paris

ENE UHIBBUKE!

Postuar në 16 Nëntor, 2015 13:33

“Për të luftuar terrorizmin, të gjitha shtetet duhet të kontribuojnë!”… Jo… Jo. Sepse sot me mënyrën se si drejtohen shumica e shteteve është utopi të presësh një kontribut të tillë. Terrorizmi gjen hapësira të blerta të kullosë kur ai luftohet nga shtetet që kanë një regjim të ngjashëm me vetë atë dhe, në kësi rastesh, humbjen më të madhe e pësojnë të pafajshmit.

“Vetëm njeri prej terroristëve të vrarë ka kaluar nga Greqia”

Postuar në 15 Nëntor, 2015 17:13

Athina zyrtare ka deklaruar se vetëm njeri prej terroristëve të vdekur të Parisit është regjistruar në pikat e pritjes së refugjatëve që funksionojnë në ishujt grekë.Deklarata greke u bë në përgjigje të publikimeve nga shtypi francez, se dy prej personave që kërkohen për sulmet terroriste të së premtes, kishin kaluar përmes Greqisë në thellësi të Bashkimit Europian.

Papa Françesku: Përjetuam një moment nga Lufta e Tretë Botërore

Postuar në 15 Nëntor, 2015 03:01

Aktet e fundit terroriste në Paris për Papa Françeskun janë momente nga Lufta e Tretë Botërore në të cilën është futur njerëzimi.
"Ishte një veprim Çnjerëzor, nuk ka asnjë justifikim. Nuk mund ta konceptoj atë që ka ndodhur, e kam të vështirë të konceptoj që veprime të tilla mund të bëhen nga njerëzit"-deklaroi Papa për një televizion italian. "Është një nga momentet e luftës së III Botërore" ka shtuar ai teksa u është drejtuar mediave.

Hipokrizia e një bote në solidaritet nga frika

Postuar në 14 Nëntor, 2015 13:58

BBC-ja njofton se disa prej godinave më të famshme në botë janë ndriçuar me ngjyrat e flamurit francez në shenjë solidariteti pas sulmeve në Paris. Sulmet janë një akt barbar dhe që duhet dënuar me ashpërsinë më të madhe, por ndërkohë që Siria dhe Iraku kanë parë llahtarën e përditshme të ardhur nga doktrina e “eksportimit të demokracisë”, asnjë shenjë solidariteti nuk është dukur në Europën që sot qan Parisin.

"Vaterloja" e dytë në Francë. Bilanc tragjik me 153 të vdekur nga kasaphana e ISIS në Paris, bota në shok

Postuar në 14 Nëntor, 2015 03:31

Hidhërim të thellë dhe shok në mbarë botën kanë shkaktuar aktet terroriste në Paris ku në 6 sulme mbetën të vdekur 153 persona.
Bilanc tragjik i një kasaphane që duket se ka si autor Shtetin Islamik që përmes një postimi kanë kanë marrë përsipër përgjegjësinë e sulmeve. është hera e parë që perëndimi goditet nga sulme kamikaze që tronditën jo vetëm Francën.

Momenti kur gruan e grabisin në mes të Parisit dhe askush nuk afrohet (FOTO)

Postuar në 11 Shtator, 2015 19:15

Këto momente shokuese janë shkrepur në Paris, ku dy gra rome kanë grabitur një zonjë, dhe askush nuk ka ndërhyrë.

Të dyja e kanë ruajtur Zonjën sapo tërhoqi paratë në bankomat, e më pas e grabitën duke u larguar me vrap.

Pages

Subscribe to RSS - paris