klp

Kreu i KLP-së: Dosjet e rretheve do trajtohen me prokurorë të komanduar

Postuar në 27 Janar, 2020 20:30

 

Në kushtet kur një numër i madh dosjesh, për shkak të shkrirjes së prokurorisë së Krimeve të Rënda, kanë kaluar në rrethe, kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi në një intervistë për TVT-në, thotë se komandimet e përkohshme janë mekanizmi i vetëm që ka në dorë KLP, për  plotësimin e organikës në intitucionin e akuzës së rretheve.

Kush e keqpërdori Autoritetin e Dosjeve me rastin e Bujar Sheshit?

Postuar në 15 Shtator, 2019 20:55

Bujar Sheshi nuk ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Në këtë përfundim ka dalë Prokuroria e cila ka sqaruar kështu rrethanat juridike të anëtarit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë që prej 10 muajsh është vënë nën sulm të Autoritetit të Dosjeve. 

Kjo del qartë nga hetimi i kryer, pasi siç raportohet në fillim në Autoritetin e Dosjeve është mbajtur një relacion ku thuhet se Sheshi nuk ishte bashkëpunetor i ish sigurimit të shtetit.

Dosja e Bujar Sheshit, Autoriteti i Dosjeve konfirmon bashkëpunimin me Sigurimin e Shtetit

Postuar në 28 Janar, 2019 15:30

Menjëherë pasi Prokuroria e Përgjithshme ka njoftuar se do të hetojë vetëdeklarimin e anëtarit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Bujar Sheshi, në kuptim të detyrimeve për zbardhjen e të shkuarës së tij, ka reaguar Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit.

Prokuroria nis hetimet për anëtarin e Këshillin e Lartë të Prokurorisë, Bujar Sheshi dhe Autoritetin e Dosjeve

Postuar në 28 Janar, 2019 14:34

Prokuroria e Përgjithshme ka reaguar sot përmes një sqarimi të vetin rreth situatës së krijuar me Bujar Sheshin, prokuror dhe anëtar i Këshillit të Lartë të Prokurorisë për të cilin ka akuza se ka qenë bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit.

Thotë Prokuroria e drejtuar nga Arta Marku:

Gent Ibrahimi zgjidhet kryetar i Këshillit të Lartë të Prokurorisë

Postuar në 19 Dhjetor, 2018 11:55

Gent Ibrahimi është zgjedhur sot kryetar i Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Kjo është vendosur në mbledhjen e parë të këtij këshilli që është konstituuar pak ditë më parë.

Me zgjedhjen e Ibrahimit krijohet mundësia ligjore që brenda pesë ditëve të hapet gara për Prokuror të Përgjithshëm, që aktualisht funksionon si zgjedhje e përkohshme.

KLP-ja 11 anëtarë dhe ajo parashikohet si organ në Kushtetutë së bashku me Këshillin e Lartë të Gjyqësorit, mbajtur peng prej dy vitesh për shkak të vettingut dhe një sërë procedurash që janë në shkelje afatesh.

Dështon ngritja e KLP-së

Postuar në 14 Tetor, 2018 14:18

Këshilli i Lartë të Prokurorisë, një prej institucioneve kyç të reformës në drejtësi rrezikon të mos ngrihet. Afati 15-ditor i thirrjes së parë për kandidatë nga prokuroritë e Apelit dështoi, pasi anjë prej tyre nuk shfaqi interes.

Për Këshillin e Lartë të Prokurorisë ka pasur 19 kandidatë nga prokuroritë shqiptare, ku nga këta tetë kanë vetingun, shtatë janë shkarkuar dhe tre janë ende në proces, ndërsa Arta Marku u tërhoq pas zgjedhjes si kryeprokurore e përkohshme.

PD sërish në Gjykatën Kushtetuese për parafiltrat e KLGJ dhe KLP

Postuar në 10 Shkurt, 2018 14:07

Partia Demokratike do t’i drejtohet sërish Gjykatës Kushtetuese për të vlerësuar kushtetueshmërinë e filtrave ligjorë për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe të Këshillit të Lartë Gjyqësorit që vijnë nga shoqëria civile, avokatia dhe pedagogët.

"Telefoni" dhe "komunisti" në radhët e KLP e KLGJ

Postuar në 23 Janar, 2018 14:40

Një ditë pas zgjedhjes me short të listës me 10 anëtarë për Këshillin e Lartë të Prokurorisë dhe Gjyqësorit, Partia Demokratike e quajti listën të pavlefshme, pasi sipas saj gjysma e kandidatëve janë në shkelje të hapur të kritereve që përcakton ligji.  

Këshilltari ligjor i grupit parlamentar te PD Gazment Bardhi, bëri publikë edhe dokumentat që provojnë shkeljen e kritereve, ndërsa Bylykbashi deklaroi votën kundër të Partisë Demokratike në seancë. 

 

Shkeljet sipas PD-së

Ajka e drejtësisë së re(video)

Postuar në 22 Shtator, 2017 15:47

Drejtuesit e Arsimit të Lartë përzgjodhën të mërkurën 11 kandidatët për anëtarë organeve të reja të Drejtësisë! Por procesi i intervistimit kaloi nga pyetje në pamje të parë banale që nxorën në pah se cili është brumi që do bëjë revolucionin në drejtësi.

Dy nga 5 kandidatët do të jenë anëtarë të trupës që do të hetojë mbi prokurorët dhe gjykatësit…konkretisht Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe atij të Gjyqësorit.

Rrëzohet ankesa e PD-së, Kushtetuesja hap rrugën për ngritjen e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorisë

Postuar në 16 Prill, 2017 15:52

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar ankesën e PD-së për shfuqizmin e disa neneve që kanë të bëjnë me ngritjen e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Subscribe to RSS - klp