nato

Samiti i NATO-s, hendek mes BE dhe Trump

Postuar në 25 Maj, 2017 20:30

NATO do të bashkohet me koalicionin ndërkombëtar kundër Shtetit Islamik, por kjo nuk do të thotë se aleanca do të marrë pjesë në operacionet luftarake. Samiti i parë i Aleancës me praninë e presidentit Donald Trump arriti të unifikohet për luftën kundër terrorizmit, por tregoi edhe hendekun e madh mes presidentit Trump dhe Bashkimit Europian.

Turqia vë veton kundër bashkëpunimit NATO-Austri. Vjena: Ndikim në misionet në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 24 Maj, 2017 10:21

Sjellja e Bashkimit Europian me Turqinë ka reflektuar pasojat e veta edhe në NATO. Ankaraja zyrtare ka vënë veton kundër bashkëpunimit me Austrinë, një vend që nuk është në Aleancë pork a Partnership me të dhe ka të stacionuar 400 trupa në Kosovë, në kuadër të misionit KFOR. Turqia thuhet se e ka aplikuar veton si përgjigje ndaj qëndrimeve të Vjenës kundër ambicieve turke për në BE. Për këtë arsye, NATO ka ndryshuar procedurat duke lejuar që bashkëpunimi të bëhet vend pas vendi.

Vuçiç: Anëtarësimi i Serbisë në NATO zgjidh shumë probleme për Serbinë

Postuar në 23 Maj, 2017 08:43

Presidenti i zgjedhur serb ka përsëritur qëndrimin për neutralitet, por ka bërë një anim të lehtë nga Perëndimi

Aleksandër Vuçiç ka lëshuar një sinjal të hënën gjatë një leksioni të mbajtur në Fakultetin e SIgurisë në Beograd, kur ka deklaruar se anëtarësimi i Serbisë në NATO do të zgjidhte shumë probleme për Serbinë. Por sipas tij një gjë e tillë do të shkonte ndesh me 75% të vullnetit të kombit serb, një balancë kjo që mban si status më të përshtatshëm neutralitetin e tanishëm.

Preçedentët e rrezikshëm që solli ndërhyrja e SHBA dhe NATO-s në Kosovë*

Postuar në 22 Maj, 2017 14:45

Ted Galen Carpenter, bashkëpunëtor në studimet e mbrojtjes dhe të politikës së jashtme në Institutin Cato, redaktor dhe autor i dhjetë librave dhe i më shumë se 650 artikujve mbi Çështjet ndërkombëtare, publikonte tri ditë më parë një opinion në National Interest, rreth precedentit të NATO-s në Kosovë. I tmerrshëm e quan Carpenter aktin e ndërhyrjes sidomos në kultivmin e një dyshimi permanent nga Rusia që sot po kundërvepron. Më poshtë pjesë nga opinioni: 

Paradoksi i anëtarësimit të Malit të Zi në NATO

Postuar në 15 Maj, 2017 12:28

Marijana Toskoviç, një agjente e pasurive të patundshme në Mal të Zi, ka arsye për të qenë kundër hyrjes së vendit të saj në NATO. Ajo varet nga klientët nga Rusia për më shumë se gjysmën e të ardhurave të saj, teksa qeveria ruse po u kërkon qytetarëve të saj që të mos udhëtojnë në Mal të Zi.Opozita kërkon ta bashkojë Marijanën me pothuajse gjysmën e qytetarëve të ish-republikës së Jugosllavisë, të cilët sipas sondazheve  janë të ndarë për bashkimin me aleancën ushtarake, duke pasur parasysh historinë e hidhur të konflikteve në Ballkan.

Teza e Beogradit: A ka një autoritet që të mund të mbajë nën kontroll situatën në Ballkan?

Postuar në 29 Prill, 2017 10:46

Politika deklarative e Shqipërisë zyrtare dhe Prishtinës, klima destabilizuese në Kroaci dhe ajo që po ndodh në Maqedoni, nuk janë çëhstje të brendshme të tyret. Kështu mendon ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, i cili në një intervistë për RTS, televizioni serb, ka theksuar se në këtë kontekst të paqëndrueshëm ballkanik, Serbia mbetet stabël dhe me një qeveri që po di të reagojë me maturi.

Parlamenti malazez voton me unanimitet anëtarësimin në NATO

Postuar në 29 Prill, 2017 10:12

Parlamenti malazez ka votuar dje në mënyrë unanime anëtarësimin e vendit në NATO. Me një opozitë minimale dhe një protestë të vogël jashtë sallës, Mali i Zi bëhet vendi tjetër ballkanik që merr pjesë në aleancë duke mbyllur vijnë perëndimore të rajonit që kalon tërësisht në “territor politik” të Perëndimit. Votën e kanë dhënë 46 anëtarët e partive malzaze, boshnjake dhe shqiptare, ndërkohë që duke iu referuar ngjarjeve të vitit 1999, ish-kryeministri dhe ish-presidenti Milo Gjukanoviç, kryetar i partisë kryesore tha ndër të tjera: 

Raporti i NATO-s: Elitat politike të Ballkanit, të painteresuara për demokracinë

Postuar në 28 Prill, 2017 18:20

Me normën e lartë të papunësisë, korrupsionit, erozionit i shtetit të demokracisë dhe sundimit të ligjit, shpesh me ndërhyrjen e Rusisë në punët e shtetit, Ballkani Perëndimor duhet të mbështetet fuqishëm në integrimin e tij euroatlantik”-thuhet në draft raportin e fundit të Asamblesë Parlamentare të NATO-s.Komiteti i Ekonomisë dhe Sigurisë së Asamblesë Parlamentare të NATO-s ka hartuar draft raportin me titull "Tranzicioni ekonomik në Ballkanin Perëndimor. Një vlerësim në prill të vitit 2017”,  i shkruar nga Richard Benyon, raportues për Mbretërinë e Bashkuar nga Partia Konservatore.

Thashë që NATO është e vjetëruar…Nuk është më

Postuar në 13 Prill, 2017 08:32

Thashë që ishte e vjetëruar. Por nuk është më e tillë”. Kështu deklaroi presidenti amerikan Donald Trump për NATO-n vetëm dje gjatë një konference për shtyp me sekretarin e Përgjithshëm të aleancës, Jens Soltenberg.

Në vijë më administratën Obama, Trump firmos protokollin për anëtarësimin në NATO të Malit të Zi

Postuar në 11 Prill, 2017 12:37

Politika e Jashtme amerikane ka rimarrë fillin e vet aty ku e la administrate Obama. Presidenti aktual Donald Trump ka firmosur sot protokollin e anëtarësimit të Malit të Zi në NATO, duke përfunduar hallkat proceduriale të SHBA në këtë drejtim.

Pages

Subscribe to RSS - nato