navalny

Helmimi i Navalnyt, Rusia aludon se është lojë që lidhet me Bjellorusinë

Postuar në 05 Shtator, 2020 14:42

Rusia duket se nuk ka ndërmend ta lëshojë presidentin bjellorus Alexander Lukashenko i cili ka dalë së fundmi në skenë me një ofertë të pazakontë. Në një dalje televizive, Lukashenko ka deklaruar se qëndrimet publike të kancelares, Angela Merkel, për helmimin e Alexei Navalnyt dhe trajtimin e këtij rasti si tentativë vrasjeje, janë falje.

NATO bën thirrje për hetim ndërkombëtar për helmimin e Alexei Navlany-t

Postuar në 04 Shtator, 2020 23:00

Aleanca e Traktatit të Atlantikut të Veriut, NATO, ka bërë thirrje për hetim ndërkombëtar ndaj Rusisë lidhur me programin e saj për gazrat nervorë, ku përfshihet edhe Novichok, që thuhet se u përdor për helmimin e liderit opozitar, Alexei Navalny.

Qeveria ruse duhet të bashkëpunojë plotësisht me Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike për një hetim të pavarur ndërkombëtar. Ne po ashtu i bëjmë thirrje Rusisë që të vërë në dispozicon të gjithë dokumentacionin për programin  Novichok

Helmimet në Rusi, skema e përsëritur dhe rasti Navalny

Postuar në 22 Gusht, 2020 17:16

 

Të dielën në mëngjes, lideri i opozitës ruse, Alexei Navalny, u dërgua në spital pasi një reaksioni alergjik për të cilin një nga mjekët e tij tha se mund të jetë shkaktuar nga një substancë kimike e panjohur.

Helmimi i Navalnyt në Rusi, PD-ja merr masa ekstreme për sigurinë fizike të Lulzim Bashës

Postuar në 20 Gusht, 2020 18:01

 

Partia Demokratike është alarmuar sot nga lajmi se opozitari kryesor rus, Alexei Navalny është në gjendje kome pas një përpjekjeje të mundshme helmimi. Burime të sigurta nga seksioni i Pedonales i PD-së bëjnë të ditur për “Të Kripura” se sot kryesia e kësaj partie është mbledhur urgjentisht për të diskutuar masat mbrojtëse ndaj kryetarit të partisë, Lulzim Basha, një armik i betuar regjimit autokratik dhe antidemokratik të Tiranës.

Opozitari rus Navalny kalon në koma. Dyshohet se u helmua në Tomsk

Postuar në 20 Gusht, 2020 13:53

Media të ndryshme raportojnë se rivali kryesor politik i presidentit rus, Alexei Navalny ndodhet në gjendje kome dhe po trajtohet në spital pasi dyshohet se është helmuar. Sipas dëshmive të para, Navalny nisi të ndjehej keq gjatë fluturimit nga qyteti Siberian Tomsk drejt Moskës. Për këtë arsye avioni me të cilin po udhëtonte bëri ulje në Omsk dhe Navalny u dërgua në spital.

Ne mendojmë se Alexei u helmua me diçka që u përzie në çajin e tij. E vetmja gjë që ai piu në mëngjes

citohet zëdhënësja Kira Yarmysh.

Akuza e opozitarit rus Navalny: Kryeministri i ri i Rusisë ka pasuri 45 mln $. Ka deklaruar vetëm 3.4 milionë

Postuar në 29 Janar, 2020 10:56

Një ndër përfaqësuesit kryesorë të opozitës ruse, Alexei Navalny, ka akuzuar kryeministrin e ri të Rusisë, Mikhail Mishutsin se zotëron një pasuri prej 45 milionë dollarësh në pasuri të patundshme. Sipas Navalny-t kryeministri rus ka tetë apartamete, shtëpi dhe pasuri të tjera nën emrin e bashkëshortes së vet, dy djemve dhe motrës së tij.

Mishustin e di mirë si të gjithë se nga këndvështrimi i tatimorit ky quhet “transaksion i rremë kriminal”. Korrupsion klasik

është shprehur Navalny.

Ana e panjohur e financimeve ruse për PD-në. Zbulohet roli i Bashës në zgjedhjet ruse

Postuar në 19 Mars, 2018 01:05

Shkrimi i medias amerikane “Mother Jones” për financimet ruse për Partinë Demokratike nuk jep të gjithë panoramën e çështjes në fjalë. Ai nuk ka arritur të penetrojë në një të vërtetë tjetër, ndoshta edhe më të rëndësishme që duket se merr fund me zgjedhjet e tanishme në Rusi.

Siç u bë e ditur, opozitari i vërtetë në Rusi, Aleksei Navalny nuk mori pjesë në zgjedhjet e 18 marsit. Mediat e ndryshme shkruajnë se atij ju ndalua pjesëmarrja, por kjo nuk është e vërtetë.

Videolajm/Rusi, arrestohet lideri opozitar Alexei Navalny

Postuar në 28 Janar, 2018 22:42

Policia ruse ka arrestuar kreun e opozitës Alexei Navalny pak para se të merrte pjesë në një takim ku do të bëbte thirrje për bojkot të zgjedhjeve presidenciale të18 marsit që sipas tij janë të fiksuara.  Ai është liruar pas protestave që janë zhvilluar në Moskë.

Akuza e opozitarit rus Navalny: Vila Segren, pronë private e Putin

Postuar në 01 Shtator, 2017 11:49

Lideri opozita rus Alexei Navalny ka publikuar pamje ajrore të asaj që quhet Vila Segren, një mjedis privat në gjirin e Finlandës, i përdorur dikur për xhirime filmash. Në ambjentin në fjalë janë shtuar banesa të reja. Sipas Navalny kjo dëshmon një skemë korruptive që është në veprim në Rusi e në krye të së cilës qëndron Putin. Navalny thotë se Putin i regjistron pronat nën emra të tjerë, persona që janë pasuruar shumë gjatë sundimit të tij.

Video/Arrestohet, Navalny, opozitari kryesor i Putin

Postuar në 26 Mars, 2017 17:06

Alexei Navalny, opozitar i presidentit rus, Vladimir Putin, është arrestuar sot gjatë një proteste anti korrupsion. Navalny ka organizuar protestën përmes blogut të tij dhe në qendër të saj ishte kryeministri Dimitri Medvedev, i vënë në qendër të akuzave se drejton një perandori të vërtetë pasurish të patundshme.

Pages

Subscribe to RSS - navalny