Ministri grek i Mbrojtjes propozon aleancën ballkanike me Shqipërinë dhe Bullgarinë

Postuar në 12 Tetor, 2018 09:36

Vizita e ministrit grek të Mbrojtjes, Panos Kammenos në ShBA ka nxjerrë në pah krizën e koalicionit qeveritar në Athinë. Kammenos, i cili drejton një parti të djathtë që kundërshton Marrëveshjen e Prespës, përveç shtimit të bazave amerikane në Greqi, ka propozuar edhe krijimin e një aleance mes Greqisë – Maqedonisë – Shqipërisë – Bullgarisë, të cilës sipas tij më vonë do t’i shtohej edhe Serbia. 

Kammenos e ka bërë propozimin gjatë takimit me zv. Sekretarin e Shtetit, John Sullivan dhe Nidhmës Sekretarin për Çështjet Europian, Wes Mitchell, të cilëve u ka shpjeguar atë që disa media e përshkruajnë si koncepti i tij për mbrojtjen rajonale. Qëllimi i kësaj aleance sipas Kammenos do të ishte reduktimi i ndikimit rus në rajon dhe stabiliteti i rajonit. 

 Ideja është kundërshtuar publikisht nga ministri i Jashtëm Alternativ grek, Giorgos Katrougalos, ndërkohë që Departamenti i Shtetit nuk e ka përfshirë atë në njoftimin për shtyp.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.