femijet

Tri hipoteza mbi origjinën e variantit të ri britanik të Covid-19. Konfirmohet se ka shkallë të rritur infektimi te fëmijët

Postuar në 21 Dhjetor, 2020 21:56

Për momentin, nuk ka asnjë provë që varianti i virusit i ri i Sars-CoV-2 mund të kompromentojë efikasitetin e vaksinave dhe besueshmërinë e diagnostikimit përmes testeve. Sidoqoftë, kontrolli në vende të ndryshme duhet të jetë shumë i rreptë.

Foto/Çfarë edukimi mund të jetë ky?

Postuar në 17 Nëntor, 2020 17:03

Kjo është një foto e para disa ditëve e publikuar në faqen Facebook të Muzeut Historik Kombëtar, e cila shoqërohet me këtë shënim sqarues:

Pra disa fëmijë kopshti të veshur në uniformë ushtarake që pozojnë me gjestin tifozerik të shqiponjës.

Asgjë e keqe, - mund të thotë dikush.

Sindroma Inflamatore Multisistemike te fëmijët për shkak të CoVid-19

Postuar në 20 Tetor, 2020 14:55

Shkencëtarët në SHBA kanë hedhur dritë mbi komplikimet afatgjata dhe shumëdrejtimëshe që CoVid-19 mund të ketë te disa fëmijë të infektuar. Në dallim me muaj më parë kur në Itali dhe Britaninë e Madhe këto komplikime u klasifikuan si zhvillimi i Sindromës së Kavasakit, sot mendimi është se kemi të bëjmëme Sindromën Inflamatore Multisistemike.

Mos u mërzisni se për Ju xhaxhi Edi do të ndërtojë 4 aeroporte

Postuar në 09 Tetor, 2020 17:54

BIRN publikon sot një reportazh me titullin: Nxënësit në një fshat të Klosit bëjnë autostop për në shkollë. Ja një pasazh nga reportazhi me autor Sami Currin:

Është ora 6.30 e mëngjesit e një dite me shi në fund të shtatorit. Një duzinë me nxënës nga klasa e parë në të 9-tën nga fshati Plani i Bardhë në Klos – të fshehur poshtë çadrave ndonjëherë më të mëdha se ata vetë, pasi kanë ecur 20 minuta kanë ndaluar buzë rrugës Dibër-Tiranë…

Zvicra hap shkollat fillore më 11 maj: Fëmijët nuk janë përçues të infeksionit

Postuar në 24 Prill, 2020 13:05

Zvicra ka vendosur të hapë shkollat fillore më 11 maj. Lidhur me këtë fakt në ekipet e specialistëve të mjekëve infeksionistë në Zvicër po dominon mendimi se fëmijët nuk janë përçues të infeksionit. 

Fëmijët, me shumë siguri, nuk janë përçues të kësaj epidemie. Sihurisht ka fëmijë që janë infektuar, kryesosht nga prindërit e tyre. Por fëmijët nuk janë vektorë dhe nuk janë të goditur nga virusi

Karantina 1 drejt fundit. Si do të zgjidhet problemi i fëmijëve?

Postuar në 31 Mars, 2020 13:18

Për disa ditë afron data 3 prill që nga qeveria shqiptare është shpallur si fundi i karantinës. Siç po duket kjo periudhë kufizimesh do të shtyhet edhe më tej.

Situata në fjalë po rëndon një marrëdhënie të gjerë pune pa marrë një përgjigje të përshtatshme. Në ditët e para të karantinës, qeveria vendosi që të miratonte një VKM, sipas të cilës një nga prindërit e familjeve do të qëndronte në shtëpi për mbajtjen e fëmijëve kundrejt një pagese të siguruar.

Gjobë 200 milionë $ për Google për shkelje të privatësisë online të fëmijëve

Postuar në 31 Gusht, 2019 04:10

Pas Facebook edhe Google mund të detyrohet të paguajë 200 milionë dollarë gjobë për shkak se Youtube akuzohet se ka shkelur privatësinë online e fëmijëve duke mbledhur të dhëna për ta pa konsensusin e prondërve. 

Komisioni Federal për Tregëtinë në ShBA votoi 3-2 për të shqyrtuar çështjen dhe për ta dërguar atë në Departamentin e Drejtësisë. 

Çështja ka ardhur në vëmendje politikës, teksa senatori Ed Markey, ka deklaruar se kompanitë që thyejnë privatësinë e fëmijëve duhen ndëshkuar. 

250 mijë fëmijë, ushtarë në konfliktet e armatosura

Postuar në 11 Shkurt, 2019 09:35

Dhjetëra mijëra fëmijë vazhdojnë të të marrin pjesë si ushtarë në konfliktet e armatosura në mbarë botën. OKB thotë se në vendet si Sudani i Jugut, Republika e Afrikës Qendrore, RD e Kongo, Somalia, Siria, Jemeni ... fëmijët rekrutohen shpesh nga palët ndërluftuese. Ndërsa në Afganistan, Mali, e Mianmar djemtë dhe vajzat janë përdorur si ushtarë ndihmës për  grupet e armatosura.

Kur nuk angazhohen në luftime, fëmijë detyrohen të gatuajnë apo të mbledhin dru zjarri. Shpesh vajzat "martohen" me luftëtarët, ndërsa shumë prej tyre abuzohen seksualisht.

Shtetësi për fëmijët që lindin këtu, Shqipëria s’është gati

Postuar në 25 Janar, 2019 16:24

Fëmijët që lindin në Shqipëri, të cilët i kanë të dy prindërit të huaj, nuk mund të marrin shtetësi shqiptare. Zv.ministrja e Brendshme, Rovena Voda, e cila është edhe kryesuesja e grupit të punës për hartimin e projektligjit të ri për shtetësinë, deklaron për Tema TV se Shqipëria nuk është gati.

Trump pa protokoll edhe në Krishtlindje (Video)

Postuar në 25 Dhjetor, 2018 12:39

Presidenti amerikan, Donald Trump ka dalë nga protokolli edhe në ditën e Krishtlindjeve. Ai dhe bashkëshortja e tij Melania iu përgjigjën pyetjeve të fëmijëve që po ndiqnin udhëtimin e Santa Claus, ku Shtëpia e Bardhë ishte në rolin e ndërlidhësit me  Komandën e Mbrojtjes Hapësinore ​​ të Amerikës së Veriut (NORAD).

Mes të vegjëlve që telefonuan ishte dhe një fëmijë i quajtur  Coleman të cilin Trump e pyeti nëse ende beson te Santa Claus-i.

Pages

Subscribe to RSS - femijet