nato

Stërvitja e ushtrisë gjermane me NATO-n acaron Rusinë: Po shkelet Traktati i 1970-s

Postuar në 24 Tetor, 2020 18:00

Ministria ruse e Mbrojtjes ka kritikuar homologen gjermane për pjesëmarrjen në stërvitjet e NATO-s, ku ushtria zhvillon aftësi në përdorimin e armëve bërthamore taktike të SHBA. Pala ruse e konsideron këtë shkelje të Traktatit të Mospërhapjes*, ose NPT, dhe përfshin rritjen e mëtejshme të tensionit mes Rusisë dhe Linjës së kontaktit të NATO-s.

Miqtë janë arma sekrete e Amerikës

Postuar në 22 Tetor, 2020 00:49

Miqtë janë arma sekrete e Amerikës

Negociatat greko-turke nisin më 10 shtator

Postuar në 08 Shtator, 2020 16:39

Bisedimet greko-turke rreth krizës së fundit në Mesdheun Lindor do të mbahen më 10 shtator. 
Kështu raporton agjencia Reuters që citon burime nga Ministria turke e Mbrojtjes sipas të cilave shtyrja është kërkuar nga Komiteti Ushtarak i NATO-s që ndërmjetëson negociatat. 

Negociatat kanë të paktën një objektiv të njohur: shmangien e incidenteve ushtarake që do ishin të vështira për t’u vënë nën kontroll. Deri më tani Aleanca nuk ka njoftuar se do të ndërmjetësojë edhe për arritjen e një marrëveshjeje për Zonat Ekskluzive Ekonomike që janë burim i tensioneve. 

NATO bën thirrje për hetim ndërkombëtar për helmimin e Alexei Navlany-t

Postuar në 04 Shtator, 2020 23:00

Aleanca e Traktatit të Atlantikut të Veriut, NATO, ka bërë thirrje për hetim ndërkombëtar ndaj Rusisë lidhur me programin e saj për gazrat nervorë, ku përfshihet edhe Novichok, që thuhet se u përdor për helmimin e liderit opozitar, Alexei Navalny.

Qeveria ruse duhet të bashkëpunojë plotësisht me Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike për një hetim të pavarur ndërkombëtar. Ne po ashtu i bëjmë thirrje Rusisë që të vërë në dispozicon të gjithë dokumentacionin për programin  Novichok

Nëse Greqia tërheq këmbëzën, Turqia del nga NATO. U ngopëm me kërcënimet e Macron

Postuar në 23 Gusht, 2020 14:12

Franca i ka hedhur bezninë zjarrit me vendimin e saj për të dërguar anije ushtarake në ndihmë të Greqisë. Kundëradmirali turk në pension, Cem Gurdeniz, që cilësohet nga AFP si autori i doktrinës detare turke, thotë se Franca po sillet si një fëmijë i llastuar.

Jam ngopur me kërcënimet e përditshme verbale të Macron-it

thotë Gurdeniz.

Dossier/Politika pasive e Perëndimit ndaj Shqipërisë pas ndarjes me Moskën

Postuar në 20 Gusht, 2020 02:39

Si ndikoi dalja e Shqipërisë nga orbita sovjetike dhe si shpjegohet ai izolim i gjatë i një neutraliteti që i konvenoi vetëm Enver Hoxhës? Kjo është një çështje që meriton studime të mëtejshme jo vetëm për të hedhur dritë mbi historinë tonë të afërt, por edhe për të çmitizuar figurën e Enver Hoxhës sipas rolit që historiografia politike shqiptare, por edhe letërsia i ka dhënë në duelin me të mëdhenjtë.

SHBA zhvendos nga Gjermania Komandën ushtarake Europiane dhe atë të Afrikës

Postuar në 29 Korrik, 2020 18:06

SHBA do të zhvendosë 12 mijë trupa nga Gjermania drejt Belgjikës dhe Italisë. Mediat amerikane citojnë sekretarin e Mbrojtjes, Mark Esper, sipas të cilit procesi do të zgjasë disa vjet dhe do të kushtojë miliarda dollarë, ndërkohë që mbi këtë temë ka edhe një debat të karakterit politik.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka mbrojtur vendimin e vet duke nënvizuar faktin se Gjermania nuk përmbush detyrimin për të paguar 2% të PBB-së për NATO-n, por edhe vendet pritëse, Italia dhe Belgjika nuk e arrijnë këtë kuotë.

NATO: Baza e Pashalimanit mund të përdoret për kërkesa operacionale

Postuar në 07 Qershor, 2020 13:27

Agjencia Telegrafike Shqiptare njofton sot se NATO-ja ka folur me të për bazën detare të Pashalimanit. Në përgjigjen e vet Aleanca sqaron se po punon ngushtë me autoritetet ushtarake shqiptare për të përcaktuar mënyrën më të mirë sesi baza detare e Pashalimanit mund të mbështesë kërkesat operacionale detare të NATO-s.

Rusia kërkon rivendosjen e kontakteve me NATO-n

Postuar në 06 Qershor, 2020 16:16

Rusia vlerëson se situata e tanishme ndërkombëtare e bën të domosdoshme rivendosjen e kontakteve me NATO-n. Në një intervistë për agjencinë shtetërore, TASS, zv.ministri i Jashtëm i Rusisë, Alexander Grushko, ka deklaruar se për të hedhur një hap përpara, Perëndimi duhet të zhvendosë rajonet stërvitore të veta larg vijës së kontaktit kufitar me Rusinë.

Sot, nevoja për rivendosur kontaktet e punës në drejtimin ushtarak, që u ndërprenë nga NATO, është me qartë se asnjëherë më parë. Gjithësesi nuk ka patur përparim në këtë çështje

Franca lëviz e pavarur drejt Rusisë

Postuar në 04 Prill, 2020 21:13

Europa duhet të gjejë mënyra dhe rrugë për mbrojtjen e interesave të vet të sigurisë, pavarësisht qëndrimeve të ShBA. Në krye të kësaj qasjeje qëndron Franca, që së fundmi ka propozuar emrin e ish-ministrit të Jashtëm, Hubert Vedrine, në një panel ekspertësh të NATO-s ku do të flitet për të ardhmen e aleancës.

Pages

Subscribe to RSS - nato