Mattis

Tjetër largim nga presidenca Trump

Postuar në 21 Dhjetor, 2018 12:15

Sekretari amerikan i Mbrojtjes i SH.B.A.-së James Mattis do të largohet nga posti i tij në fund të shkurtit. Lajmin e dha vetë presidenti amerikan, Donald Trump, një ditë pasi njoftoi se po tërhiqte trupat amerikane nga Siria.

Megjithatë ministri i Mbrojtjes sqaroi se ka dhënë dorëheqjen. Në letrën e dorëheqjes s Mattis vë në dukje se pol largohet për t'i dhënë mundësi presidentit Trump të emërojë dikë që është më afër pikëpamjeve të tij. 

Ministri grek i Mbrojtjes propozon aleancën ballkanike me Shqipërinë dhe Bullgarinë

Postuar në 12 Tetor, 2018 09:36

Vizita e ministrit grek të Mbrojtjes, Panos Kammenos në ShBA ka nxjerrë në pah krizën e koalicionit qeveritar në Athinë. Kammenos, i cili drejton një parti të djathtë që kundërshton Marrëveshjen e Prespës, përveç shtimit të bazave amerikane në Greqi, ka propozuar edhe krijimin e një aleance mes Greqisë – Maqedonisë – Shqipërisë – Bullgarisë, të cilës sipas tij më vonë do t’i shtohej edhe Serbia. 

Cila është politika e jashtme e SHBA?

Postuar në 25 Shtator, 2018 16:55

Agjencia ruse e lajmeve, Sputnik, citon në një raportim të vetin Sekretarin amerikan të Mbrojtjes, James Mattis të jetë shprehur se trupat amerikane do të qëndrojnë në Siri edhe pasi ISSI të jetë mundur.

Synimi ynë do të jetë që të stërvitim elementë lokalë të sigurisë për të parandaluar rikthimin e ISIS

Mattis në Shkup për të mbështetur referendumin

Postuar në 12 Shtator, 2018 13:09

Pas gjermanëve dhe austriakëve edhe amerikanët po shprehin mbështetje të hapur për investimin e tyre në Maqedoni. Agjencia MIA raporton se këtë fundjavë pritet që Shkupin ta vizitojë sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis i cili do të jetë në vendin fqinj në mbështetje të plotë të referendumit që po oganizohet për miratimin e Marrëveshjes së Prespës për emrin.

Po shkoj aty që të bëj të qartë se ne jemi me popullin maqedonas

ctohet të jetë shprehur Mattis.

Me marrëveshjen e Prespës, ndikimi rus dhe turk në Ballkan u godit

Postuar në 14 Korrik, 2018 12:08

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis ka deklaruar se roli i Rusisë në rajonin e Europës Juglindore ka një element destabilizues.

Ata kanë zgjedhur të minojnë strukturën demokratike të kombeve që janë të rinj në proceset e veta demokratike duke shpërndarë informacione false, duke marrë masa ekonomike dhe duke u përzierë në punët e tyre

SHBA i kthehet kërcënimeve ndaj Koresë së Veriut

Postuar në 28 Tetor, 2017 11:46

Shtetet e Bashkuara nuk do të pranojnë kurrë një Kore të Veriut si fuqi bërthamore ka thënë sekretari amerikan i Mbrojtjes,  Xhejms Matis duke paralajmëruar se programi bërthamor  i Phenianit minon sigurinë e vendit, në vend që ta forcojë atë.

SHBA: Në tryezë, një opsion ushtarak për Korenë e Veriut

Postuar në 19 Shtator, 2017 08:52

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis ka deklaruar këtë fillim jave se për çështjen koreane, SHBA kanë në tryezë një opsion ushtarak. Ai ka refuzuar të japë hollësi, por ka bërë të qartë se plani synon të kufizojë dëmet që mund t’i shkaktohen Koresë së Jugut, aleat strategjik i SHBA dhe nën rrezen e artilierisë koreanoveriore. Mattis është përpjekur të shmangë perceptimet e marra nga ddeklarimet e para dsisa javëve të presidentit Trump që foli për “zjarr dhe tërbim”.

Nën darën e gjeneralëve dhe të medias

Postuar në 23 Gusht, 2017 22:33

Marrëdhënia e mediave krysore amerikane me administratën e Trump ka kaluar në armiqësi të hapur duke denatyralizuar rolin e të dyja palëve. Ndonëse Donald Trump po bind shumicën e njerëzve se ai krijon probleme jo të vogla me sjelljen në drejtimin e ekzekutivit në ShBA, sulmet ndaj tij janë të këtilla që lënë në hije reagimet verbalisht iracionale të tij. 
Një i tillë është edhe një shkrim në “The Washington Post” me autor Philip Rucker dhe Robert Costa, i pari reporter me përvojë në mbulimin e zhvillimeve politike në Kongres dhe Shtëpinë e Bardhë. 

Pakti i dy gjeneralëve për të mbikëqyrur presidentin Trump

Postuar në 02 Gusht, 2017 10:41

Donald Trump duket se po kthehet në një problem serioz politik me këmbënguljen e tij për protagonizëm dhe obsesionin me imazhin. Associated Press raporton se ish-sekretari për Çështjet e Brendshme, John Kelly, një ish-gjeneral që së fundmi drejton kabinetin e presidentit, ka debatuar ashpër më këtë të fundit, për çështjen e pranimit të njerëzve me origjinë nga vende të konsideruara të rrezikshme. Kelly kërkoi largimin e këshilltarëve të tjerë nga mbledhja për të folur hapur me Trump dhe ia arriti duke i parashtruar presidentit se disa njerëz kanë arsye legjitime për të vizituar SHBA.

Mattis: Reduktim trupash ose tërheqje nga Kosova, nëse FSK merr mandatim për ruajtjen e kufijve

Postuar në 28 Janar, 2017 20:23

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, ka konfirmur mbështetjen për integritetin territorial të Kosovës. Duke vlerësuar se KFOR dhe Kosovën si shembuj të angazhimit ndërkombëtar në mbrojtjen e sigurisë dhe të vlerave ai deklaroi para Senatit amerikan se një tërheqje e mundshme e trupave amerikane nga shteti në fjalë, duhet të marrë në konsideratë për stabilitetin e rajonit. 

Pages

Subscribe to RSS - Mattis