femijet

Video/Zv.ministri i Mbrojtjes: Bëni sa më shumë fëmijë! Është detyrë patriotike

Postuar në 02 Qershor, 2018 14:52

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, ka bërë thirrje që shqiptarët të bëjnë sa më shumë fëmijë, duke konsideruar se kjo është një detyrë patriotike. Ai ka folur para ushtarakëve me rastin e Ditës së Fëmijëve, 1 qershorit, me ç'rast është mbajtur edhe një aktivitet. 

Normë ligjore në Greqi kujdestaria e fëmijëve nga homoseksualët

Postuar në 10 Maj, 2018 17:14

Sinodi i Shenjtë i Kishës Greke kundërshtoi ashpër projektligjin e miratuar në parlamentin grek për të lejuar kujdestarinë e fëmijeve nga çifte të të njëjtit seks. Në komunikatën e bërë publike Sinodi ironizon vendimin e parlamentit duke thënë se sërish “mbizotëroi korrektësia politike” kundër rendit natyror dhe të drejtave të fëmijëve"

Dieta në kopshte/"Njeriu nuk ka enzima për të tretur tërshërën. Kali, gomari dhe mushka, po, kanë"

Postuar në 02 Prill, 2018 13:01

Dieta e re e vendosur në çerdhe dhe kopështet e Tiranës vazhdon të prodhojë debate. Pak javë më parë diskutimi u përqendrua te fakti se dieta pranohej me vështirësi nga fëmijët, por tani mundet që tezat kundër saj të zgjerohen.

Report Tv raporton se sipas mjekut natyropat, Arben Gjoni, i cili praktikon mjekësinë komplementare, përdorimi i tërëshërës në dietë është i paparanueshëm.

Shteti në këmbë për imazhin e Ramës dhe Bulqizës

Postuar në 29 Nëntor, 2017 12:20

Pas reportazheve në mediat italiane për fëmijët e Bulqizës, zyrtarët rajonalë dhe lokalë janë mbledhur në jë takim për të ndaluar shfrytëzimin e fëmijëve në stoqet e kromit. Sipas prefektit të qarkut Dibër, Nexhmedin Shehu, institucionet duhet të shohin mundësinë e futjes së këtyre familjeve në skema punësimi dhe ndoshta duhen siguruar donacione për të lehtësuar vështirësitë ekonomike të familjeve, fëmijët e të cilave ngjiten në stoqet e kromit, mbi qytetin e Bulqizës.

"Kur të rritem dua të jem kryetar bashkie"

Postuar në 17 Nëntor, 2017 21:59

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, ka dhënë një intervistë për “Apolitical”  që është riqarkulluar nga thuajse të gjitha mediat proqeveritare. Një nga pyetjet që I bëhen z. Veliaj është edhe kjo:

A mund të na jepni një shembull suksesi, të ndryshimit të marrëdhënies së njerëzve me pronën publike?

Lexoni përgjigjen:

Çdo shqiptar që dëshiron, mund të bëhet grek*

Postuar në 01 Nëntor, 2017 10:28

Të pyesësh për rëndësinë e flamurit të një kombi çon në po aq shumë përgjigje sa do kishim nëse do të pyesnim për nocionin e vetë kombit. Përgjigjet çojnë në shumë përfundime edhe mes njerëzve të të njëjtës familjeje ideologjike, sociale apo biologjike.

2016/152 milionë fëmijë të përfshirë në punë. 1/3 nuk shkojnë në shkollë

Postuar në 19 Shtator, 2017 16:27

Rreth 152 milionë fëmijë në botë, apo 1 në çdo 10 fëmijë janë të përfshirë në punë. Po kështu 72 525 000 bëjnë punë të rrezikshme, më shumë se 1/3 nuk shkojnë në shkollë. Shifrat janë publikuar nga një raport i Organizatës Ndërkombëtare të Punës, agjenci e OKB-së. Në krahasim me vitin 2000 numri i fëmijëve të përfshirë në punë ka rënë me 94 milioë, por ritmi i rënies është ngadalësuar. Fëmijët janë të moshës 5-17 vjeç ndërkohë që për vitin 2016, llogaritet se 40 milionë njerëz janë viktima të skllavërisë moderne dhe 89 milionë përjetuan forma të saj.

Fëmijët, viktima të zakoneve mesjetare

Postuar në 11 Shtator, 2017 10:18

Me rastin e nisjes së vitit të ri shkollor Gazeta Panorama ka sjellë në vëmendje historinë e (pa)zakontë të një djali 10-vjeçar nga fshati Barbullush i Shkodrës, i cili prej 3 vitesh është detyruar ta kryejë shkollën jo në fshatin e tij, por 3 orë larg tek të afërmit në një shkollë të Postribës. Kjo për shkak të zakonit mesjetar të gjakmarrjes që mbizotëron ende në komunitetet lokale të kësaj zone të veriut të Shqipërisë.

Një libër me përralla nga fëmijët e refugjatëve sirianë

Postuar në 09 Gusht, 2017 20:30

Në përrallën "Princesha e Udhëtimeve", heroina ka tre dëshira: të udhëtojë nëpër toka të huaja, të takojë miq të rinj dhe të ndajë pasuritë e saj me njerëzit që takon. Në fund të udhëtimit, Princesha Amira jep kurorën e saj dhe ndërton shtëpinë e saj në Greqi mes familjeve të refugjatëve që kanë ikur nga lufta e Sirisë, duke ndihmuar fëmijët të gjejnë prindërit e humbur dhe të kthehen një ditë në jetën që kanë lënë pas

FAO, 200 mijë dollarë për programin e ushqimit bio në institucionet e arsimit parashkollor dhe atij të detyrueshëm

Postuar në 01 Korrik, 2017 15:13

Organizata Botërore e Ushqimit ka akordur 200 mijë dollarë për programin kombëtar për ushqyerjen me produkte bio të fëmijëve që ndjekin institucionet e arsimit parashkollor dhe atij të detyrueshëm në Shqipëri. Projekti ka nisur në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë,  të Arsimit dhe tri ministri të linjës ndhe ai pritet të fillojë nga zbatimi fillimisht në disa shkolla të Tiranës gjatë vitit të ardhshëm.

Pages

Subscribe to RSS - femijet