinetin e marrëzisë dhe paaftësisë që po i likujdon perspektivën një vendi të tërë. Njësoj si në Maqedoni, me gurë, thyerje xhmash, përplasje, gjithnjë me synimin për të marrë atë që kriminelët që janë në Parlament ia kanë grabitur Publikes.

Maqedoni, digjet zyra e presidentit Ivanov

Postuar në 13 Prill, 2016 22:56

Maqedonia është në një gjendje destabilizimi por kësaj radhe jo për shkak të tensioneve ndëretnike, por si pasojë e kthimit të shtetit në shërbim të korrupsionit. Akti i Presidentit George Ivanov për të amnistuar të gjithë politikanët e përfshirë në manipulime zgjedhore ka provokuar reagime të cilat sot kanë mbërritur deri në zyrën e tij e cila është djegur.

Më poshtë disa pamje:

Publicitare - “I polle, rriti vetë!”

Postuar në 13 Prill, 2016 12:28

Lëviz tregu në Tiranë, lëviz edhe në qytete të tjera. Bëhet parkimi me pagesë në Tiranë, pak javë më pas e njëjta gjë ndodh edhe në qytete të tjera. Rritet çmimi i ujit në Tiranë, kjo gjë me siguri do të ndodhë edhe në qytete të tjera të Shqipërisë, siç ndodhi së fundmi në Sarandë. Kjo pa asnjë nevojë konkrete dhe reale, thjesht sepse Tirana është modeli që socialisti i modës, Erjon Veliaj, imituues i verbër dhe profesionist i Edi Ramës, rrezaton edhe në mendjet e kryetarëve të bashkive socialiste nëpër Shqipëri.

260 000-350 000 gra të sterilizuara në Peru nga regjimi i Alberto Fujimori

Postuar në 08 Prill, 2016 20:03

Në Peru, mes viteve 1996-2000, nën drejtimin e Alberto Fujimorit si President, 260 000-350 000 gra, shumica të varfra, folëse të dialektit Quechua, u sterilizuan. 2 074 femra dëshmuan se kjo ishte bërë kundër dëshirës së ttre, ndërkohë që Ollanta Humala, presidentja e tanishme e vendit, ka krijuar një bazë të dhënash me rastet e viktimave. Në një protestë zhvilluar në Lima, gratë bëjnë thirrje për drejtësi. 

 

Topat e propagandës dhe patllakja e Strazimirit

Postuar në 30 Mars, 2016 17:35

Deputeti Gent Strazimiri është vënë papritur në qendër të debatit politik të ditëve të fundit për akuzën e ngritur ndaj tij nga organet e rendit për armëmbajtje pa leje, si dhe për shfaqjen e tij me këtë armë pa leje në protestën e organizuar nga opozita tek sheshndërtimi i Bashkisë së Tiranës brenda Parku të Liqenit Artificial Shfaqja e tij me patllake në një tubim proteste (nëse akuza rezulton e vërtetë) është realisht e dënueshme, aq më tepër nëse kjo armë është edhe pa leje.

Këllëf apo pisqollë?

Postuar në 30 Mars, 2016 04:49

Pas përleshjeve të fundit mes policisë dhe opozitës, që nuk do që të lejojë ndërtimin e parkut të lodrave për fëmijë tek Liqeni në Tiranë, bëri bujë, edhe më shumë se plagosja e tri vajzave police, ajo që fiksuan kamerat:  pistoleta në brezin e një përleshësi civil. U tha se ishte deputeti demokrat Gent Strazimiri. Po të hënën në mbrëmje, Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Arben Ristani, pasi mbaroi mbledhja e kryesisë së PD-së, u ndal para gazetarëve dhe na çuditi me ato që tha: “Të jeni të bindur që deputeti Strazimiri nuk ka pasur pistoletë.

PD i rikthehet planit të protestave dhe bllokimit të parlamentit

Postuar në 29 Mars, 2016 10:37

I ftuar në “Tonight Ilva Tare”, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka siguruar se PD do ta votojë reformën në drejtësi vetëm nëse është në përputhje me rekomandimet e Venecias dhe nëse pala kundërshtare nuk sillet si terroriste, duke nënkuptuar zbatimin e vendimeve kushtetuese për mandatet e Rakip Sulit dhe Valentina Leskajt. “Do jenë dy beteja, njëra për Tiranë që do kërkojmë një aleancë të gjerë qytetare dhe politike. Fenomeni i parkut dhe kullave nuk është fenomen i izoluar nga ato që po ndodh në Shqipëri. Do të ketë një aksion kombëtar, do të kulmojë në Tiranë.

Kallëzim penal për Strazimirin nga Policia e Shtetit?

Postuar në 29 Mars, 2016 00:28

Publikimi i fotos së sotme ku shfaqet deputeti i PD-së, Gent Strazimiri, me një objekt në brez, i ngjashëm me pistoletë, ka shtyrë Policinë e Shtetit drejt një kallëzimi penal. Lajmi nuk është ende zyrtar por ai raportohet thuajse nga të gjitha mediat që citojnë burime nga policia. Procedimin penal të Strazimirit e kërkoi edhe nënkryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, i cili dje pasdite kërkoi pikërisht marrjen e masave.

Kush u dhunua? Luftë fotografish mes Policisë Bashkiake dhe "fotografit dixhital"

Postuar në 28 Mars, 2016 21:26

Policia Bashkiake postoi sot në Facebook foto të tre policeve femra që u tha se ishin lënduar në protestën te Parku i Liqenit në Tiranë. Ish-kryeministri Sali Berisha referon me këtë rast "fotografin dixhital" që jep një tjetër version. Më poshtë fotot:

Pages

Subscribe to RSS - protesta