mali i zi

Murgjit dhe priftërinjtë në Mal të Zi protestojnë para Parlamentit

Postuar në 24 Dhjetor, 2019 11:17

Murgj dhe priftërinj janë mbledhur sot para godinës së Parlamentit të Malit të Zi për të kundërshtuar miratimin e një drafti që parashikon sipas tyre vjedhjen e pronave të Kishës Ortodokse dhe cenimin e pozitës së saj. Të drejtuar nga Mitropoliti Amfilohije dhe Peshkopët Joanikije dhe Metodije, klerikët kanë kënduar këngë dhe janë lutur para godinës në fjalë ndërkohë që në kishë është mbajtur edhe një meshë.

Mali i Zi vendos ushtrinë në kufi për të penguar depërtimin e imigrantëve ilegalë

Postuar në 20 Dhjetor, 2019 14:37

Këshilli i Sigurisë dhe Mbrojtjes së Malit të Zi ka vendosur që të mbrojë kufirin shtetëror me forca të shtuara ushtarake. Sipas raportimeve mediatike vendimi do të aplikohet në fund të vitit 2020 dhe parashikon që krahas forcave policore në kufi të dislokohen edhe trupa të ushtrisë për të siguruar vendin nga depërtimi i imigrantëve ilegalë.

Punësimi i shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi, tani pa leje pune

Postuar në 10 Maj, 2019 16:34

Qeveria shqiptare ka vendosur në mbledhjen e sotme lehtësimin e procedurave të punësimit në territorin e Shqipërisë të shtetasve malazenë dhe maqedonas që janë të kombësisë shqiptare. Me propozim të ministrit të Financave dhe Ekonomisë qeveria ka sanksionuar:

Një analizë konstatuese mbi votat dhe mandatet e zgjedhjeve të Tuzit

Postuar në 22 Mars, 2019 19:00

Analizën në lidhje me rezultatet e zgjedhjeve lokale të 3 marsit në Tuz do ta ndaj në dy pika. E para do të jetë në lidhje me efektin e formulës D'Hondt në procesin e konvertimit të votave në mandate dhe e dyta në lidhje me lëvizjen e votave nëpër vendbanimet e komunës së Tuzit në raport me zgjedhjet e parafundit lokale të 26 nëntorit (dhe 23 dhjetorit) të vitit 2017.

Fitore politike e partive shqiptare në Tuz

Postuar në 04 Mars, 2019 10:40

Koalicioni  i Partive Shqiptare fitoi zgjedhjet komunale në Tuz të Malit të Zi. Me një rezultat të ngushtë ku nga 32 këshilltarë, 16 prej tyre janë fituar nga Forumi Shqiptar, i cili garoi nën moton  “Malësia na Bashkon”.

Nik Gjeloshaj ishte kandidati i propozuar nga koalicioni i tre partive shqiptare, Alternativa, Lidhja Demokratike dhe Unioni Demokratik. Për të marrë drejtimin e komunës Gjeloshaj duhet të ketë mbështetjen edhe të paktën të një anëtari të Këshillit Komunal nga radhët e Partisë Demokratike, i cili është shqiptar.

54 të vdekur nga gripi në Rumani

Postuar në 30 Janar, 2019 10:30

Gripi po bën kërdinë në Rumani. Autoritetet shëndetësore janë në alarm pasi numri i të vdekurve ka shkuar në 54 .

Situata është shumë e rëndë, tha ministrja e Shëndetësisë, Sorina Pint gjatë një interviste për kanalin televiziv «Antena 3», duke iu referuar shpejtësisë së përhapjes së virusit të gripit. Sipas kritereve të vendosura nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) kriteri më i rëndësishëm për të shpallur epideminë e gripit, është  konfirmimi i 1,500 rasteve për 100,000 banorë.

Mali i Zi dëbon 30 murgj serbë, pjesë e Kishës Orthodhokse Serbe

Postuar në 26 Dhjetor, 2018 22:20

Mediat serbe paralajmërojnë se Mali I Zi do të largojë rreth 30 murgj serbë në kuadër të rregulllave për regjistrimin e rezidencës. Lajmi është përhapur fillimisht nga gazeta Vecernje Novosti, e cila citon priftin Velibor Dzomiç. Ky i fundit është shprehur se në qendër të atij që e quan persekutim janë 30 priftërinj bashkë me familjet e tyre që deri më sot kanë bërë regjistrimin konform rregullave.

Ministria e Brendshme malazeze vendosi të mos e zgjaste këtë status për ta

ka shtuar Dzomiç.

Protesta kundër HEC-ve shqiptare edhe në Mal të Zi

Postuar në 21 Tetor, 2018 13:55

Nuk është vetëm Vjosa dhe Valbona që provokojnë reagime. Lejet e qeverisë shqiptare për diga dhe ndërhyrje të tjera kanë sjellë probleme edhe për banorët në Malin e Zi, ambientalistë të të cilit kanë protestuar dje nëkufi me Shqipërinë kundër ndërtimit të një dige në lumen e Cemit.

Mos e fusni Cemin në tuba

ishte thirrja e protestuesve.

Mali i Zi zbut gjuhën për grushtin e shtetit

Postuar në 17 Tetor, 2018 12:30

Dy vjet pasi Mali i Zi neutralizoi një përpjekje për grusht shteti, Prokurori Special Milivoje Kataniç ka dalë me një qëndrim të zbutur nga Kremlinit. Në një intervistë për gazetën malazeze “Dan”, Kataniç u shpreh se ai asnjëherë nuk ka akuzuar shtetin rus, apo presidentin Vladimir Putin për ngjarjet e dy viteve më parë. Sipas tij, kanë qenë segmente të shtetit apo agjencive ruse që janë akuzuar, çka nuk është e njëjta gjë. 
 

Sa më larg Serbisë, Mali i Zi: Rezolutë për anullimin e vendimit të bashkimit të vitit 1918

Postuar në 01 Shtator, 2018 11:33

Gazeta malazeze “Pobjeda” raporton se Partia Demokratike e Socialistëve të  Malit të Zi synon kalimin në Parlament të një rezolute që parashikon anullimin e  vendimeve të Asamblesë Kombëtare të Podgoricës së vitit 1918. Sipas interpretimit aktual, Asambleja e Madhe Kombëtare e Popullit Serb në Mal të Zi në vitin 1918u organizua në kundërshtim me Kushtetutën dhe sistemin ligjor të Malit të Zi të asaj kohe.

Pages

Subscribe to RSS - mali i zi