grushti i shtetit

Macron tërhiqet edhe një herë

Postuar në 31 Maj, 2021 01:29

Në Mali ka ndodhur një grusht shteti që është i dyti brenda vitit. Sipas raportimeve mediatike të ndryshme, radikalët islamikë, kanë burgosur presidentin e përkohshëm të vendit, Bah Ndaw dhe kryeministrin Moctar Ouane, të cilëve u janë hequr edhe të drejtat ekzekutive. Grushti i shtetit është denoncuar nga Bashkimi Europian, që në fakt e ka denoncimin si natyrë të dytë, ndërkohë që Komuniteti Ekonomik i Shteteve të Afrikës Perëndimore ka pezulluar Malin nga institucionet e veta pasi kërkoi konsultime me liderin e Juntës, kolonelin Assimi Goita.

Raporti i "Rand Corporation": Mund të ketë grusht tjetër shteti në Turqi

Postuar në 27 Shkurt, 2020 15:44

Marrëdhëniet mes Turqisë dhe SHBA-së po shkojnë nga divorci i një aleance strategjike drejt një bashkëjetese në rivalitet të paktën në zona interesi të lartë si Lindje e Mesme dhe Mesdheu Lindor. Duket se qasja reciproke e të dy vendeve nuk ka të bëjë me qëndrimet e një administrate apo tjetrës, por me interpretimin ideologjik dhe strategjik të qëllimeve politike të Turqisë

Në Tiranë ngrihet memoriali për të vrarët e grushtit të shtetit në Turqi

Postuar në 08 Gusht, 2019 23:25

Në Tiranë është ngritur së fundmi një memorial për viktimat e atij që quhet si grusht i shtetit i 15 korrikut 2016 në Turqi. Lajmi është shmangur nga Bashkia e Tiranës e cila është përfaqësuar aty me zv.kryetarin Arbian Mazniku, krushku shumëpëdrorimësh i adeteve ku nuk duhet nxjerrë fytyra, dhe është dhënë në fakt nga ambasada turke në Tiranë.

Janë ngritur të gjitha çmimet. Vetëm çmimi i vrasjeve ka rënë

Postuar në 05 Prill, 2019 14:54

Frrok Çupi ka publikuar një opinion në gazetën AFP që e titullon, apo ja kanë titulluar: Plani për grusht-shteti i opozitës dhe ‘2000 të marrët’ që ka bërë gati! Gazetari në fjalë ka disa kohë që e a bërë të vetën tezën se opoizta e sotme është manipuluar, shitur apo bën pa dashje lojën e Rusisë, kurse qeveria, ashtu babaxhanërisht, është bërë meit për Perëndimin. Kjo e thjeshtuar.

Mali i Zi zbut gjuhën për grushtin e shtetit

Postuar në 17 Tetor, 2018 12:30

Dy vjet pasi Mali i Zi neutralizoi një përpjekje për grusht shteti, Prokurori Special Milivoje Kataniç ka dalë me një qëndrim të zbutur nga Kremlinit. Në një intervistë për gazetën malazeze “Dan”, Kataniç u shpreh se ai asnjëherë nuk ka akuzuar shtetin rus, apo presidentin Vladimir Putin për ngjarjet e dy viteve më parë. Sipas tij, kanë qenë segmente të shtetit apo agjencive ruse që janë akuzuar, çka nuk është e njëjta gjë. 
 

Rekord burgimesh të përjetshme në Turqi

Postuar në 02 Gusht, 2018 15:19

Turqia e Recep Tayyip Erdogan ka dhënë dënime shembullore për ata që i cilëson si pjesëmarrës në grushtin e shtetit të korrikut 2016. Deri më tani janë përfunduar së gjykuari 200 nga 289 çështje të hapura për këtë ngjarje dhe përmes tyre janë dhënë dënimet të gjata për 2 453 të akuzuar, mes të cilëve 1 655 dënime me burgim të përjetshëm.

Kryeministri bullgar: Në korrik 2015 u synua vrasja e Erdogan

Postuar në 06 Janar, 2018 19:05

Kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borissov, ka dhëë një intervistë për Anadolu Agency ku ka folur për sfidat e presidencës bullgare të BE-së, anëtarësimin e Turqisë në union, luftën kundër terrorizmit, krizën migratore etj. Ai ka folur edhe për Ballkanin Perëndimor duke theksuar se çdo përpjekje e Bullgarisë duhet konsideruar në raport me vendimmarrjen e BE-së që për çështje të caktuara nuk lë shumë hapësirë për ata që drejtojnë unionin. 

Pamuk: Jam i bindur, pas grushtit të shtetit qëndron Gulen

Postuar në 29 Gusht, 2017 14:45

Teza e presidentit turk, Erdogan, se grushti i shtetit i para dy vjetëve u organizua nga Fetullah Gulen ka bindur së fundmi edhe nobelistin Orhan Pamuk. 
Në një intervistë për “Nikkei Asian Review”, shkrimtari i njohur thotë se fillimisht ai nuk i besonte tezës në fjalë, por tashmë çdo gjë është e qartë. 

Deklasifikimi/Grushti i shtetit në Iran u propozua nga britanikët

Postuar në 09 Gusht, 2017 11:30

Në qershor të këtij viti, Departamenti amerikan i Shtetit deklasifikoi 1007 faqe dokumentacion sekret që preknin aktivitete të CIA-s, NSA-së mes të cilave mediat veçuan dokumentet që kishin të bënin me rrëzimin Mohammad Mosaddeq në Iran në vitin 1953. Siç rezultonte nga publikimet, SHBA ka qenë shumë e pasigurtë në operacionin e ndërmarrë asokohe, zyrtarët e CIA-s madje urdhëruan anullimin e tij, për shkak se nuk dëshironin që roli I SHBA të ekspozohej sidomos në kushtet kur Mosaddeq reagoi përmes ushtrisë.

1 vit nga grushti i shtetit në Turqi/Solidaritet me Erdoganin nga disa OJQ shqiptare

Postuar në 17 Korrik, 2017 11:34

Sot në faqen online të agjencisë “Balkanweb” dhe në faqen online të “Gazeta Shqiptare” është shfaqur ky njoftim:

Ne si Organizata të Shoqërisë Civile në Shqipëri dënojmë përsëri fuqishëm tentativën për grusht shteti që Organizata Terroriste Fetoiste (FETO) organizoi më 15 korrik 2016 në Turqi, në një vend mik dhe partner strategjik me Shqipërinë.

Pages

Subscribe to RSS - grushti i shtetit