komisionet

Ndryshimet në Kodin Rrugor/Jo më komisione për gjobat dhe pezullimin e patentës

Postuar në 29 Nëntor, 2017 15:13

Ministria e Brendshme synon të thjeshtojë procedurat e masave administrative për drejtuesit e automjeteve. Report Tv raporton se është duke u përgatitur një draft me propozime për ndryshime në Kodin Rrugor për sa i përket vendosjes së gjobave.  

Shkelet Kushtetuta në zgjedhjen e kandidatëve për Komisionin e Pavarur të Kualifikimit

Postuar në 10 Gusht, 2017 14:20

Afrim Krasniqi sjell sot në një shkrim që publikohet në gazetën “Panorama” shkeljet kushtetuese që po konsumohen në kuadër të reformës në drejtësi. Në dijeni është edhe Operaconi Ndërkombëtar i Monitorimit që është një si biçim policie morale në Shqipëri.

Shkruan Krasniqi:

Komisioni Ad-Hoc parlamentar për përzgjedhjen e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit ka votuar dhe zgjedhur një emër, – Pal Shkambi. Zoti Shkambi ka qenë për vite më radhë kryetar i Partisë Popullore Kristiandemokrate. Ai është regjistruar së fundi (2015) edhe në zgjedhjet lokale në Shqipëri.

Është bërë propagandë me filmin. Mund të shfaqen me një shpjegim. Disa filma edhe mund të ndalohen

Postuar në 13 Prill, 2017 10:33

Në një intervistë për “Gazeta Shqiptare”, aktori Timo Flloko flet edhe për debatin e fundit për shfaqjen e filtruar të filmave të prodhuar para viteve ’90. Në ndryshim nga shumë kolegë të tij që kanë mbajtur një farë fanatizmi në mbrojtjen e punës së bërë, Flloko tregohet më i hapur dhe pranon se aspekti propagandistik është prezent dhe se nëse mendohet se duhet ndërhyrë, atëherë nuk ka asgjë të keqe. Më poshtë pjesë nga intervista ku flitet për këtë temë:  

LSI-ja pasuron CV-në

Postuar në 23 Shkurt, 2017 08:45

Kryesia e Lëvizjes Socialiste për Integrim ka miratuar dje drejtuesit e disa komisioneve pranë Komitetit të Përgjithshëm Drejtues.

"Shekulli": Nuk ndodh qameti më 21 korrik. Komisioni i vettingut, nga qytetarë, si në ShBA

Postuar në 19 Korrik, 2016 10:48

Kryeministri është në rolin e tij kur mbron reformën e tij me shantazhe të tipit “pas dështimit vjen qameti”. Si gazetarë jemi në rolin tonë t’i shfryjmë hiperbolat. Jo, toka s’do të pushojë të rrotullohet pas 21 korrikut. Jo, BE-ja nuk e ka në axhenda, as të hapë e as mos të hapë negociatat me Shqipërinë pas 21 korrikut. Sepse ekziston një kriter i katërt që kushtëzon hapjen e negociatave (përveç atyre të demokracisë funksionale, ekonomisë së tregut dhe “acquis communautaire”). Ai është kriteri i kapacitetit të BE-se për ta thelluar zgjerimin.

“Raiffeisen bank”: Rritja e komisioneve nuk lidhet me vjedhjen në Rinas

Postuar në 10 Korrik, 2016 15:24

Të gjithë klientëve të “Raiffeisen Bank” u ka shkuar një njoftim me shkrim me përmbajtjen: “I nderuar klient ju falenderojmë që keni zgjedhur “Raiffeisen Bank”. Ju njoftojmë paraprakisht se duke filluar nga data 15 gusht 2016, do të aplikohet komision mirëmbajtjeje për llogarinë në lek/USD/ GBP/CHF”.

Sipas njoftimit, mbajatja e llogarisë bankare ka qenë më parë pa komision, por tani do të bëhet 150 lek në muaj. Për ata që kanë llogari në dollarë amerikanë, tarifa vendoset 1.5 USD, gjithashtu për llogarinë në franga, tarifa mujore do të jetë 1.5 franga.

Kuvendi rrëzon kërkesën e PS-së për kalimin e ndryshimeve kushtetuese në seancë plenare: Më parë të kalojnë në komisione

Postuar në 24 Qershor, 2016 22:53

Nuk është më sekret që për reformën në drejtësi ka ndasi edhe brenda vetë shumicës qeverisëse. Një shembull që e provon këtë, por edhe faktin se LSI-ja e Ilir Metës po luan në situatën trepolare si faktor që mban opozitën të angazhuar në skenarin e saj të “Nenit 88”, është shtyrja e përfshirjes së draftit në kalendarin e punimeve të Kuvendit. “Administrata e Kuvendit të Shqipërisë nuk e ka pranuar kërkesën e Partisë Socialiste për ta çuar nismën kushtetuese nga Komisioni i posaçëm për Reformën në Drejtësi direkt në seancë plenare.

Bankat e nivelit të dytë aplikojnë komisione të fshehura për shërbimet. Çfarë bën Banka e Shqipërisë?

Postuar në 06 Maj, 2016 16:46

Bankat e nivelit të dytë shpesh shkelin ligjin duke aplikuar komisione bankare të fshehta për shërbimet që iu ofrojnë klientëve. Ekspertët e bankingut, Edvin Libohova dhe Arjan Kadare në emisionin "Portofol" në "TemA TV" japin sugjerime për qytetarët që të jenë të kujdeshëm kur firmosin kontrata me bankat dhe t’i lexojnë ato me kujdes. Bankat e nivelit të dytë e kanë me ligj të jenë transparente me klientët, por shpesh kjo e drejtë shkelet.

Zbutet opozita, vihet në shërbim të demokracisë parlamentare

Postuar në 15 Prill, 2016 12:49

Partia Demokratike i ka dhënë fund qëndrimit të kushtëzuar me Kuvendin. Mbledhja e Kryesisë së demokratëve vendosi këtë të premte që të rikthejë normalitetin duke filluar nga dita e hënë. Sipas këtij vendimi të Kryesisë, demokratët do të rikthehen në Komisionet Parlamentare, ku ndodhen një sërë nismash ligjore për të shqyrtuar së bashku me maxhorancën, më e rëndësishmja prej të cilave mbetet reforma në drejtësi, raporton TCH.

Subscribe to RSS - komisionet