paris

Sulmi në Paris "trazon" fushatën presidenciale në Francë

Postuar në 21 Prill, 2017 19:43

Kryeministri i Francës, Bernard Kaznev akuzoi Marine Le Pen se është duke u përpjekur për të shfrytëzuar paturpësisht sulmin në Paris për të ushqyer frikën dhe për ta ndarë popullin francez për arsye elektorale. Fronti Kombëtar ka votuar kundër një nga një të gjitha ligjet e anti-terrorizmit që janë paraqitur në parlamënt, ka thënë kryeministri francez në përgjigje të deklaratës së Le Pen, e cila bëri thirrje për rifutjen e kontrolleve kufitare dhe deportimin e shtetasve të huaj të cilët janë në listat e shërbimeve të monitorimit sigurisë.

Fotolajm/Parisi u ka lezet dy intelektualëve të PD-së, Xhelal Mziut dhe Eduard Halimit

Postuar në 27 Nëntor, 2016 11:35

Mediat përcjellin foto të një darke mes ish-ministrit të Drejtësisë Eduard Halimi dhe kryetarit të Bashkisë së Kamzës, Xhelal Mziu. Të dy ndodhen në kafen e madhe të Operas. Spekullohet se këto janë zona të shtrenjta, por me sa duket opozitarizmi të shtyn drejt kursimeve.

Ekspozita në Paris, Gazmend Leka: Pjesëmarrje tronditëse për një vend si Shqipëria (Video)

Postuar në 10 Tetor, 2016 19:56

Artisti i njohur shqiptar, Gazmend Leka, ka mbajtur në Paris ekspozitën e tij e cila ishte e parë për një artist shqiptar ku rezultoi mjaft e sukseshme. Ne nje interviste telefonike për Tema TV, Leka shprehet se ekspozita ngjalli një interes mjaft të madh, ku të pranishëm ishin disa personalitete të njohura, si amabasadori i shqipërisë në Paris apo dhe studentë të ardhur enkas nga SHBA-ja për parë këtë ekspozitë. Ndër të tjera, piktori shqiptar thotë se ka dhe dy oferta të tjera për të bërë dy ekspozita që mund të cilat mund të bëhen në Itali.

Masakra në “Comptoir Voltaire”, video e shpërthimit të Brahim Abdeslam

Postuar në 26 Prill, 2016 09:57

Ishte një nga autorët e masakrës së 13 Nëntorit në Paris. Brahim Abdeslam hodhi veten në erë në Cafe-Restorant “Comptoir Voltaire”. 31 vjeçari, pjesë e celulës xhihadiste që ndërmori sulmin vetëvrasës kishte hyrë në Francë nga Belgjika dhe sipas planit në orën 9:40 minuta të mbrëmjes u fut në restorant. Një video e bërë publike për herë të parë nga kamerat e sigurisë së lokalit tregon momentin kur Abdeslam i afrohet kokëulur një tavoline të lirë dhe më pas aktivizon brezin shpërthyes. Fatmirësisht asnjë prej klientëve të lokalit nuk gjeti vdekjen.

Edhe Tsipras firmos me termin “Maqedonia”. A po heq dorë Greqia nga pretendimet për emrin?

Postuar në 17 Mars, 2016 16:04

Para disa ditësh ministri për Imigracionin John Mouzalas provokoi debate në Greqi kur gjatë një interviste përdori termin “Maqedonia”. Greqia i përmbahet fort një debati se ky term është provokativ nga ana e sllavëve që sot dominojnë shtetin në veri të Greqisë. Mirëpo gazetat greke publikojnë sot një dokument, të firmosur nga kryeministri aktual Alexis Tsipras, ku përdoret po i njëjti term, gjatë një takimi më 12 mars në Paris.

Protesta, jo dhe aq të zakonshme, gjatë vizitës së presidentit iranian në Francë

Postuar në 28 Janar, 2016 17:16

Nuk kanë munguar protestat gjatë vizitës së presidentit iranian Hasan Rouhaninë Paris. Një protestë ka qenë ajo Lëvizjes Ndërkombëtare për të Drejtat e Femrës që ka stimuluar varjen si akt ipërdorur shpesh në Iran. E veshur me një bluzë me falmurin iranian, femra e “varur” ka përcjellë një mesazh në emër të 800 personave të dënuar me vdekje në Iran çdo vit. Po kështu një protestë është organizuar nga komuniteti iranian në Francë, në një moment kur Perëndimi po këkron aleatë në luftën kundër terrorizmit në Lindjen e Mesme, por edhe po e përfshin Teheranin në marrëveshje të mëdha biznesi.

Sulmet në Paris dhe trafiku në Google

Postuar në 03 Dhjetor, 2015 16:44

13 nëntori ishte për Parisin një natë e sulmeve terroriste. Dhe njerëzit nga e gjithë bota nisën të interesoheshin për atë që po ndodhte. Një grafik i Google evidenton pyetjet e përdoruesve anembanë botës, që janë pyetjet të përbashkëta për të gjithë, por edhe pyetje unike. Një e tillë ishte ajo që u bë në Paris nga një përdorues: Çfarë është zija kombëtare? Gjithsesi grafiku na tregon shkallën e identifikimit, sikurse na jep një panoramë sado të përgjithshme për interesimin, apo edhe kulturën në këtë botë të ndërlidhur. 

Xhihadizmi: një revoltë gjeneracionale dhe nihiliste

Postuar në 30 Nëntor, 2015 00:22

Franca në luftë ! Noshta. Por kundër kujt dhe kundër çfarë ? Daesh-i nuk nis sirianë për të kryer atentate në Francë në mënyrë që ta shkurajojë qeverinë franceze nga bombardimet. Daesh-i mbështetet te një rezervuar të rinjsh francezë të radikalizuar, të cilët, pavarësisht se ç’ndodh në Lindje të Mesme, kanë hyrë ndërkaq në disidencë dhe kërkojnë një kauzë, një etiketë, një ligjëratë për t’i vënë firmën gjakatare të revoltës së tyre personale. Shkërmoqja e Daesh-it nuk do t’i ndryshojë asgjë kësaj revolte.

11 shtatori i Europës: Dorëzimi i disa lirive dhe të drejtave

Postuar në 22 Nëntor, 2015 20:54

Sulmi terrorist i 13 nëntorit në Paris ia ka dalë të realizojë një objektiv që për dikë mund të jetë edhe strategjik. Ai ka krijuar idenë e situatës së jashtëzakonshme në Europan e demokracisë, këtë oaz unik në Botë, e cila ka reaguar duke adoptuar masa të forta kontrolli. Të ngjashme me “Patriot Act” që ShBA adoptoi pas sulneve të 11 shtatorit.

Ende jozyrtare/Arrestohet në Belgjikë Salah Abdeslam, i dyshuar për sulmet në Paris(foto+video)

Postuar në 16 Nëntor, 2015 14:54

Mediat ndërkombëtare njoftojnë se i dyshuari kryesor për sulmet në Paris, Salah Abdeslam është arrestuar nga forcat policore belge në një lagje të Brukselit. Dhjetëra forca policore belge mësynë sot në lagjen Molenbeek në Bruksel, e njohur edhe si “kryeqyteti i xhihadit në Europë”. Nuk ka patur të lënduar gjatë aksionit policor dhe një njeri është parë të ndalohet dhe shoqërohet nga policia. Meduat thonë se i ndaluari është Abdeslam, por deri më tani nuk ka një njoftim zyrtar.

Pages

Subscribe to RSS - paris