Mali i Zi zbut gjuhën për grushtin e shtetit

Postuar në 17 Tetor, 2018 12:30

Dy vjet pasi Mali i Zi neutralizoi një përpjekje për grusht shteti, Prokurori Special Milivoje Kataniç ka dalë me një qëndrim të zbutur nga Kremlinit. Në një intervistë për gazetën malazeze “Dan”, Kataniç u shpreh se ai asnjëherë nuk ka akuzuar shtetin rus, apo presidentin Vladimir Putin për ngjarjet e dy viteve më parë. Sipas tij, kanë qenë segmente të shtetit apo agjencive ruse që janë akuzuar, çka nuk është e njëjta gjë. 
 

Nuk kam akuzuar asnjëherë Moskën zyrtare. Shtetin rus në Mayakovksi, Kishën Ortodokse Ruse, Teatrin Balshoi dhe 150 milionë rusët. Unë kam akuzuar individët, anëtarët e SBB-së, agjentët e GRU-së dhe disa kozakë. Nëse këta janë Moska zyrtare, atëherë ne kemi akuzuar atë

është shprehur Kataniç.  

Qëndrimet e tij vijë një ditë pasi Ministria e Jashtme ruse e akuzoi se ai i është backer një fushate për të ngritur akuza nga më absurdet kundër Rusisë. 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.