nato

Kjo ishte loja, Visho Ajazi Lika shkon ambasador i Shqipërisë në NATO

Postuar në 13 Nëntor, 2017 18:52

Pikëpyetjeve mbi dorëheqjen e papritur të Visho Ajazi Likës nga drejtimi i Shërbimit Informativ Shtetëror u ka dhënë fund propozimi që qeveria ka bërë për ta emëruar atë ambasador të Shqipërisë në NATO.

Vetë ish-kreu i Shish nuk dha asnjë shpjegim për largimin nga posti që mbante prej 5 vitesh, ndërsa motivet e dorëheqjes u komentuan si vullnet personal i tij për të lënë këtë detyrë. Zyra për shtyp e kryeministrit tha përmes një reagimi zyrtar se kreu i qeverisë kishte mirëpritur dorëheqjen e kreut të SHISH dhe e kishte falenderuar për kontributin.

Raporti/150 armë bërthamore amerikane në pesë vende të Europës

Postuar në 05 Nëntor, 2017 11:08

Një raport i përgatitur nga parlamenti turk vë në dukje se ShBA kanë të dislokuara 150 armë bërthamore në 5 vende anëtare të NATO-s. sipas këtij dokumenti aktualisht ka në dispozocion rreth 15000 armë bërthamore, dislokuar në 14 vende të ndryshme, nga të cilat 9,400 janë pjesë e arsenalit për përdorim ushtarak, kurse pjesa tjetër duhet të shkatërrohet. 

Kanabisi si çështje e një vendi anëtar të NATO-s

Postuar në 02 Nëntor, 2017 14:34

Gazeta zyrtare e Partisë Demokratike hapet sot me një akuzë për ish-ministren e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, të cilën e quan Zonja Narcos. Sipas kësaj gazeta, Kodheli dhe ish-shefi i Shtabit të Pqrgjithshëm, Jeronim Bazo kanë lejuar trafikun e drogës, duke mbajtur radarët e mbikëqyerjes detare jashtë pune. Ky është një pretendim për të cilin RD-ja shkruan se dy ish-zyrtarët janë paguar.

Kërcënimi rus/NATO planifikon krijimin e dy komandave

Postuar në 26 Tetor, 2017 10:30

NATO po planifikon rishikimin e strukturës komanduese të saj në kuadrin e përballjes evetuale ushtarake me Rusinë. Disa media të ndryshme kanë raportuar se brenda aleancës janë shtuar zërat për një zgjerim të komandës e cila ka qenë 23 mijë njerëz në vitet e Luftës së Ftohtë për t’u reduktuar në 7000 njerëz sot. Gjenerali çek, Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO-s deklaroi para gazetarëve në Ëashington se komanda aktuale nuk është më e mjaftueshme.

A do t'i kthejë krahët NATO-s Gjermania?

Postuar në 14 Tetor, 2017 09:02

Ekspertë të rëndësishëm të sigurisë në Gjermani nuk e shikojnë më SHBA-në si aleaten më të rëndësishme dhe mendojnë që Berlini duhet të përqendrohet në çështjet e mbrojtjes më tepër te BE-ja në vend të NATO-s. Ky është rezultati i një anketimi të 200 ekspertëve të mbrojtjes nga radhët e politikës, sipërmarrjeve, organizatave ndërkombëtare dhe medieve, të cilat i ka publikuar Qendra Kërkimore e Brukselit "Friends of Europe" së bashku me një libër.

NATO, drejt krijimit të një force ushtarake shumëkombëshe në Detin e Zi

Postuar në 09 Tetor, 2017 13:31

NATO pritet të krijojë së shpejti një forcë shumëkombëshe në Detin e Zi, që synon të mbajë nën vëzhgim dhe të balancojë rritjen e prezencës ruse në këtë rajon. Nisma vjen si kundërpërgjigje pas kapjes së Krimesë nga Rusia në vitin 2014 që I siguroi Kremlinit dalje natyrale dhe pa pengesa në pikat kryesore të Detit të Zi.

Agjencia “Reuters” shkruan se si fillim do të jetë një forcë e vogël, në të cilën do të përfaqësohen 10 shtete, mes të cilave Italia, Kanadaja dhe Rumania, të cilat do t’I bashkohen me rreth 900 trupa amerikane që janë tanimë në zonë.

Serbia, përgjegjëse kryesore e krizave në Ballkanin Perëndimor. Draftrezoluta e NATO-s provokon reagime nga Beogradi

Postuar në 06 Tetor, 2017 10:46

Mediat serbe raportojnë sot për një fërkim që ka ndodhur për draft rezolutën që do t’I paraqitet Asamblesë Parlamentare të NATO-s që do të mbahet në Tbilisi të Gjerogjisë në datat 07-09 tetor të këtij viti. Sipas këtyre informacioneve, në tesktin fillestar të draftit, hartuar nga britaniku Richard Benyon, thuhej se Serbia është përgjegjësja kryesore për tensionet në raportet mes Beogradit dhe Prishtinës, por edhe shkaktare e krizave në këtë pjesë të Europës, pra në Ballkan.

Shqipëria i përgjigjet Trump: Do shtojmë shpenzimet ushtarake. Dhe një leksion për gjeopolitikën e rajonit

Postuar në 16 Shtator, 2017 11:00

Shqipëria do të rrisë shpenzimet ushtarake në kuadër të detyrimeve që rrjedhin nga anëtarësimi i saj në NATO. Kryeministri Edi Rama duke folur në Konferencën e Komitetit të NATO-s që po mbahet këtë të shtunë në Tiranë, ka premtuar angazhime të reja nga vendi ynë, e madje edhe shtim trupash në Afganistan. 

Stoltenberg: Bota ndodhet në pikën më të rrezikshme që ka njohur ky brez

Postuar në 08 Shtator, 2017 20:09

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka deklaruar se bota ndodhet në situatën më të rrezikshme që ka njohur ky brez. Lajmi bëhet publik nga gazeta britanike “The Guardian” e cila shton se deklarata vjen ndërkohë që është njoftuar dislokimi i 100 mijë trupave ruse në kufi me Bashkimin Europian dhe ndërkohë që kriza bërthamore me Korenë e Veriut përkeqësohet.

Në një analizë të përgjithshme Stoltenberg përmes intervistës së tij, thekson se bota përballet sot me sfida më komplekse dhe të njëkohëshme se më parë. Më të vështira për t'u parashikuar dhe të disa natyrave.

"BE nuk mbrohet dot pa NATO. Të shmanget ideja e komandës apo ushtrisë europiane"

Postuar në 28 Gusht, 2017 13:57

Bashkimi Europian nuk do të jetë në gjendje të mbrojë veten pa ndihmën e NATO-s dhe dy aleatëve, ShBA dhe Britaninë e Madhe. Ky është mendimi i sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg I shprehur në një intervistë për gazetën polake “Rzeczpospolita”. 

Pages

Subscribe to RSS - nato